Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

H&B DRX-430

29.11.2004, Radek Jahoda, recenze
Když jsem před časem testoval DVD/DivX přehrávač DX-3220 od francouzské firmy H&B, tak recenze vyzněla velice příznivě, dokonce se dá říci, že se jednalo o špičku v této oblasti. Teď se mi dostal do ruky nejnovější pluskový DVD rekordér, který jako jeden z mála (kromě KiSSu DP-558, který má navíc pevný disk) zvládne přehrávat i formát MPEG-4 a DivX. Blíží se vánoce, tak se na něj pojďme podívat zblízka.
Z krabice vytáhnete kromě samotného přehrávače i dálkový ovladač včetně baterií, manuál v několika jazycích, ale bez češtiny, kabel SCART-SCART, kabel audio/video se třemi konektory cinch na obou stranách a anténní koaxiální kabel.



Přístroj má stříbrné tělo, ale přední část je černá, respektive z černého průhledného plastu.



Přední panel je rozdělen rovnoměrně do čtyř částí. Vlevo nahoře jsou dvířka mechaniky, vpravo nahoře je displej, pod ním je krytka předních konektorů a vlevo dole je jen černá zálepka ze stejného plastu. Při vysunutí šuplíku mechaniky se odklopí plastová krytka, při vkládání disku ho není třeba podsunovat pod rantl panelu.



Uprostřed jsou pak ovládací tlačítka, uspořádaná do kruhu. Vévodí jim prostřední tlačítko pro zapnutí/uvedení přístroje do pohotovostního režimu (není zde ani vzadu žádný spínač pro úplné vypnutí), obklopené signalizací provozního režimu přístoje a tlačítky pro spuštění, vypnutí přehrávání a posuv vpřed/vzad. Vlevo je ještě úzké tlačítko pro vysunutí šuplíku mechaniky a vpravo tlačítko pro nahrávání. Kromě vypínacího tlačítka jsou ostatní tlačítka příliš malá a tedy ne moc praktická.



Provoz přístroje je signalizován světelným kruhem, svítí modře při pohotovostním režimu a červeně při nahrávání. Jas je velice intenzivní, což při nahrávání nevadí a velice dobře upozorňuje na probíhající záznam, ale modré světlo při vypnutí je příliš jasné a ve tmě působí velmi rušivě (ani si nemusíte v noci rozvěcovat). Jde více o efekt než o praktické využití. Po zapnutí přístroje se asi na čtyři vteřiny rozsvítí obě barvy najednou (docela pěkná fialová barva) a na displeji nápis HELLO, jinak se po tuto dobu nic neděje, bohužel to docela zdržuje.



Displej má příjemnou světle modrou barvu a jeho jas lze ve dvou krocích korigovat nebo úplně vypnout tlačítkem na dálkovém ovladači. Jde o imitaci alfanumerického bodového dipleje, ale jinak je pouze šestnáctisegmentový. Ukazuje při provozu TV přijímaný kanál a jinak stopu/titul, kapitolu a čas.



Na předním panelu jsou pod krytkou (která je docela měkká a při otevírání se prohybá, až má člověk strach, že ji ulomí) ještě konektory. Zleva jsou to USB 1.1 master pro připojení flash disků, malý čtyřpinový DV vstup pro připojení kamery a dále analogový video a audio vstup (3x cinch).



V zadní části přístroje jsou pak všechny potřebné vstupy a výstupy. Nejzřetelnější jsou dva SCART konektory, jeden výstupní pro připojení TV s podporou RGB a YUV a jeden vstupní, který slouží i pro připojení dekodérů (nezkoušel jsem).



Dále zde najdeme zleva vstup pro zvuk a kompositní video a S-video, dále kompositní video výstup, S-video výstup, komponentní video výstup, stereo audio výstup a digitální koaxiální i optický výstup. Podpora progresivního prokládání je už asi dnes samozřejmostí... Hned vedle jsou ještě anténní konektory, jeden vstupní pro anténu a druhý výstupní (průchozí ze vstupu) pro připojení televizoru.



