Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kiss DP-1100 - konečně HD v obývacím pokoji

23.5.2005, Radek Jahoda, recenze
Firma Kiss Technology patří bezezporu mezi lídry ve svém oboru především díky brzkému zavádění nových technologií. Platí to i o novém typu DVD přehrávače DP-1100, který zřejmě nahradí předchozí typ DP-1000. Ve své třídě zavádí opravdu nečekané vlastnosti.
K nim se ale dostaneme až za chvíli, nejprve se podívejme na vzhled. Přehrávač dostaneme zabalen v malé krabici, která přesně reflektuje jeho velikost.



Uvnitř pak nalezneme mimo přehrávače i dálkový ovladač včetně baterií, kabel SCART-SCART s plným propojením, kompositní kabel pro video s cinchi na koncích a stereo kabel pro připojení zvuku rovněž s cinchi. Jako bonus je zde i CD s Nerem, které obsahuje i Nero Recode 2 a Nero Vision Express. Obsažený manuál byl v angličtině, příliš stručný, v podstatě pouze vyjmenovává, co přístroj umí a ještě k tomu k jiné verzi firmware s úplně jiným menu, připravuje se ale návod český, který doufejme tyto nedostatky odstraní.



Vzhled přehrávače je decentní, ale zároveň působí luxusním dojmem, znalce značky Kiss určitě ničím nepřekvapí. Má černou barvu a po celém obvodu krobě zadního panelu ho zdobí stříbrnný pruh. Velikost je přibližně jako papír A4, kratší strana je přední resp. zadní panel.



Přední část má pouze dvě tlačítka (Eject/Stop a Play/Pause) a špatně identifikovatelný, ale dobře provedený šuplík mechaniky z tvrdého plastu. Chybí i tlačítko pro "vypínání", takže bez dálkového ovladače se určitě neobejdete.



Tlačítka svítí hodně intenzivní modrou barvou, ale nelze je ztlumit, což lze u displeje, ten ale pak v záři tlačítek zaniká. Je to poněkud nešťastné řešení.



Šuplík mechaniky se otevírá i s částí předního panelu včetně loga výrobce. Při vkládání disku do mechaniky je nutné ho částečně podsunout pod horní rantl předního panelu, ale při vkládání to nedělá žádné problémy.



Zadní panel je standardní a ničím nepřekvapí. Dominuje mu SCART konektor úplně vpravo, na kterém je kromě kompositního signálu ještě S-video, RGB a přes speciální kabel (který je nutné dokoupit) z něj vytáhnete i VGA signál s podporou rozlišení až 1600x1200, což je skvělé pro HD video.



Hned vedle se nachází třísložkový komponentní výstup (3x cinch), kompositní (cinch) a S-video výstup a stereo analogový zvukový výstup (2x cinch). Úplně vlevo jsou digitální zvukové výstupy - koaxiální i optický a nesmíme zapomenout ani na síťový přívod.



Dálkový ovladač je úzký, takže se dobře drží v ruce, především spodní tlačítka jsou ale velmi malá a spíše připomínají slepecké písmo, navíc jsou všechna černá stejně jako tělo ovladače, což nepřispívá přehlednosti za tmy. Chvíli trvá, než si polohu tlačítek zapamatujete, pak už je jeho použití bezproblémové, velkou roli hraje také to, že jsem zvyklý na úplně jiný typ ovladače (širší a kratší), což zřejmě mate můj úsudek, takže berte mou kritiku s rezervou.



Pohleďme do nitra přístroje. Nejprve samozřejmě upoutá optická mechanika, jde o typ SD-M1912 od Toshiby/Samsungu. Při vložení CD je o málo hlučnější, než je zvykem, což je zřejmě kvůli vyšší rychlosti čtení. Při použití DVD disku je ale mechanika tichá, dá se říci bezhlučná. Hned vedle se nachází napájecí zdroj, který je připojen na hlavní desku přímým konektorem bez použití kabelu.



Srdcem přístroje a v podstatě jedinným "akčním" prvkem je procesor EM8520. Jde v podstatě o starší typ EM8510, doplněný o podporu DivX v HD. Poradí si jak s klasickým DVD (MPEG formátem), tak i DivX 3.11-5.x, Nero Digital, MPEG-4, XviD, MP3, AAC, Ogg Vorbis a JPEG. Nechybí samozřejmě komponentový výstup YPbPr/RGB a podpora HDTV výstupu v rozlišení 720p i 1080i včetně možnosti zvětšení normálních rozlišení na tento formát, takže si lze vychutnat o něco kvalitnější obraz i u normálních DVD disků.



Displejová část je s hlavní deskou spojena plochým kabelem, který vede přes napájecí zdroj.

