Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Contour Design Shuttle Express a Shuttle Pro 2

22.10.2004, Radek Jahoda, recenze
Dovedete si představit počítač bez klávesnice? Nebo bez myši? Asi ne, protože jak byste ho pak mohli ovládat? K tomu ale mohou sloužit i jiná zařízení, z nichž některá jsou určena (pouze) pro určité programy či úkoly. Mezi ně patří i ovládací a polohovací zařízení Shuttle Express a Shuttle Pro 2, určené především pro ovládání video střižen. Ovšem nejen jich...
Na první pohled na nich není nic zvláštního, řeknete si. Také jsem si to myslel. Vždyť klávesnice a myš dávají poměrně široké možnosti ovládání, tak na co další? Ale nepředbíhejme.

Shuttle Express je jednodušší (a levnější) verze, což je vidět už z balení - má obyčejnou hranatou malou krabičku, ve které naleznete ještě návod na instalaci a CD s ovladači a software. Shuttle Pro 2 je zabaleno ve tvarované krabici s průhledem a obsahuje ještě navíc nálepky pro označení kláves. Celkem 72 jich je předtištěných s nejběžnějšími příkazy. Jsou to např. symboly Play, Stop, Next, Prev, Step, Record, Eject a další nebo nápisy Loop, Undo, Select, Set In, Set Out, Edit, Insert, Create, Scroll, Delete, Zoom, Snip, Transport a další. Dalších 72 prázdných nálepek si můžete nadepsat sami.




Instalace být jednodušší nemůže. Zařízení se připojuje na USB, instalace se provede z přiloýeného CD (stejné u obou). V Device Manageru se zařadí do skupiny Human Interface Devices.



Teď už se dostáváme k rozdílům mezi oběma typy. Shuttle Pro 2 (na obrázku vlevo) je větší, uprostřed dominuje dvojitý otočný ovladač. Prostřední kolečko (Jog) se otáčí kolem dokola s lehkou aretací v jednotlivých polohách, takže lze cítit přechod mezi nimi, otáčí se snadno prstem zasunutým do jedné ze tří prohlubní. Obklopen je tzv. Shuttle ovladačem, známým z ovladačů u některých video rekordérů (např. Sony je ráda používá). Rozdíl oproti Jogu je ten, že v klidu se vždy vrátí do rovnovážné polohy, z které se vytáč do obou stran celkem v sedmi úrovních. Nad tímto ovladačem je devět malých tlačítek, na které lze nalepit zmiňované samolepky, po stranách jsou další dvě větší tlačítka (tato jsou navíc oproti Shuttle Pro) a ve spodní části jsou ještě další čtyři. Celý ovladač má výbornou ergonomii i díky podpěrce pod zápěstí, nízké výšce a tlačítka jsou perfektně dostupná všemi prsty.

Shuttle Express je menší kulatého tvaru. Uprostřed je opět stejný ovladač, pouze prostřední Jog kolečko má pouze jednu prohlubeň pro prst, takže při používání je ji nutné buď nahmatat nebo se předem podívat. Tlačítek je pouze pět, umístěné v horní části po obvodu. Jsou poměrně velká, takže se snadno nahmatají, jejich černá barva ale splývá s barvou ovladače, takže za tmy jsou špatně viditelná. Také je vyšší, takže je ruka při ovládání více zkroucená i díky absenci podpěrky pod zápěstí.




O ergonomii nejlépe vypovídají následující obrázky.






Největší silou těchto zařízení je ale software, který je stejný pro oba typy. Nainstaluje se do systémové lišty, odkud lze snadno otevřít ovládací panel. Pokud máte těchto ovladačů více, pro každý se vytvoří samostatná záložka, ve které lze definovat nastavení pro různé programy, které se identifikují podle spuštěného procesu. Vytvořit nové nastavení k nějakému programu můžete úplně "z gruntu", nebo překopírovat nastavení z jednoho ze spousty předdefinovaných. Každému tlačítku nebo otočení ovladače lze nastavit jakoukoliv akci - emulaci stlačení tlačítka na klávesnici, klepnutí tlačítkem myši, otočení kolečkem myši nebo makro (pouze pro Shuttle Pro).

Lze také nastavit, zda se zvolená akce provede pouze jednou, vícekrát nebo v pravidelných intervalech při držení tlačítka. Při výběru nastavovaného tlačítka se toto zeleně zvýrazní v náhledu na obrazovce, takže je zřejmé, o které tlačítko opravdu jde. V jedné záložce se u Shuttle Pro objeví Key Composer. Je to editor maker, které lze také přiřadit jednotlivým povelům. Lze zde kombinovat stlačení tlačítek, zadání textu a časovou pauzu mezi jednotlivými povely. Jedno makro může mít povely rozdělené do skupin, při provedení akce se pak vždy provede jen jedna skupina a další se provede až při dalším vyvolání makra. Lze tak snadno vytvořit makro pro přepínání mezi nástroji, mezi typy editace, mezi různými typy fontů apod.





