Leadtek WinFast A180TDH Cinema
30.5.2005, Radek Jahoda, recenze
Kombinované grafické karty s TV tunerem nejsou již dávno doménou pouze ATi. Na trhu je už několik podobných karet, založených na konkurenčních čipech od firmy nVidia. S jednou takovou přišel i Leadtek a navíc přidal i FM tuner, který je u tohoto typu karet vzácností (nebo spíše donedávna nebyly vůbec). My ale nebudeme srovnávat s kartami All In Wonder, srovnání si udělejte sami. Jelikož grafickým čipem je zde postarší GeForce4 MX 440, tak se ve finále jedná o cenově zajímavé skloubení více funkcí do jednoho, které je na nové hry však samozřejmě nevhodné.
Jak už je u Leadteku zvykem, vše je pečlivě zabaleno v pěkné krabičce, celý obsah je zajištěn tak, aby uvnitř nic při manipulaci nelítalo.
Po rozbalení najdete kromě karty také dálkový ovladač včetně baterií, čidlo dálkového ovladače s oboustrannou nálepkou pro přilepení na vhodné místo, redukci z DVI na DSUB-25, krabičku se vstupy a výstupy, anténu pro příjem rádia, kabel pro vnitřní připojení ke zvukové kartě, anglický návod k instalaci, anglický návod k použití ovladačů a software, anglický návod pro použití aplikace pro zachytávání WinFast PVR, CD s ovladači a software, tradičně Leadtek přidává další CD se software pro střih videa Ulead VideoStudio 7 SE DVD a CD s Ulead DVD MovieFactory 2.5 SE pro mastering DVD a animačním programem Ulead Cool3D 3.0 SE. Jako bonus navíc dostanete dvoj-CD se hrami GunMetal a Big Mutha Truckers. Na to, že jde o kartu v nejnižší cenové hladině, dostanete toho opravdu hodně.
Grafická část je založena na čipu Geforce4 MX440, běžícím na 275MHz. Paměti je k dispozici celkem 64MB, DDR SDRAM, použitý typ Samsung K4D26323RA-6C36, běžící na 513 MHz (měla by snést 550 MHz). Přes své stáří zvládá karta "nejnovější" rozhraní AGP 8x. Čip MX440 byl několikrát inovován, až dostal do vínku spoustu vlastností novějších čipů. Jeho jádro zůstalo ale nezměněno, od čehož se také odvíjí celkové vlastnosti. Řekněme si je pouze v krátkosti, protože vlastnosti grafického jádra můžete najít určitě ve spoustě jiných recenzí.
Návrh karty je klasický, grafický čip se nachází na obvyklém místě u AGP slotu, stejně tak paměti, dvě z každé strany desky, tuner je také na obvyklém místě (typ Philips FM1236) a ...
...digitalizační čip SAA7174 je umístěn z druhé strany desky. Jde o velmi známý čip od Philipse, který se používá na spoustě karet a ve spoustě jiných zařízení jako rekordéry nebo televize. Kromě digitalizace videa se stará i o demodulaci zvuku ve formátech NICAM a A2 stereo (B/G i D/K).
Zadní panel karty nese zleva anténní konektory pro TV a rádio, třetí je čidlo dálkového ovládání, miniDIN konektor pro připojení vstupů a výstupů a nakonec DVI konektor pro připojení LCD disleje/monitoru.
Krabička se vstupy a výstupy je na asi metrovém kabelu. Je jich celkem šest a najdete zde stereo audio vstup (2x cinch) a kompositní (cinch) a S-video (miniDIN) vstupy a výstupy.
Dálkový ovladač je stejný jako u karty WinFast PVR2000 od tohoto výrobce, drží se příjemně v ruce a gumová tlačítka jsou také příjemná. Není mu co vytknout, lze ho ale používat pouze s dodávanými programy WinFast PVR a WinFast FM.