Zapneme-li přehrávač, objeví se úvodní obrazovka, která má vzhled bouřkového mraku. Stlačením tlačítka Setup na DO se dostaneme do nastavení přístroje. Celé menu a ovládání přehrávače je kompletně počeštěno. Menu není podobné jiným přehrávačům tohoto výrobce a používá moderní vzhled se čtyřmi hlavními stránkami se záložkami na levé straně. Na první stránce se nastavuje jazyk menu a základní jazykové nastavení DVD disků - zvuková stopa, titulky a menu.




Druhá záložka je věnovaná nastavení video výstupu a má nejbohatší možnosti. První položka je pro Typ připojení, může být buď RGB SCART, S-video, Komponentní nebo VGA. Pro komponentní výstup lze nastavit ještě Prokládaný režim, 480p, 576p, 720p nebo 1080i.



Pro VGA režim lze nastavit několik rozlišení od 800x600 až po 1600x1200 a obnovovací frekvenci 60 nebo 75Hz. Poslední dvě položky jsou pro nastavení poměru stran TV obrazovky (16:9 Widescreen, 4:3 Letterbox nebo 4:3 Pan&Scan) a TV normy (PAL nebo NTSC).



Třetí záložka je pro nastavení zvuku a je zde pouze jedna položka Režim - Analogový nebo Digitální. Pokud je nastavený jeden, tak druhý není aktivní. Poslední záložka umožňuje nastavit jas displeje (jak již bylo řečeno, jas tlačítek nastavit nelze), rodičovský zámek a lze také spustit Průvodce nastavením, který se automaticky spustí při prvním zapnutí přístroje.



Tento průvodce nastaví ve čtyřech krocích jazyk menu, typ připojení, ...



... formát obrazovky a připojení zvuku.



A co praktické zkušenosti? Kvalita video výstupu je výborná, zkoušel jsem sice jen klasické výstupy jako kompositní, S-video a RGB, protože HDTV obrazovku nevlastním, ale i tak je výborná. Zvukový výstup je také dobrý s vyrovnanou kmitočtovou charakteristikou, nejsou zdůrazňovány hloubky ani výšky, přesně tak, jak to má být.

Přehrávání DVD disků je bezproblémové, přístroj si poradil se všemi typy s výjimkou miniDVD, které okamžitě "vyplivl". Připomínku bych měl ale k možnostem navigace. Funguje pouze navigace po kapitolách vpřed a vzad, nelze přeskočit na libovolné číslo kapitoly ani libovolný čas. Klávesa Search, která je k tomu určena, na stisk nereaguje, doufejme, že je to problém jen tohoto firmware (1.1.3) a některá z dalších verzí toto vyřeší (1.1.4 prý zatím ne). Jinak lze záznam zrychlovat a zpomalovat a také krokovat po snímku, příslušnými klávesami měnit zvukovou stopu a titulky, zoom, prostě všechny běžné věci, které znáte z ostatních přehrávačů. Vzhledem k absenci klávesy Display ale nelze zobrazit další informace ani čas, ten je alespoň na displeji přehrávače.

DVD 1Mbps CBRANO
DVD 4Mbps VBRANO
DVD 6Mbps VBRANO
DVD 8Mbps CBRANO
DVD 9Mbps CBRANO
DVD 9.8Mbps CBRANO
DVD+VR finalizovanéANO
DVD+VR nefinalizovanéANO
miniDVD 1Mbps CBRNE
miniDVD 4Mbps VBRNE
miniDVD 6Mbps VBRNE
miniDVD 8Mbps CBRNE
miniDVD 9Mbps CBRNE
miniDVD 9.8Mbps CBRNE
VCDANO
XVCD 2MbpsANO
SVCDANO

Vložíte-li do mechaniky datový disk CD nebo DVD, zobrazí se nejprve adresářová struktura se všemi podporovanými soubory. Názvy souborů nejsou zkracovány (resp. neměl jsem soubor s tak dlouhým názvem a zdálo se mi zbytečné takový dělat), ale je zkrácen název adresáře nahoře nad seznamem na cca 25 znaků.




Škála podporovaných typů souborů je opravdu hodně veliká. Začněme se zvukovými soubory. Kromě dnes již samozřejmých MP3 souborů je to i Windows Media Audio a Ogg Vorbis. Přehrávání probíhá v pořadí, ve kterém jsou soubory zobrazeny (lze měnit podle názvu nebo původního uložení, vzestupně i sestupně), je zde i opakování jednoho/všech souborů v adresáři, chybí ale možnost vytvářet playlisty, také .M3U jsou ignorovány. O přehrávaném souboru se zobrazují základní informace ve spodní části obrazovky - čas a celkový čas, název skladby a album z ID3 tagu, další informace se nedozvíme.

Podobná situace je u obrázků JPEG. Obrázky jsou zobrazovány popořadě a ihned za sebou, rozestup je tak deset vteřin. Nelze ho změnit, přestože v manuálu je obrázek s nastavením, které to umožňuje, v současné době je ale dodáván firmware nový, který to neumí. Zastavit na zvoleném snímku také není možné, takže nefunguje ani zoom. Připadá mi to spíše jako chyba, protože jednou se mi podařilo zoom zapnout, hned ale došlo k přeskočení na další obrázek, takže jsem stejně cíle nedosáhl. Na TV obrazovce se obrázek objeví vždy s černými okraji.




