Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CyberHome CH-DVD 462

25.2.2005, Radek Jahoda, recenze
Přibližně před rokem a půl jsem testoval DVD přehrávač CyberHome CH-DVD 505 a celkový dojem z něj byl velice dobrý. Proto jsem nemohl nepodívat se na novější model CH-DVD 462 z nižší cenové kategorie, který toho papírově nabízí více - umožňuje přehrávat i formát MPEG-4 včetně variant DivX a XviD.
Přehrávač je sice navržen v Německém Hildenu poblíž Kolína, ale vyráběn je kde jinde než na Taiwanu společností CIS Technology. Balení obsahuje kromě přehrávače také dálkový ovladač včetně baterie a anglický a český manuál (který je stejně podrobný jako ten anglický). Žádné kabely přiloženy nejsou, což je u přístrojů této kategorie běžné.



První dojem ze 350mm x 47mm x 250mm velikého, nebo spíše malého přehrávače je dobrý. Zpracování je výborné a nevypadá vůbec lacině. Klasická stříbrná barva se drží dnešního standardu a tak nebude problém ho integrovat do systému s jinými přehrávači. V přední části dominuje především tmavá krytka displeje, vedle které jsou nenápadná dvířka mechaniky. Tlačítka pro vypínání a ovládání přístroje jsou přesně tam, kde mají být. Vpravo vedle vypínače je červená třímilimetrová LED dioda, která svítí ve vypnutém stavu, resp. v režimu stand-by, protože přehrávač nemá síťový vypínač.



Displej má modrou barvu se šestnáctisegmentovými písmeny v imitaci alfanumerického rozložení (tedy "vytečkovanými"). Zobrazuje čas, typ disku a zvukové stopy. Neukazuje přehrávanou stopu/titul ani kapitolu.



Tlačítka jsou úzká a nemačkají se příliš příjemně, často také na stisknutí nereagují a je třeba je asi půl vteřiny podržet.



Jezdec mechaniky se vysunuje celý a není nutné disk podkládat pod rantl předního panelu. Je dostatečně tvrdý a vypadá robustně.



Na zadní části najdeme pouze nezbytné konektory. Uprostřed samozřejmě SCART s podporou RGB, vlevo od něj kompositní video výstup (cinch konektor) a S-video výstup (klasický miniDIN) a stereo audio výstup (2x cinch). Úplně vlevo je ještě digitální koaxiální výstup, ale optický bohužel chybí. Vpravo pak najdeme komponentní YUV výstup s podporou progresivního prokládání (3x cinch).



Dálkový ovladač je jednoznačně nejslabším článkem. Je malinký, což by tak nevadilo, ale všechna tlačítka jsou stejně velká i stejná na omak. Rozlišena jsou pouze barevně, takže se po hmatu velice špatně po klávesnici orientuje. Vkládá se do něj jedna malá třívoltová baterie, tzv. pecka, díky čemuž je velice lehký.



Podívejme do útrob přehrávače. Po odstranění krytu spatříme pouze spínaný napájecí zdroj a mechaniku, typ DP02CD od firmy Startech, vyráběná ale v CIS Technology. Přestože je velice tichá a v běžném provozu není téměř slyšet, tak je rychlá jako blesk (viz dále).



Když vyjmeme mechaniku a otočíme ji, najdeme pod ní malou desku, která se stará o celý provoz přístroje.



Kromě několika podpůrných obvodů je zde pouze čipset Zoran Vaddis 776, označení čipu je ZR36776, bližší informace o něm jsem nikde nenalezl ani na stránkách výrobce (kde není vůbec uveden). Stejnou řadu používá ve svých přehrávačích např. i Samsung. Zvládne kromě DVD dekódovat i MPEG-4, DivX a XviD, má i certifikaci pro DivX Home Theatre, zvládne tedy i B-frames, GMC a QPel. Ze zvukových formátů zvládne MPEG Layer 1-3, Dolby Digital a Windows Media Audio. DTS funguje na digitálním i analogovém výstupu, na kterém je downmixovaný na dva kanály.



Nejčastější dotazy jsou vždy na kvalitu obrazu a zvuku. Můj názor na toto je ten, že jde vždy o subjektivní hodnocení a informační hodnota je většinou nulová. Porovnávat tak kvalitu podle přečtení různých recenzí je zbytečné. Osobně jsem horší kvalitu zaznamenal pouze u čipsetů od firmy ESS, vše ostatní se mi zdá naprosto totožné, nebo řekněme za hranicí lidského vnímání. Výjimkou není ani tento přehrávač, takže vězte, že kvalita výstupů je výborná, obraz je ostrý, barvy jasné. Zvuk je čistý a bez jakýchkoliv ruchů.

