Hybridní Express Leadtek WinFast ExDTV2300 H
3.3.2009, Radek Jahoda, recenze
Analogový tuner dnes již téměř nedostanete, dnes letí hybridní. Přidejte ještě video vstupy včetně komponentního YPbPr a máte kompletní video studio k notebooku v krabičce o tloušťce 5 mm. Takový je WinFast ExDTV2300 H.
Kapitoly článku:
- Hybridní Express Leadtek WinFast ExDTV2300 H
- Ovladače, software a závěr
Že je přijímač malý, odhaluje již krabice z kartonového papíru o velikosti A5. Ve víku je otvor přesné velikosti přijímače, překrytý průhlednou fólií, takže ihned vidíme, co kupujeme. Zbytek příslušenství je pak uvnitř v krabici. Najdeme zde dálkový ovladač včetně dvou AAA baterií, malou přenosnou TV anténu, dipólovou anténu pro příjem rádia a kabelovou redukci nebo chcete-li rozbočovač signálu externích vstupů.
Balení přijímače
Stručný návod k instalaci je v několika jazycích včetně češtiny a nakonec objevíme i dvě instalační CD, jedno s ovladači a software a druhé s dodatečným software 3DAlbum 4.0 a Orb 2.0 pro konverzi videa na iPod, PSP a další zařízení.
Obsah balení
(klepněte pro zvětšení obrázku)
Přijímač je určen do ExpressCard slotu, jde o úzký profil šíře pouze 34 mm, část zasunutá do počítače je z obou stran zakrytá slabým plechem. Prohlédněme si jej podrobně na obrázcích.
Přijímač v plné kráse
Vnější konec karty je lehce rozšířen kvůli konektorům a je zde použita krytka z průhledného tmavého plastu. Vlevo je malý anténní konektor, do kterého se zasune dodávaná redukce na klasický anténní konektor, vpravo je vícepinový konektor pro externí vstupy. Zasunuté redukce drží pevně a neviklají se.
Vstupy na kartě
Karta vyčnívá z notebooku asi o 2 cm plus je třeba připočítat ještě délku konektorů. Jelikož to celé drží jen deska plošných spojů a plastová krytka i plech navíc nejsou příliš tvrdé, tak se konec s konektory trochu ohýbá. Záležet bude také na samotném slotu v notebooku, jak je pevný. Karta se také lehce hýbe do stran, protože úzký formát z jedné strany nemá oporu.
Zasunutý přijímač ve slotu v notebooku
Vložená anténní redukce plus konektor od antény dále zvyšují páku na kartu, možná by byla lepší opět kabelová redukce než jen kovová zástrčka. Rozhodně musí být člověk při manipulaci opatrný, obzvlášť pokud má notebook na kolenou.
Detail karty ve slotu
Sejmeme-li obě krytky, objevíme na plošném spoji několik obvodů. Na horní straně je hlavní čip - SAA7136E od NXP Semiconductors, který provádí digitalizaci signálu pomocí 10 bitového převodníku a podporuje komponentní video vstup. O TV příjem se stará tuner TDA18271, který zvládá všechny běžné světové normy analogového příjmu plus digitální DVB-T a FM rádio. Pod měděnou páskou je ještě jeden obvod. Nelze zjistit, co je to za typ, ale jelikož je před tunerem v signálové cestě k anténímu konektoru, tak může jít o předzesilovač, což je ale nestandardní řešení.
Mezi konektory objevíme ještě čidlo dálkového ovladače, což je také důvod, proč je vnější plastová krytka průhledná. Díky svému zaměření směrem nahoru je jedno, zda je karta instalována na levé nebo pravé straně notebooku.
Horní strana desky
Na spodní části desky najdeme dekodér DVB-T typ TDA10048 rovněž od NXP a u Express konektoru je obvod SAA7160ET. Ten zajišťuje spojení s počítačem přes PCI-Express rozhraní. Je určen přímo pro audio/video karty a zvládne přenést jak nekomprimované video, tak zároveň i transport stream, popřípadě i dva nekomprimované nebo dva transport streamy. Zde se ale používá přenos jen jednoho streamu, protože je zde jen jeden tuner.
Spodní strana desky
Uvedené hardwarové řešení tak využívá celé sady čipů od NXP (divize firmy Philips) pro vytvoření doporučeného celku jednoho výrobce a žádné experimenty v podobě čipů jiných výrobců se nekonají, což je jedině dobře. Zaručuje to, že všechny obvody jsou již u výrobce spolu vzájemně odladěny.
Dodávaný dálkový ovladač je klasické velikosti, nejde tedy o přenosnou "placku", která se k tunerům pro notebooky často dodává. Značí to záměr výrobce, aby byl přijímač používán spíše staticky než na cestách. Přece jen notebook má dnes spousta lidí i jako hlavní počítač. Jeho tvary nejsou nijak výstřední, je hranatý a ve spodní části má opět hranatý podélný výstupek pro baterie, které nejsou vedle sebe, ale za sebou, takže jeho těžiště je přibližně uprostřed.
Ovládá se s ním velmi dobře, rozložení kláves je klasické s číslicemi nahoře a křížem uprostřed, pod křížem jsou ještě dvě kolébky pro změnu hlasitosti a stanic.
Za zmínku stojí i anténa, protože nejde o klasický prut, ale o malou placku velikosti 6x7 cm. Ta má být vhodnější pro příjem v uzavřených prostorách, kam proniká signál hlavně oknem, ke kterému se má anténa natočit, popřípadě ještě lépe umístit přímo k oknu. Anténa je směrová, takže při správném natočení by měla být lepší než prut, který bude ale vhodnější na cestách.
Přenosná anténa