Grafická část je poměrně dobře známa, jelikož se jedná o často používaný model grafického jádra čipu. Ani ovladače ničím nepřekvapí. Jejich vlastnosti jsou totiž stejné pro všechny typy karet od společnosti nVidia. Ke cti Leadteku je, že na přiloženém CD jsou nejnovější certifikované ovladače, mohu potvrdit, že to je u tohoto výrobce pravidlem. O ovladače pro grafiku si řeknou Windows sami, po nainstalování se ohlásí karta jako Leadtek A180 DDR. Ovladače pro zachytávací zařízení a spol. je nutné nainstalovat manuálně přiloženým instalátorem, teprve poté se o nich Windows dozví. Ve správci zařízení se hlásí jako:
Při zobrazení rozšířených parametrů displeje se zobrazí malé okno, pomocí kterého přepínáme nastavování různých parametrů. Karta má dva nezávislé výstupy, hlavní na DVI (nebo DSUB) a druhý na TV out. Lze použít klonování displeje, rozšíření plochy horizontálně nebo vertikálně nebo dvě nezávislé plochy - DualView. Při přehrávání videa je ho možné zároveň poslat na TV výstup. Vzhledem k absenci druhého výstupu na monitor nelze připojit dva monitory současně. TV výstup sice nelze použít jako "studiový" TV výstup, ale přesto je poměrně kvalitní. Lze nastavit ostrost (přesto nelze doporučit pro práci v desktopu, protože písmenka jsou přece jen lehce rozmazaná) a samozřejmě jas a kontrast. Při přehrávání prokládaného obrazu (například MPEG-2) je tento nejdříve deinterlacován a teprve potom poslán "ven". Zabraňuje se tím vzniku rozřádkování při změně velikosti na TV - obraz lze zmenšovat a roztáhnout až na plnou velikost, nemáte ale jistotu, že řádka videa je stejná jako řádka TV signálu.
Pro nastavování různých parametrů karty je možné použít přiložený software WinFox. Ten se usadí jako ikonka v liště Windows, odkud lze z menu vybírat z nabídky.
Kromě rychlých voleb ke službám Windows zde najdeme aplikaci Speed Runner, pomocí které lze měnit rychlost grafického procesoru a pamětí.
Volba Advanced Tools zobrazí bublinkové menu, teprve když myší najedete na jednotlivé položky, tak ty se přesunou do prostředního kruhu a teprve jeho stiskem se spustí příslušná volba. Vše je animované, pěkné, ale nesmírně nepraktické. Vývojáři jistě strávili daleko více času těmito úplně zbytečnými kravinkami než samotnou funkčností programu. Osobně bych spíše uvítal normální menu přímo z lišty Windows.
K dispozici jsou například informace o použítí paměti, ...
...o sběrnicích a jejich vlastnostech, ...
...a také o zátěži procesoru, o napájecích napětích, parametrech displeje, o DirectX, discích a mnoho dalšího. Program ale zabírá v paměti dost místa a také značně zdržuje rychlost startu operačního systému, protože opět zobrazí animovanou ikonku. Pokud chcete přetaktovávat, tak k obnovení frekvencí GPU a pamětí je to nutné.
Ovládání TV tuneru zajišťuje aplikace WinFast PVR, kterou jsme již několikrát popisovali (např. zde), takže nemá cenu se jí podrobněji věnovat, pouze ve stručnosti. V systémové liště se hned po startu Windows objeví WinFast Wizard, který zajišťuje příjem povelů dálkového ovládání a lze pomocí něho spouštět TV nebo rádio.
Vzhled aplikace je také známý i jeho možnosti. Zvládá kromě sledování TV i nahrávání do MPEG-1/2 (softwarově pomocí enkodéru od CyberLinku), do AVI s libovolným nainstalovaným kodekem nebo do Windows Media Video formátu (v rozlišení pouze 320x240). Nahrávat lze i rovnou na CD nebo DVD disk jako VideoCD nebo DVD bez nutnosti ukládat video nejprve na pevný disk. Dále lze využít plánovač úloh s možností uspat (standby nebo hibernace) počítač mezi naplánovanými úlohami, zvládá i timeshift (zpožděné sledování TV - nahrává se na disk a zároveň přehrává s časovým zpožděním), ukládat jednotlivé snímky na disk ve formátu JPG, PNG nebo BMP.
Spustit teletextový dekoder je sice možné, ale nefunguje (výrobce to ani neavizuje). Podle mne jsou na vině ovladače (o tom později).