Přehrávač je kompletně počeštěn včetně všech nápisů, oznámení a menu. To je jednoduché, bez rozšířených možností, ale přesto dostačující, rozdělené do čtyř záložek Jazyk, Video, Audio a Systém. Prvně jmenovaná obsahuje nastavení pro jazyk menu, preference pro jazyk titulků, zvuku a menu u DVD a také nastavení kódování u textových titulků (Západní Evropa a Střední Evropa - Windows 1250).




V záložce Video lze nastavit formát obrazovky a také typ vyplňování, který je jak pro DVD, tak především pro DivX. Najdeme zde i nastavení standardu výstupu PAL/NTSC/Auto a formátu - S-video, YUV nebo RGB. Progresivní prokládání lze nastavit pouze pro YUV.



Pro digitální výstup lze nastavit formát streamu na dekódovaný (PCM) nebo originální (RAW). Lze zapnout i Virtual Surround pro simulaci prostorového zvuku, rozdíl oproti stereu je ale minimální, dále kompenzaci dynamiky (DRC) a downsampling materiálu v 96kHz. Pokud zapneme v záložce Systém položku Paměť, tak si přehrávač pamatuje místo, kde jste opustili přehrávání, takže můžete na stejném místě pokračovat bez zdlouhavého hledání. Funguje to i při vypnutí přehrávače.



Přehrávání DVD je bez problémů, přístroj si poradil se vším, co jsem mu podstrčil včetně jednoho poškrábaného disku, jehož přečtení v počítači selhalo. To samé platí pro VideoCD a SVCD, s miniDVD si ale neporadí. V tomto případě zobrazí strukturu disku s prázdnými adresáři AUDIO_TS a VIDEO_TS.

Pokud stlačíte tlačítko Display na dálkovém ovladači, objeví se čas a zbývající čas titulu. Po druhém stisku se pak zobrazí rozšířené informace, kde zaujme především přesná hodnota bitrate, která je součtem videa a zvuku. Rychlost přehrávání lze měnit v krocích 2,4,8,16,32, stejně tak i zpomalení. Lze využít i zoom v rozsazích 1,2,3,4x. Dále lze ovládat hlasitost analogových výstupů, jas a kontrast.




Mechanika si poradila i se zapisovatelnými a přepisovatelnými disky plusovými i minusovými, DVD-RAM jsem nezkoušel, ale podle výrobce si s ním neporadí. Zvládne i DVD+VR disk z DVD rekordéru bez finalizace.

Přehrávač dokáže měnit region přehrávaných disků. Změna lze provést po zapnutí přehrávače, stisknutím tlačítek PBC, 1 a 9, poté se objeví menu, kde napíšete požadovaný region. Při zvolení 0 se přehrávač odemkne pro všechny regiony. Přehrávač jsem měl bohužel pouze krátce a toto jsem se dozvěděl až po vrácení, takže jsem to nemohl vyzkoušet. Věřím ale, že to bude fungovat.

Podívejme se blíže na podporované formáty.

DVD 1Mbps CBRANO
DVD 4Mbps VBRANO
DVD 6Mbps VBRANO
DVD 8Mbps CBRANO
DVD 9Mbps CBRANO
DVD 9.8Mbps CBRANO
DVD+VR finalizovanéANO
DVD+VR nefinalizovanéANO
miniDVD 1Mbps CBRNE
miniDVD 4Mbps VBRNE
miniDVD 6Mbps VBRNE
miniDVD 8Mbps CBRNE
miniDVD 9Mbps CBRNE
miniDVD 9.8Mbps CBRNE
VCDANO
XVCD 2MbpsANO
SVCDANO

Vložíme-li do mechaniky datový disk, ať už CD nebo DVD, zobrazí se adresářová struktura, rozdělená do dvou částí. V levé části vidíme nadřazené adresáře a pravá obsahuje podadresáře a seznam souborů. Levý sloupec má omezenu délku názvů na pouhých pět písmen, pravý pak na patnáct s podporou dlouhých názvů souborů. Lze využít i ISO/UDF formát DVD disků, ale při vypalování v Neru musí být zapnuta DVD-Video kompatibilita.

Při přehrávání zvukových souborů se zobrazuje pouze čas nebo zbývající čas písničky, ve spodní části pak rotují informace z ID3 tagů u MP3 souborů. Další informace nejsou k dispozici. Přehrávání je pouze po adresářích, ale lze vytvářet playlisty z různých adresářů a přehrávat náhodně (shuffle).