Přístroj podporuje širokou škálu videosouborů. Mimo klasiky DivX a XviD je to i Nero Digital a dokonce DivX HD. Lze tak využít schopností HD výstupu a mít tak doma konečně možnost kochat se kvalitou videa budoucnosti. Dnes je to ještě ale diskutabilní, protože mnou vytvořené soubory v DivX HD nehrály a zobrazoval se tak jeden snímek za pár vteřin, pokud vyzkoušíte ukázky z webu DivX, tak by měly hrát. U DivX a XviD není ale podporován QPEL, což přehrávač slušně oznámí a vrátí se do seznamu souborů. Ze všech "normálních" DivX filmů přehrávač přehraje vše, do úzkých se ale dostává při vyšším bitrate, kdy již nestíhá mechanika. Je to problém např. i u souborů MPEG, kdy se obraz trhá. Z DVD disků je situace lepší, ale stále ne ideální. Navigace u AVI souborů naštěstí funguje, je možné zvětšit nebo zmenšit rychlost přehrávání. Výborná je podpora zobrazení na TV formátu 16:9 i 4:3, video má vždy správný poměr stran. Tady jsou výsledky měření testovacího disku.

KodekBitrateVýsledek
DivX 3 high motion800kbpsANO
DivX 3 low motion800kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi2000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO*
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO*
DivX 4.12800kbpsANO
DivX 5.1.1800kbpsANO
DivX 5.1.1 B-frames800kbpsANO
DivX 5.1.1 QPEL800kbpsNE
DivX 5.1.1 GMC800kbpsANO
DivX 5.1.1 B,GMC800kbpsANO
DivX 5.1.1 B,QPEL800kbpsNE
DivX 5.1.1 B,QPEL,GMC800kbpsNE
DivX 5.1.12000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO*
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO*
DivX 5.1.1 720x576 prokládaně1500kbpsANO
DivX 5.1.1 720x576 prokládaně3000kbpsANO*
DivX 5.1.1 768x576 prokládaně3000kbpsANO*
DivX 5.2.1 1280x7201500kbpsANO**
DivX 5.2.1 1280x7203000kbpsANO**
DivX 5.2.1 1440x1080 prokládaně1500kbpsANO**
DivX 5.2.1 1440x1080 prokládaně3000kbpsANO**
WMVIkona Odkaz na databáziNE
XviD 1.0800kbpsANO
XviD 1.0 B-frames800kbpsANO
XviD 1.0 QPEL800kbpsNE
XviD 1.0 GMC800kbpsNE
XviD 1.0 B,GMC800kbpsNE
XviD 1.0 B,QPEL800kbpsNE
XviD 1.0 B,QPEL,GMC800kbpsNE
XviD 1.02000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO*
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO*
XviD 1.0 720x576 prokládaně1500kbpsANO
XviD 1.0 720x576 prokládaně3000kbpsANO
XviD 1.0 768x576 prokládaně3000kbpsNE
DivX + AC3 stereo194kbpsANO
DivX + AC3 5.1384kbpsANO
* obraz se cuká jak z CD, tak DVD
** mnou vytvořené video zobrazuje tak jeden snímek za 10 vteřin, z webu DivX funguje

Výtečná je podpora titulků, podporované typy jsou AQT, MPL2, MicroDVD, RT, SAMI, SubRip, SubView a VPlayer. Jak už bývá zvykem, název souboru s titulky musí být stejný jako název souboru videa (popř. delší pro více jazyků). Klávesa Step tentokrát slouží pro změnu znakové sady, na výběr nepočitaně kódování, nechybí samozřejmě Windows-1250, Cyrilice ani snad všechny ISO-88xx-x. Font titulků je dostatečně velký, má bílou barvu a obraz pod ním na pozadí je částečně ztmaven, takže je čitelný i na bílém podkladě. Je-li řádka příliš dlouhá, tak není oříznuta jako je to zvykem, ale je zalomena na další řádku (viz obrázek).



Tento přehrávač udivuje především svojí výbavou, zejména pak podporou komponentního výstupu pro HDTV a schopností přehrávat DivX HD a také Nero Digital. Velkou škálu podporovaných formátů videa, zvuku i titulků ale bohužel zastiňuje menší komfort ovládání a menší množství funkcí, které bývají u konkurence standardem. Je to dobrý přehrávač, nemohu se ale zbavit dojmu, že jeho firmware je nedodělaný. Doufejme, že to výrobce v nejbližší době napraví.

KladyZápory
+ HD výstup
+ přehrávání DivX HD
+ velká podpora formátů
+ výborné zpracování titulků
- nezobrazuje informace o přehrávaných souborech
- nelze vytvářet playlisty
- podivné zobrazování obrázků JPEG
- nefunguje navigace na kapitolu/čas