Ovládání rádia je podobné, slouží k tomu samostatná aplikace WinFast FM, mezi oběma lze rychle přepínat tlačítkem na panelu. Uložit lze až deset stanic do tří skupin (tedy maximálně 30), nahrávat lze nekomprimovaně nebo s kodekem ADPCM do WAVu nebo do MP3, k čemuž se využívá kodek od Fraunhoffera. Ten je standardně ve Windows v okleštěné verzi, která zvládá pouze 22kHz/56kbps. Pro plnou kvalitu je tedy nutné nainstalovat verzi Profesional tohoto kodeku.
Vše funguje téměř bez problémů až na dvě "maličkosti". Program dokáže přehrávat video soubory, ale při použití posuvníku pro změnu polohy v čase a při ukončení přehrávání dochází často k zatuhnutí programu. Ten je pak nutné ručně "odstřelit". Pokud by se to dělo pouze při přehrávání ručním zvolením souboru, tak by se to nechalo ještě přežít, horší ale je, že po ukončení nahrávání se automaticky spustí přehrávání nahraného souboru a nelze tuto vlastnost vypnout. Ještě jsem si všiml jedné věci - pokud použijete video kompresor z DirectShow (ne ze staršího rozhraní VCM), tak nelze zobrazit okno nastavení kodeku. Toto je problém například pro DV Encoder, který pak zpracuje video pouze v rozlišení NTSC 720x480.
Druhý problém je opět (po kolikáté už) se zvukovými normami. Karta dokáže přijmout jak normu D/K, tak i B/G, ale program zvládá buď jedno nebo druhé, ne zároveň. Je sice možné vybrat obojí (tabulka kanálů Czech B/D), poté má jít přepínat mezi zvukovými normami klávesou A, ale nejde to, funguje pouze zvuk B/G. Pokud přepnete tabulku kanálů mezi Czech B a Czech D, přijdete o naladěné stanice a musíte ladit znovu. Vyzkoušel jsem několik verzí programů stažených od výrobce (včetně poslední 3.0.10.12), ale všechny se chovají stejně. U předvolených kanálů je možné změnit přímo frekvenci, takže lze bez problémů naladit i stanice, které program nenašel na předdefinovaných frekvencích.
Kvalita zvuku je jinak výborná. Je bez zbytečného šumu a kmitočtový rozsah je také dobrý. Kvalita obrazu je také výborná, obraz je čistý a nezarušen, citlivost tuneru je na úrovni ostatních karet. Obraz je při přehrávání zbaven prokládání, o toto se stará přímo grafická karta, takže zatížení systému je nulové (video data běží pouze uvnitř grafické karty, ne přes PCI sběrnici jako u samostatných TV karet). Ukázku obrazu můžete vidět zde.
Pokud máte zájem použít jiný software pro sledování TV, tak máte smůlu. Nenašel jsem ani jeden program, který by šlo použít. Problém je v nekompatibilitě ovladačů. Takto vypadá DirectShow graf, který jakž takž funguje.
Všimněte si ale, že mají být správně propojeny piny VPVBI na Video capture a VPVBI Input na Video Port Manageru, což je nutné pro správnou funkci teletextu. Pokud tyto dva piny propojíte, program spadne.
Další problém je v ladění stanic. Pokud použijete standardní rozhraní IAMTVTuner, tak nenaladíte nic. Jakým způsobem ladí WinFast PVR mi není jasné. Zřejmě komunikuje s ovladači nějakým specifickým způsobem. Zvláštní je také možnost nastavení video standardu pouze na NTSC, PAL M nebo PAL N, toto může s problémem také souviset. Výsledek je ten, že žádná aplikace nedokáže tuner ovládat.
Leadtek přibaluje ke kartě ještě další software. Plné verze Ulead VideoStudio 7 SE DVD, Ulead DVD MovieFactory 2.5 SE a Ulead Cool3D 3.0 SE určitě využijete, pokud žádný podobný program nevlastníte. Jde o obecně známé programy, takže nemá cenu je zde popisovat. Další dodávaným programem je muvee autoProducer 3.5 SE magicMoments - program pro automatický střih videa. V této verzi jde ale pouze importovat maximálně tři video soubory, navíc program padá a padá a padá, raději ani neinstalovat... Pro přehrávání DVD disků můžete použít přiložený WinFast DVD, tedy vlastně Intervideo WinDVD 5, název WinFast DVD je použit pouze na obalu CD.
