Jeden vládne všem: SilverCrest KH2156
3.12.2009, Radek Jahoda, recenze
V dnešní minirecenzi se podíváme na nejdůležitější součást multimediálního vybavení - dálkový ovladač. Nemusíme vždy mít vše nejdražší, tak se zkusme tentokrát podívat na jeden z levnějších typů - SilverCrest KH2156.
Ovladač je velice pečlivě zabalen v barevném papírovém obalu, kde je zajištěn proti nežádoucímu pohybu kartonovým držákem. Spolu s ním najdeme v krabičce ještě dva návody a také baterie.
Obsah balení
Ovladač může mít dvě barevná provedení - buď kombinaci černé a stříbrno-zlaté, nebo celý černý z hladkého lesklého plastu. Ten vypadá velmi tvrdě a trvanlivě, takže by nemusel být ani příliš poškrábán. Samozřejmě jsou na něm ale vidět otisky prstů. Celé provedení působí robustně, při pokusu o zkroucení nic nevrže, takže v tomto ohledu spokojenost. Napájen je pomocí dvou baterií typu AAA (mikro), které se vkládají zespodu.
Ovladač KH2165
(klepněte pro zvětšení obrázku)
Ovladač je poměrně dlouhý - 20cm, což je dáno množstvím tlačítek. Je také relativně tlustý (2 cm), široký je pak 5 cm. Na spodní části je prohlubeň, kam přesně zapadne ukazováček, když máte palec na ovládacím kříži.
Ovladač ze strany s prohlubní
Rozmístění tlačítek vidíte na obrázku, tlačítka jsou gumová a příjemná na dotyk. V horní části jsou šedivá pro změnu ovládaného přístroje. Je jich celkem 10 - až tolik přístrojů najednou můžete ovládat. Vybraný přístroj se objeví na první řádce displeje. Pod těmito tlačítky je ovládací kříž, kolem kterého jsou další čtyři tlačítka, která nejsou z plastu a jsou zapuštěna do těla přístroje. Ta jsou jedinou vadou na kráse - stává se, že po jejich stisknutí našikmo (stisknutím na okraji) zůstane tlačítko stlačené a je nutné ho vydloubnout nehtem. Naštěstí se tato tlačítka v provozu moc nepoužívají.
Pod ovládacím křížem jsou volby pro změnu hlasitosti a přepínání programů. Ještě níže jsou numerické klávesy a klávesy pro ovládání přehrávačů a rekordérů. Jejich umístění na straně mi zprvu připadlo divné, ale nakonec jsem si na ně zvykl a dokonce bych řekl, že je to vhodné řešení. Snad jen poslední dvě tlačítka pro posun vzad a vpřed by mohla být vedle sebe a ne pod sebou. Úplně dole je pak ovládání teletextu. Právě to mi na většině univerzálních ovladačů chybělo. Navíc je možné tyro klávesy použít i pro ovládání čehokoliv jiného.
Ovladač je vybaven i LCD displejem, který může být po stisku tlačítka modře podsvícen. To lze i vypnout a nebo nastavit dobu svitu v několika krocích. Levá část displeje je šestnáctisegmentová alfanumerická a zobrazuje vybraný přístroj a funkci, vpravo nahoře se ukáže stisknuté tlačítko a pod ním je aktuální čas.
Displej s modrým podsvícením
Užívání je jedna věc, nastavování druhá. Právě u univerzálního dálkového ovladače je toto téměř nejpodstatnější věc. K čemu by Vám ovladač byl, kdyby nedokázal ovládat Vaše zařízení. K tomuto účelu musíme vstoupit do menu ovladače podržením klávesy S. Předem ale jedním z šedivých tlačítek pod displejem vybereme přístroj, který budeme chtít ovládat. V menu pak máme dvě možnosti nastavení ovladače. Buď vložíme rovnou kód ovládání ze seznamu, který najdeme ve druhé dodané brožuře, nebo můžeme listovat přímo v ovladači po výrobcích přístrojů.
Co ale dělat, když v seznamu náš přístroj není, nebo chceme upravit funkci některého tlačítka? Například TV kartu tam pravděpodobně nenajdete. Pak je zde funkce učení. Postavíte proti sobě originální ovladač a tento univerzální ovladač, zmáčknete tlačítko, které chcete naučit a poté stisknete a držíte tlačítko originálního ovladače, dokud se na displeji neobjeví indikace SUCCESS. Takto v učení pokračujeme se všemi dalšími tlačítky.
Je to jednoduché a rychlé, můžeme se ale setkat s některými problémy. Někdy ovladač nepřijme kód při učení a vypíše LEARN ERROR. Pak je nutné učení zopakovat. Někdy zase ovládač hlásí "vše v pořádku", přesto tlačítko nefunguje. I v tomto případě je nutné postup zopakovat. U některých kláves se mi stalo, že jsem to musel opakovat 4-5x. Vždy to ale byla konkrétní klávesa, takže ovladač může mít zřejmě problém pouze s některými kódy a/nebo původními ovladači. Nakonec se to ale vždy povedlo. Je také nutné držet oba ovladače blízko u sebe - cca 2 cm, jak je to dále, tak nedojde k příjmu. Důvodem tohoto snížení citlivosti je pravděpodobně to, aby ovladač při učení nebyl rušen cizími signály a šumem.
Ovladač obsahuje i funkci MAKRO, která slouží pro naučení sekvence stisků tlačítek. K dispozici je paměť na čtyři makra, v každém je paměť na 16 stisků tlačítek. Tuto funkci vyvoláme stiskem tlačítka MAKRO a čísla 1-4. Vhodné je každé makro začít stiskem klávesy pro výběr ovládaného přístroje.
Stejně to funguje i u oblíbených kanálů (navíc pro každý ovládaný přístroj zvlášť). Ovladač lze ale naučit stisk pouze čtyř kláves, paměti na uložení jsou opět čyři - můžeme tedy nastavit čtyři oblíbené stanice pro každý ovládaný přístroj. Vyvoláme je stiskem klávesy FAV a poté numeritckých 1-4. Předem ale musíme být přepnuti na požadovaný přístroj.
Poslední funkcí je možnost vypnout všechny přístroje najednou. Provede se podržením tlačítka All Off po dobu tří vteřin. Ovladač pak vyšle vypínací povel pro všechny přístroje, hrozí zde ale, že dosud vypnuté přístroje se naopak zapnou, takže tato funkce asi nenajde praktického použití.
Suma sumárum, ovladač i přes některé mouchy velice dobře poslouží. Sice se nemůže rovnat hlavně v počtu tlačítek, komfortu a luxusu některým specializovaným ovladačům (například od Logitechu), ty ale stojí i 10-20x více. A to ani není jeho cílem. Pokud byste na něj ještě někde narazili (v prodejnách LIDL), tak jeho koupí určitě neprohloupíte.
Robustní provedení
|
Zapuštěná tlačítka se občas zasekávají
|
Příjemné držení
|
Učení povelu se občas nepovede
|
Funkce učení od originálního ovladače
|
|
Až 10 ovládaných přístrojů
|
|
Displej
|
|
Cena
|
|
Orientační cena: 200 Kč s DPH
|