Mezi další podporované soubory patří .MPG soubory, ale soubory .VOB již neumí. Pojďme ale k DivX. V adresáři jsou zobrazeny AVI soubory, ale titulky už ne. Podporovány jsou všechny verze DivX 3 až 5 včetně GMC, QPel a B-frames a také XviD, ale u něj již nezvládne GMC. Lze stejně jako u DVD zrychlovat a zpomalovat přehrávání v krocích 2,4,8,16,32x, stejně tak zoom 1,2,3,4x, měnit jas a ostrost. Po stisknutí tlačítka Display se objeví informace o souboru - typ kodeku, rozlišení a framerate. Poměr stran je přepočítán pouze pro obrazovky s poměrem stran 4:3, nelze tedy využít výhod 16:9 formátu. Zajímavá je možnost nastavit roztažení obrazu - lze vyplnit celý obraz bez zachování poměru stran (a tak pokud je video v rozlišení pro 16:9 využít i tento formát), zobrazit v původním rozlišení nebo roztáhnout na výšku, na šířku nebo podle maxima.



Titulky jsou podporovány ve formátech SUB a SRT, musí mít ale stejný název jako soubor, popř. delší pro více jazykových verzí. V tomto případě se nejprve zobrazí možnost volby titulku. Titulky jsou zobrazovány ve spodní části, využívají i černých okrajů. Font je bílé barvy a má ideální velikost, využívá se fontu s variabilní šířkou a pokud se celý titulek nevejde na řádku, je oříznut. Obraz na pozadí fontu je ztmaven, takže titulky jsou za každých okolností dobře čitelné. Lepší představu si uděláte podle obrázku (titulek ale nepatří k obrazu, musel jsem použít jiný soubor, protože u originálního videa jsou černé pruhy a ztmavení pozadí by nebylo patrné).



AVI může obsahovat zvuk ve formátu MP3 v CBR i VBR a také AC3. V souboru mohou být i dva zvukové streamy, ale pak se přehraje pouze první. Problém jsem měl ale se zvukem AC3 5.1, video se trhá a zvuk je přerušovaný - to nastává v případě, pokud není v Setupu nastaven video režim na AUTO a je tam natvrdo PAL - pak u filmu s framerate 29.97 dochází k tomuto problému. Stačí však nastavit režim na AUTO a problém by měl zmizet.

KodekBitrateVýsledek
DivX 3 high motion800kbpsANO
DivX 3 low motion800kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi2000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO
DivX 4.12800kbpsANO
DivX 5.1.1800kbpsANO
DivX 5.1.1 B-frames800kbpsANO
DivX 5.1.1 QPEL800kbpsANO
DivX 5.1.1 GMC800kbpsANO
DivX 5.1.1 B,GMC800kbpsANO
DivX 5.1.1 B,QPEL800kbpsANO
DivX 5.1.1 B,QPEL,GMC800kbpsANO
DivX 5.1.12000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO
DivX 5.1.1 720x576 prokládaně1500kbpsANO
DivX 5.1.1 720x576 prokládaně3000kbpsANO
DivX 5.1.1 768x576 prokládaně3000kbpsNE
WMVIkona Odkaz na databáziNE
XviD 1.0800kbpsANO
XviD 1.0 B-frames800kbpsANO
XviD 1.0 QPEL800kbpsANO
XviD 1.0 GMC800kbpsNE
XviD 1.0 B,GMC800kbpsNE
XviD 1.0 B,QPEL800kbpsANO
XviD 1.0 B,QPEL,GMC800kbpsNE
XviD 1.02000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO
XviD 1.0 720x576 prokládaně1500kbpsANO
XviD 1.0 720x576 prokládaně3000kbpsANO
XviD 1.0 768x576 prokládaně3000kbpsNE

Nezapomeňme ani na podporu zobrazování obrázků JPEG. Přehrávač si poradil se všemi testovanými velikostmi, doba načítání je dobrá, lze i docela dobře listovat v obrázkách. Nenašel jsem ale funkci zobrazení více obrázků najednou, což je škoda. Prvotní zobrazení obrázku je s černými okraji, takže obrázek je na obrazovce vždy celý. Bohužel tyto okraje jsou příliš velké a působí to spíše rušivě, při rotování se pak ještě více zmenší, viz obrázek. Toto chování lze korigovat pomocí zoomu, který je v rozsahu 1/4-4x, ale je nutné to provádět pro každý obrázek zvlášť.




Celkově působí tento přehrávač dobrým dojmem, zvládne vše, co od takového přehrávače člověk očekává, až na několik problémů, např. se zvukem AC3 5.1 u DivX nebo příliš velkých okrajů při prohlížení obrázků. Naopak vyzdvihnout je nutné především podporu titulků a kompatibilitu s GMC i QPel u DivX.

KladyZápory
+ pěkný vzhled
+ dobré zpracování
+ podporuje DVD+VR a ISO/UDF
+ certifikováno pro DivX Home Theatre
+ podpora B-frames, GMC i QPel u DivX
+ dobrá kvalita obrazu a zvuku
+ multiregionální
- nepřehledný dálkový ovladač
- neumí přehrát miniDVD
- nedokáže korigovat poměr stran DivX pro obrazovky 16:9
- problémy se zvukem AC3 5.1 u DivX

Tento test byl proveden ve spolupráci s internetovým magazínem pctuning.