Leadtek uvedl na trh kartu, která je určitě zajímavá. Je sice založena na již starším grafickém čipu Geforce 4 MX440, ale vybavena je slušně. Pokud nejste hráčský maniak, tak Vám jako grafická karta bude určitě postačovat, ovšem ani v tomto směru vyloženě nezklame, pokud netrváte na úplně nejnovějších hrách (UT2004 funguje bez problémů). Výhodou je přítomnost DVI konektoru pro digitální připojení LCD monitorů a praktický box se vstupy a výstupy. Kvalita obrazu je výborná, problematická je ale podpora zvukových norem. Nevýhodou je také nefunkčnost alternativního software.
Tato recenze byla provedena ve spolupráci se serverem pctuning.
Po rozbalení najdete kromě karty také dálkový ovladač včetně baterií, čidlo dálkového ovladače s oboustrannou nálepkou pro přilepení na vhodné místo, redukci z DVI na DSUB-25, krabičku se vstupy a výstupy, anténu pro příjem rádia, kabel pro vnitřní připojení ke zvukové kartě, anglický návod k instalaci, anglický návod k použití ovladačů a software, anglický návod pro použití aplikace pro zachytávání WinFast PVR, CD s ovladači a software, tradičně Leadtek přidává další CD se software pro střih videa Ulead VideoStudio 7 SE DVD a CD s Ulead DVD MovieFactory 2.5 SE pro mastering DVD a animačním programem Ulead Cool3D 3.0 SE. Jako bonus navíc dostanete dvoj-CD se hrami GunMetal a Big Mutha Truckers. Na to, že jde o kartu v nejnižší cenové hladině, dostanete toho opravdu hodně.
Grafická část je založena na čipu Geforce4 MX440, běžícím na 275MHz. Paměti je k dispozici celkem 64MB, DDR SDRAM, použitý typ Samsung K4D26323RA-6C36, běžící na 513 MHz (měla by snést 550 MHz). Přes své stáří zvládá karta "nejnovější" rozhraní AGP 8x. Čip MX440 byl několikrát inovován, až dostal do vínku spoustu vlastností novějších čipů. Jeho jádro zůstalo ale nezměněno, od čehož se také odvíjí celkové vlastnosti. Řekněme si je pouze v krátkosti, protože vlastnosti grafického jádra můžete najít určitě ve spoustě jiných recenzí.
- rozhraní 8x AGP V3.0 s přenosem až 2.1GB/s
- rychlost pamětí 8GB/s až 64MB
- Lightspeed Memory Architecture ™ II
- Accuview Antialiasing™
- 2 dual-rendering pipelines
- 4 texels na hodinový takt
- nezávislý integrovaný TV generátor až do rozlišení 1024x768
- High-Definition Video Processor (HDTV)
- podpora DirectX 8.1 a OpenGL 1.3
Návrh karty je klasický, grafický čip se nachází na obvyklém místě u AGP slotu, stejně tak paměti, dvě z každé strany desky, tuner je také na obvyklém místě (typ Philips FM1236) a ...
...digitalizační čip SAA7174 je umístěn z druhé strany desky. Jde o velmi známý čip od Philipse, který se používá na spoustě karet a ve spoustě jiných zařízení jako rekordéry nebo televize. Kromě digitalizace videa se stará i o demodulaci zvuku ve formátech NICAM a A2 stereo (B/G i D/K).
Zadní panel karty nese zleva anténní konektory pro TV a rádio, třetí je čidlo dálkového ovládání, miniDIN konektor pro připojení vstupů a výstupů a nakonec DVI konektor pro připojení LCD disleje/monitoru.
Krabička se vstupy a výstupy je na asi metrovém kabelu. Je jich celkem šest a najdete zde stereo audio vstup (2x cinch) a kompositní (cinch) a S-video (miniDIN) vstupy a výstupy.
