Evolve 2500HD Touch: velká neznámá
9.9.2010, Jan Vítek, recenze
Videokameru se značkou Evolve jsme ještě netestovali, a tak bude dnešní model 2500HD Touch její premiérou. Jedná se o nejvyšší model ze čtveřice momentálně nabízených kamer této značky, ovšem ani tak není jeho cena vůbec vysoká.
Kapitoly článku:
Fotografické testy
A máme tu první testy, které ukáží schopnost kamery pořizovat fotografie. Co se týče hlavního nastavení, pak to se týká následujících rozlišení, z nichž si vybereme střední:
- 16 MPix: 4608 x 3456
- 10 MPix: 3664 x 2748
- 3 MPix: 2048 x 1536
Volba ohledně kvality tu žádná není, ovšem to vzhledem ke kapacitám dnešních paměťových karet není chybou. Fotografie jsou zaznamenávány do klasického formátu JPEG a co stojí za vyzkoušení kromě testů interiéru, exteriéru, zoomu a makrorežimu budou testy s různým nastavením hodnoty citlivosti - ISO auto, 800 a 1600 a pochopitelně vyzkoušíme i blesk. O mnoho víc kamera ve fotografickém režimu nenabízí, takže pojďme na to.
Fotografie tedy byly pořizovány v rozlišení 3664 x 2748, které odpovídá fyzickému rozlišení snímacího čipu CMOS (10 Mpix). Originální obrázky bez úprav se otevřou po kliknutí na odkaz umístěný v novém okně pod středně velkou fotografií.
Exteriér
Nejdříve si ukážeme dvě fotografie z venkovního prostředí, které byly pořízeny odpoledne za oblačného dne. Světla bylo venku tedy dostatek, a my se tedy můžeme podívat, jak se kamera vypořádala s nástrahami, které na ni přichystala příroda a městská zástavba.
- stiskněte pro zvětšení -
|
- stiskněte pro zvětšení -
|
Nutno předem říci, že kamera má tu nepříliš úžasnou schopnost pořídit velmi odlišné záběry i v tom případě, že fotíme to samé několikrát po sobě. Fotografie se od sebe liší především barvami a problém je především ten, že nám kamera po stisknutí spouště neumí ukázat výsledek, takže je na nás, abychom si ji přepli do režimu přehrávání a podívali se tam.
Fotografie mají velmi znatelný nádech do fialova, velmi výrazně trpí chromatickou aberací a navíc se kamera nedokáže dobře vypořádat s kontrastním prostředím, tedy jasnou oblohou a tmavší zemí. Tyto problémy tak celkem úspěšně znehodnocují jinak relativně ostrý výstup.
Interiér + blesk
Další dvě fotografie jsou z interiéru, přičemž první byla pořízena ze stativu bez použití blesku a u druhé již byl blesk použitý. Je jasné, že ten se uplatní na focení pouze krátkých vzdáleností (či při přisvícení scény), protože není zrovna silný.
bez blesku - stiskněte pro zvětšení -
|
s bleskem - stiskněte pro zvětšení -
|
Výsledky tomu odpovídají. V prvním případě je fotografie expozičně lépe vyvážená a vypadá přirozeněji, zatímco v druhém případě je prostředí hned před kamerou pochopitelně daleko světlejší než pozadí. Na druhou stranu byl v prvním případě použitý čas 1/3 sekundy a ISO 400, zatímco v druhém 1/6 sekundy a ISO 193. Fotografie z bleskem má tak jemnější zrno a z ruky bychom pořídili méně rozmazanou fotografii, ovšem na druhou stranu - čas šestina sekundy při focení ve dne v interiéru s bleskem není vůbec žádné terno.
Zoom a makro
Další set dvou fotografií ukáže, jak kamera fotí s použitím nejvyššího optického zoomu (5x) a se zapnoutou funkcí makra, kdy dokáže zaostřit už z jednoho centimetru.
- stiskněte pro zvětšení -
|
- stiskněte pro zvětšení -
|
První fotografie nám jasně ukáže, že pokud se kamera nepotýká s vysoce kontrastním prostředím, tak dokáže nabídnout i celkem pěkné a použitelné fotografie. Stejně tak záběr na malinký nárůstek na kaktusu je celkem pěkný, ovšem nemysleme si, že výsledek bude stále pěkný i při stoprocentním zvětšení. Rozlišení 10 Megapixelů je ale naštěstí dostatečně vysoké na to, abychom jeho následným snížením zamaskovali nedostatky.
Nastavení ISO
Nakonec si vyzkoušíme dvě pevné hodnoty nastavení citlivosti ISO, které kamera nabízí - ISO 800 a ISO 1600.
- stiskněte pro zvětšení -
|
- stiskněte pro zvětšení -
|
Výsledky jsem byl osobně trošku překvapen, že nejsou tak hrozné, jak jsem se obával. Snímací čip drží svůj šum ještě jakž takž na uzdě a zhoršení je znatelné především na tmavých plochách. Pokud bychom fotili na automatické nastavení, bylo by ISO 400, ovšem s časem 1/4 sekundy. Takto můžeme fotit na 1/7 sekundy, respektive 1/14.