Dálkový ovladač má výborný tvar, dobře se drží v ruce i díky prohlubni ve spodní části, barvy jsou jasné a v noci jsou tlačítka snadno rozlišitelná, jejich rozmístění je klasické a tak si na něj snadno zvyknete - v horní části číslice a tlačítka pro přepínání zdroje DVD/TV/DV/EXT, uprostřed klasický ovládací kříž s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a kolem jsou umístěna tlačítka pro menu a pod ním pro ovládání přehrávání.



Náš další pohled bude směřovat do vnitřku přístroje. Kromě klasického oddělení napájecího zdroje jsou odděleny i desky pro výstupní konektory a pro oba SCARTy. Mechanika je od firmy Shanghai Fangyuan Digital Technology (založená korejskou firmou Digital Video Systems) typ DRL-100, určená výhradně pro DVD rekordéry. Jde o úplně nový typ, který si poradí se všemi médii DVD kromě DVD-RAM, vypalovat ale umí jen na DVD+R/W. Rychlost je pro čtení CD 12x a pro DVD 4.2x, zápis probíhá rychostí 2.4x, přesto je velice tichá a i vysouvání a zasouvání vozíku je velmi tiché. Slyšet je jen při seekování, které ale za běžného provozu neprobíhá, takže to neruší. Mechanika přečetla i silně poškrábaná DVD z půjčovny (dokonce i ty, s kterými si počítačová mechanika NEC neporadila) a zvládla i devadesátiminutová CD. Pokud uvažujete o přehrávání disků více regionů, nechte si zajít chuť.

Analogový video vstup a výstup zajišťuje obvod MM1623, což je šestipásmový video zesilovač, driver a filtr do 6.75MHz s podporou progresivního prokládání. Jeden ze vstupů tohoto obvodu je připojen na tuner TAUR-W300D od LG, který podporuje normy PAL a SECAM. Jeho citlivost i kanálová strmost je výborná.




Na hlavní desce je pod pasivním chladičem ukryt obvod DMN-8602 (komerční název čipu je DiMeNsion 2) v BGA pouzdru od LSI Logic, který je srdcem přístroje. Obsahuje duální RISC procesor s integrovaným audio DSP procesorem s výkonem 150MIPS, video DSP procesor a motion estimation procesor pro kompresi do MPEG-2, dále DV kodek, TV enkodér s integrovanými převodníky, podporou progresivního prokládání a komponentního výstupu, řadič USB a IEEE1394. Pro zobrazení titulků a menu je zde i 24bitová "grafická karta". Umí toho opravdu dost, dokáže komprimovat a dekomprimovat MPEG-2 a DV, to vše najednou, takže lze aplikovat timeshift, toho ale tento přehrávač nevyužívá. Dekomprimovat dokáže i MPEG-4, XviD a DivX, čip má certifikaci DivX Home Theatre. Ze zvukových kodeků zvládne Mpeg Layer 1-3, Dolby Digital 5.1 a DTS. Potřebuje ale externí převodník, takže je na výrobci, kolik kanálů použije (v tomto případě pouze dva pro stereo). Zajímavostí je podpora pro DVD Audio, ta ale také zůstává nevyužita. Dalšími nezbytnými obvody jsou paměťi. Použity jsou dvě GDDR paměti Hynix HY5DU281622ET v konfiguraci 8Mx16bitů tedy celkem 32MB. Firmware je uložen ve flash paměti 29LV160 velikosti 2MB v konfiguraci 1Mx16.



Vzhled obrazovky a menu můžete vidět z obrázků. Vévodí mu obrovské logo výrobce, které je i na pozadí nahraných disků. Nastavení je podobné jako u normálních přehrávačů a nemá žádné záludnosti ani "šperky" navíc. Zatím chybí čeština, ale zvolit můžete z několika jiných jazyků. Lze nastavit parametry výstupu - formát PAL nebo NTSC, progresivní nebo prokládaný výstup, komponentní výstup RGB nebo YUV, poměr stran obrazovky (16:9 a 4:3 Pan&Scan nebo Letterbox), nastavení digitálního výstupu zvuku na RAW nebo PCM, preference jazyků atd.