Dálkový ovladač je stejný jako u karty WinFast PVR2000 od tohoto výrobce, drží se příjemně v ruce a gumová tlačítka jsou také příjemná. Není mu co vytknout, lze ho ale používat pouze s dodávanými programy WinFast PVR a WinFast FM.
Grafická část je poměrně dobře známa, jelikož se jedná o často používaný model grafického jádra čipu. Ani ovladače ničím nepřekvapí. Jejich vlastnosti jsou totiž stejné pro všechny typy karet od společnosti nVidia. Ke cti Leadteku je, že na přiloženém CD jsou nejnovější certifikované ovladače, mohu potvrdit, že to je u tohoto výrobce pravidlem. O ovladače pro grafiku si řeknou Windows sami, po nainstalování se ohlásí karta jako Leadtek A180 DDR. Ovladače pro zachytávací zařízení a spol. je nutné nainstalovat manuálně přiloženým instalátorem, teprve poté se o nich Windows dozví. Ve správci zařízení se hlásí jako:
- nVidia WDM Video Capture (universal)
- nVidia WDM A/V Crossbar
- nVidia WDM TVAudio Crossbar
- nVidia WDM TVTuner
Pro nastavování různých parametrů karty je možné použít přiložený software WinFox. Ten se usadí jako ikonka v liště Windows, odkud lze z menu vybírat z nabídky.
Kromě rychlých voleb ke službám Windows zde najdeme aplikaci Speed Runner, pomocí které lze měnit rychlost grafického procesoru a pamětí.
Volba Advanced Tools zobrazí bublinkové menu, teprve když myší najedete na jednotlivé položky, tak ty se přesunou do prostředního kruhu a teprve jeho stiskem se spustí příslušná volba. Vše je animované, pěkné, ale nesmírně nepraktické. Vývojáři jistě strávili daleko více času těmito úplně zbytečnými kravinkami než samotnou funkčností programu. Osobně bych spíše uvítal normální menu přímo z lišty Windows.
K dispozici jsou například informace o použítí paměti, ...
...o sběrnicích a jejich vlastnostech, ...
...a také o zátěži procesoru, o napájecích napětích, parametrech displeje, o DirectX, discích a mnoho dalšího. Program ale zabírá v paměti dost místa a také značně zdržuje rychlost startu operačního systému, protože opět zobrazí animovanou ikonku. Pokud chcete přetaktovávat, tak k obnovení frekvencí GPU a pamětí je to nutné.
Ovládání TV tuneru zajišťuje aplikace WinFast PVR, kterou jsme již několikrát popisovali (např. zde), takže nemá cenu se jí podrobněji věnovat, pouze ve stručnosti. V systémové liště se hned po startu Windows objeví WinFast Wizard, který zajišťuje příjem povelů dálkového ovládání a lze pomocí něho spouštět TV nebo rádio.
Vzhled aplikace je také známý i jeho možnosti. Zvládá kromě sledování TV i nahrávání do MPEG-1/2 (softwarově pomocí enkodéru od CyberLinku), do AVI s libovolným nainstalovaným kodekem nebo do Windows Media Video formátu (v rozlišení pouze 320x240). Nahrávat lze i rovnou na CD nebo DVD disk jako VideoCD nebo DVD bez nutnosti ukládat video nejprve na pevný disk. Dále lze využít plánovač úloh s možností uspat (standby nebo hibernace) počítač mezi naplánovanými úlohami, zvládá i timeshift (zpožděné sledování TV - nahrává se na disk a zároveň přehrává s časovým zpožděním), ukládat jednotlivé snímky na disk ve formátu JPG, PNG nebo BMP.
Spustit teletextový dekoder je sice možné, ale nefunguje (výrobce to ani neavizuje). Podle mne jsou na vině ovladače (o tom později).
Ovládání rádia je podobné, slouží k tomu samostatná aplikace WinFast FM, mezi oběma lze rychle přepínat tlačítkem na panelu. Uložit lze až deset stanic do tří skupin (tedy maximálně 30), nahrávat lze nekomprimovaně nebo s kodekem ADPCM do WAVu nebo do MP3, k čemuž se využívá kodek od Fraunhoffera. Ten je standardně ve Windows v okleštěné verzi, která zvládá pouze 22kHz/56kbps. Pro plnou kvalitu je tedy nutné nainstalovat verzi Profesional tohoto kodeku.