Musím říct, že mi chvíli trvalo, než jsem si na tento ovladač zvykl. Po několika týdnech mi ale především Shuttle Pro 2 přirostl k srdci a naučil jsem se ho používat ve všech možných aplikacích. Nejen střihačům, ale i především programátorům je vydatným pomocníkem při jejich práci. Ovládací Jog i Shuttle kolečko je vhodné např. pro skrolování v dokumentech, tlačítka lze naprogramovat pro přepínání mezi okny apod. Použití najde ale i u ostatních uživatelů - pro ovládání kancelářských aplikací nebo her.

Co bych rád vyzdvihl je také kvalita zpracování, Jog a Shuttle kolečko u obou typů mají ideální odpor, točit s nimi lze snadno, ale ani ne příliš lehce ani příliš těžce a vůbec se neviklají. Pokud náhodou o jednom z těchto zařízení uvažujete, tak rozhodně nešetřete a sáhněte určitě pro praktičtější Pro verzi. Stojí sice dvakrát tolik co jeho menší kolega (tedy přesně 3999,- Kč bez DPH oproti 1990,- Kč u firmy Syntex, která nám oba typy zapůjčila), ale pokud už máte peníze na takovéto hračky, určitě se to vyplatí.

Ještě na závěr uvedu seznam předdefinovaných programů, pokud by Vás to náhodou zajímalo: Adobe Acrobat Reader, Adobe Acrobat, Adobe After Effects, Adobe Audition, Adobe Illustrator 10, Adobe Photoshop 7, Adobe Premiere (Clip Edit), Adobe Premiere (Digitize), Adobe Premiere Pro (Capture), Adobe Premiere Pro (Edit), Avid MC Adrenaline (Clip Edit), Avid MC Adrenaline (Digitize), AvidXpress DV (Clip Edit), AvidXpress DV (Digitize), AvidXpress Pro (Clip Edit), AvidXpress Pro (Digitize), Boris RED 2.0, Cakewalk Guitar Tracks Pro, Cakewalk Home Studio 2000_XL, Cakewalk Music Creator, Cakewalk Plasma, Cakewalk Project5, Cakewalk Sonar 2, Cakewalk SONAR 3 PE, Cakewalk SONAR 3 SE, Canopus DV Rex Pro 2, Canopus DV Rex Pro, Canopus DV Rex RT 2, Canopus DV Rex RT, Canopus DV Storm, Canopus Edius , Dartech Dart XP Pro, Digidesign ProTools, discreet 3ds Max 5, discreet 3ds Max 6, discreet Combustion 3, DPS Velocity 8 [Analog Scrub], DPS Velocity 8 [Clip Edit], DPS Velocity 8 [Digitize], eyeon DFX+ 4, eyeon Digital Fusion 4, Flash MX, Flash, Imagine Products TEPX, Incite Editor E3 (Digitize), Incite Editor E3 (Edit1), Incite Editor E3 (Edit2), In-sync Blade 2, In-sync Speed Razor 2000 X, In-sync Speed Razor 2000, In-sync SpeedRazor 5.5, Media100 844X (Digitize), Media100 844X (Edit), Media100 iFinish (Digitize), Media100 iFinish (Edit), Media100 iFinish (Program), MediaStudio Pro Audio Editor, MediaStudio Pro Capture, MediaStudio Pro Video Editor, Microsoft Excel, Microsoft Internet Explorer, Microsoft Outlook, Microsoft PowerPoint, Microsoft Word, MS Windows Media Player , Musicmatch Jukebox, Pinnacle Commotion Pro 4, Pinnacle Edition (Clip Edit), Pinnacle Edition (Digitize), Pinnacle Studio 8, Sonic Foundry ACID 3, Sonic Foundry Sound Forge 6.0, Sonic Foundry Sound Forge, Sonic Foundry Vegas Video 2.0, Sonic Foundry Vegas Video 3.0, Sonic Foundry Video Capture 4, Sonic Foundry Video Capture, Sonic Foundry VideoFactory 1.0, Sonic Foundry VideoFactory 2.0, Sony ACID 4, Sony Screenblast ACID Deluxe 2, Sony Screenblast Video Capture, Sony Screenblast VideoFactory 2, Sony Sound Forge 7, Sony Vegas 4, Steinberg Cubase SX, Steinberg Cubase, Steinberg Nuendo 2, Steinberg Nuendo, Steinberg WaveLab 4.01, Steinberg WaveLab, Syntrillium Cool Edit Pro 2.0, ULead VideoStudio 6 (Dis), ULead VideoStudio 7, ULead VideoStudio a UnReal Tournament.