Dále v menu najdeme záložku pro nastavování stanic. To je poměrně komfortní, můžeme zvolit základní televizní formát, který se přiřadí všem stanicím při vyhledávání. To proběhlo naprosto v pořádku a nalezlo všechny stanice. Poté je možné jednotlivé stanice editovat, nastavit jim jméno, normu, zapnutí dekodéru a jemně doladit. Samozřejmě lze i změnit pořadí stanic.



Začněme teď s možnostmi přehrávání, nejprve DVD. Zde už asi nic nepřekvapí, toto už je zvládnutá záležitost. Přístroj přehraje vše, co mu podstrčíte včetně miniDVD, a to i při vysokém datovém toku díky rychlé mechanice. Ovládání je také docela rychlé, i když typ DX-3220 je v tomto ohledu o něco lepší. To ale neznamená negativum, spíše naopak. Rychlost přehrávání lze zrychlit až 32x a zpomalit až 8x, lze i krokovat po snímcích. Zoom je možný pouze 1.5x nebo 2x. S miniDVD disky si přístroj neporadí, v tomto případě zobrazí strukturu CD s adresáři AUDIO_TS a VIDEO_TS, které jsou ale prázdné.

DVD 1Mbps CBRANO
DVD 4Mbps VBRANO
DVD 6Mbps VBRANO
DVD 8Mbps CBRANO
DVD 9Mbps CBRANO
DVD 9.8Mbps CBRANO
miniDVD 1Mbps CBRNE
miniDVD 4Mbps VBRNE
miniDVD 6Mbps VBRNE
miniDVD 8Mbps CBRNE
miniDVD 9Mbps CBRNE
miniDVD 9.8Mbps CBRNE
VCDANO
XVCD 2MbpsANO
SVCDANO

Při vložení datových disků CD nebo DVD se zobrazí adresářová struktura se všemi podporovanými typy souborů. Sem patří MP3, JPEG, MPG, AVI, SUB, SRT a SMI. V levé části je adresář a soubory, v pravé je seznam naprogramovaných souborů, které se přidávají tlačítkem Program na DO. Jsou podporovány dlouhé názvy souborů, ale jsou oříznuty na délku 20 znaků, což je celkem příznivá hodnota. Tlačítkem Repeat lze měnit mód přehrávání mezi celým diskem, adresářem nebo naprogramovaným seznamem. Pokud do předního USB konektoru vložíte flash disk, tak dvojím skisknutín tlačítka DV IN zobrazíte strukturu tohoto disku stejně jako u CD nebo DVD. Maximální podporovaná velikost tohoto disku je ale pouze 128MB. Mimochodem - nezkoušejte přehrát MPG soubory bez zvuku, přístroj se zasekne a pomůže jedině odpojení ze sítě.




Přístroj dokáže přehrát MPEG-4, DivX i XviD soubory. Podporuje i B-snímky, ale s GMC a Quarter pixel si již neporadí. Pokud narazí přehrávač na nekompatibilní soubor, tak ho přeskočí a pokračuje dalším, u posledního skočí zpět do menu. Přehrávání lze zrychlit až 32x, zpomalovat nelze, zoom není rovněž podporován, skákat lze jen na zvolený čas, nelze skákat pomocí šipek, takže to není příliš komfortní. Vyhledání klíčového snímku, na kterém se začne přehrávat je docela rychlé. U dvou starších disků se mi dokonce stalo, že při této operaci přehrávač zamrzl a pomohlo pouze vytažení ze zásuvky. Poměr stran je přepočítán pouze pro obrazovky 4:3, takže nelze využít širokoúhlé obrazovky. Titulky jsou zobrazovány v černých pruzích, takže obraz nelze na TV roztáhnout oříznutím okrajů, protože bychom o ně přišli. O nějakých bližších informacích o souboru se nedozvíme, to platí i pro MP3 a fotky. Podívejme se na schopnost přehrát testované soubory:

KodekBitrateVýsledek
DivX 3 high motion800kbpsANO
DivX 3 low motion800kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi2000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO
DivX 4.12800kbpsANO
DivX 5.1.1800kbpsANO
DivX 5.1.1 B-frames800kbpsANO
DivX 5.1.1 QPEL800kbpsNE
DivX 5.1.1 GMC800kbpsNE
DivX 5.1.1 B,QPEL800kbpsNE
DivX 5.1.1 B,QPEL,GMC800kbpsNE
DivX 5.1.12000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO
DivX 5.1.1 720x576 prokládaně1500kbpsANO
DivX 5.1.1 720x576 prokládaně3000kbpsANO
DivX 5.1.1 768x576 prokládaně3000kbpsNE
WMVIkona Odkaz na databáziNE
XviD 1.0800kbpsANO
XviD 1.0 B-frames800kbpsANO
XviD 1.0 QPEL800kbpsNE
XviD 1.0 GMC800kbpsNE
XviD 1.0 B,QPEL800kbpsNE
XviD 1.0 B,QPEL,GMC800kbpsNE
XviD 1.02000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO
XviD 1.0 720x576 prokládaně1500kbpsANO
XviD 1.0 720x576 prokládaně3000kbpsANO
XviD 1.0 768x576 prokládaně3000kbpsNE

Přehrát lze ze zvukových formátů MP3 a AC3, pravděpodobně i DTS, což jsem ale nezkoušel. AC3 je dekódováno a posláno na analogový a digitální výstup v PCM, nejde tedy přehrát 5.1 přes digitání výstup. Titulky jsou zobrazovány výborně, jejich velikost je dobrá, tloušťka písma také, sice font nemá ohraničení, ale moc to nevadí. Co vadí je neschopnost poradit si s českou diakritikou, místo těchto písmen jsou zobrazeny pomlčky a následující písmeno je vynecháno. Zřejmě to chce počkat na nový firmware, přístroj je zatím až příliš nový. Podporovány jsou tři typy - SubRip (SRT), MicroDVD (SUB) a Microsoft SAMI (SMI). S posledně jmenovaným jsou ale problémy, zasekávají se a občas se nezobrazí vůbec. U titulků SUB, kde je čas titulku dán pořadím snímků a ne konkrétním časem, se uvažuje framerate 25 sn/s, takže pokud jsou titulky v jiném framerate (např. 23.976), tak jsou posunuty, přestože film je také v jiném framerate a přehrává se v pořádku.




Prohlížení obrázků probíhá stejně jako zvukových souborů. Načítání obrázků trvá asi dvě vteřiny, což je standardní doba u této kategorie. Listování tak není příliš komfortní. V manuálu se píše, že lze zobrazit náhled na 16 obrázků najednou stisknutím tlačítka menu, tuto funkci se mi ale vyvolat nepodařilo. Vždy došlo k návratu do adresářové struktury. Obrázky lze otáčet, převracet a měnit jejich velikost v rozsahu 12-400% nebo roztáhnout na celou obrázovku, dochází také k částečnému ořezu okrajů fotky. Přechod mezi jednotlivými fotkami může být vybrán ze 17ti ???? typů, většinou jde ale o různé modifikace několika základních typů.



Pojďme k "hlavní" funkci přístroje a tou je nahrávání. Máme možnost volby ze čtyř stupní kvality, která lze nastavit tlačítkem na dálkovém ovladači nebo v menu:
    • SLP (super long play) - 6 hodin záznamu na jeden DVD disk, rozlišení 352x576, bitrate cca 1500kbps CBR, průměrná kvantizace z 10 minut záznamu 11.88 / maximální 21.09, zvuk MPEG Layer-2 128kbps s nastaveným bitem Surround
    • EP (extended play) - 4 hodiny, 352x576 cca 2130kbps CBR, Q 7.02/14.33, audio MPEG L-2 Surround 256kbps
    • SP (standard play)- 2 hodiny, 720x576 cca 4380kbps CBR, Q 5.48/13.31, audio MPEG L-2 Surround 256kbps
    • HQ (high quality) - 1 hodina, 720x576 cca 9000kbps CBR, Q 2.90/5.24, audio MPEG L-2 Surround 384kbps
Všechny stupně kvality používají kvantizaci DCT 10 bitů, prokládaně s horním půlsnímkem prvním (top field first). SLP kvalita je jedním slovem nepoužitelná, neboť záznam značně koskatí, což ukazuje i vysoká hodnota kvantizace, EP je postačující pro nahrávání pro jedno puštění a požadavek větší délky záznamu, SP je vhodné i pro archivaci, přestože bitrate stále není příliš vysoký, ale kvalita je rozumná a případných artefaktů si většinou ani nevšimnete.

Pokud vložíte do mechaniky DVD+RW disk, který není ve formátu DVD+VR, a chcete na něj nahrávat, je nabídnuto jeho smazání.




Na disku je pak vytvořeno menu, kde každému nahranému pořadu odpovídá jedna položka, která obsahuje datum a čas pořízení, délku a stanici. Na jedné stránce jsou maximálně tři položky, mezi stránkami se listuje tlačítky ve formě šipek v horní a spodní čísti obrazovky. Během nahrávání se zobrazuje informace o času nahrávky a zbývajícím času na disku. Po skončení se asi pět vteřin provádí finalizace nahrávky (viz obrázek). V průběhu nahrávání nelze přepínat programy.



Pokud nahráváte na přepisovatelný disk, máte možnost editovat jednotlivé nahrávky - vložit kapitoly, rozdělit tituly, smazat části záznamu a přejmenovat. U nepřepisovatelného disku takové možnosti nemáme, lze pouze vložit kapitoly a smazat celý titul, jeho smazání ale neuvolní místo na disku. Nepřepisovatelné médium je nutné před použitím v normálním přehrávači ještě finalizovat, čímž se vytvoří IFO soubory, u přepisovatelných disků se toto děje při každém vyndání disku z přehrávače.



Nahrávat lze jak z tuneru, tak z externích zdrojů. Zvuk je digitalizován a pouštěn i na digitální výstupy, což se mi hodně líbilo. Konečně už není nutné používat analogovou kabeláž. Nesmíme zapomenout ani na časové nahrávání. Lze nastavit čas začátku a konce, pravidelné nahrávání (pouze jednou, denně nebo týdně), zdroj nahrávání (anténa i jakýkoliv externí zdroj), kvalita nahrávání, u anténního zdroje lze využít i VPS/PDC. U časového nahrávání nesvítí červená dioda, takže nijak nevyrušuje.



Celkově mne přístroj příjemně překvapil, i když má ještě pár much - např. podpora češtiny by se hodila (doufejme že brzy přijde), GMC a Q-pel u DivX už se dnes stává standardem (toho se ale u tohoto modelu nedočkáme), s miniDVD by si také mělo poradit a občasné zamrznutí při přehrávání DivX také není příjemné. Indikace vypnutého stavu modrým pronikavým světlem také není příliš šťastná (stačilo by snížit intenzitu a dosáhlo by se stejného efektu). Na druhou stranu mne velmi mile překvapila mechanika, která je velice rychlá a snad jako první si poradila i s DivX při vysokém bitrate. DV vstup je také velkým plus, rovněž jako velké množství vstupů. A nezapomínejme na možnost nahrávání. To vše za předpokládanou cenu kolem 10tis. Kč, což je cca polovina oproti konkurenčnímu Kissu. Tímto také děkuji firmě Acomp, která nám přístroj s předstihem zapůjčila. Až výrobce dotáhne firmware, půjde o zdařilý přístroj, zatím je těžké udělat nějaký konečný verdikt, i vzhledem k tomu, že ještě ani není na trhu. Věřím ale, že se tak stane brzy podobně jako u předchozího přístroje DX-3220.