Vše funguje téměř bez problémů až na dvě "maličkosti". Program dokáže přehrávat video soubory, ale při použití posuvníku pro změnu polohy v čase a při ukončení přehrávání dochází často k zatuhnutí programu. Ten je pak nutné ručně "odstřelit". Pokud by se to dělo pouze při přehrávání ručním zvolením souboru, tak by se to nechalo ještě přežít, horší ale je, že po ukončení nahrávání se automaticky spustí přehrávání nahraného souboru a nelze tuto vlastnost vypnout. Ještě jsem si všiml jedné věci - pokud použijete video kompresor z DirectShow (ne ze staršího rozhraní VCM), tak nelze zobrazit okno nastavení kodeku. Toto je problém například pro DV Encoder, který pak zpracuje video pouze v rozlišení NTSC 720x480.
Druhý problém je opět (po kolikáté už) se zvukovými normami. Karta dokáže přijmout jak normu D/K, tak i B/G, ale program zvládá buď jedno nebo druhé, ne zároveň. Je sice možné vybrat obojí (tabulka kanálů Czech B/D), poté má jít přepínat mezi zvukovými normami klávesou A, ale nejde to, funguje pouze zvuk B/G. Pokud přepnete tabulku kanálů mezi Czech B a Czech D, přijdete o naladěné stanice a musíte ladit znovu. Vyzkoušel jsem několik verzí programů stažených od výrobce (včetně poslední 3.0.10.12), ale všechny se chovají stejně. U předvolených kanálů je možné změnit přímo frekvenci, takže lze bez problémů naladit i stanice, které program nenašel na předdefinovaných frekvencích.
Kvalita zvuku je jinak výborná. Je bez zbytečného šumu a kmitočtový rozsah je také dobrý. Kvalita obrazu je také výborná, obraz je čistý a nezarušen, citlivost tuneru je na úrovni ostatních karet. Obraz je při přehrávání zbaven prokládání, o toto se stará přímo grafická karta, takže zatížení systému je nulové (video data běží pouze uvnitř grafické karty, ne přes PCI sběrnici jako u samostatných TV karet). Ukázku obrazu můžete vidět zde.
Pokud máte zájem použít jiný software pro sledování TV, tak máte smůlu. Nenašel jsem ani jeden program, který by šlo použít. Problém je v nekompatibilitě ovladačů. Takto vypadá DirectShow graf, který jakž takž funguje.
Všimněte si ale, že mají být správně propojeny piny VPVBI na Video capture a VPVBI Input na Video Port Manageru, což je nutné pro správnou funkci teletextu. Pokud tyto dva piny propojíte, program spadne.
Další problém je v ladění stanic. Pokud použijete standardní rozhraní IAMTVTuner, tak nenaladíte nic. Jakým způsobem ladí WinFast PVR mi není jasné. Zřejmě komunikuje s ovladači nějakým specifickým způsobem. Zvláštní je také možnost nastavení video standardu pouze na NTSC, PAL M nebo PAL N, toto může s problémem také souviset. Výsledek je ten, že žádná aplikace nedokáže tuner ovládat.
Leadtek přibaluje ke kartě ještě další software. Plné verze Ulead VideoStudio 7 SE DVD, Ulead DVD MovieFactory 2.5 SE a Ulead Cool3D 3.0 SE určitě využijete, pokud žádný podobný program nevlastníte. Jde o obecně známé programy, takže nemá cenu je zde popisovat. Další dodávaným programem je muvee autoProducer 3.5 SE magicMoments - program pro automatický střih videa. V této verzi jde ale pouze importovat maximálně tři video soubory, navíc program padá a padá a padá, raději ani neinstalovat... Pro přehrávání DVD disků můžete použít přiložený WinFast DVD, tedy vlastně Intervideo WinDVD 5, název WinFast DVD je použit pouze na obalu CD.
Leadtek uvedl na trh kartu, která je určitě zajímavá. Je sice založena na již starším grafickém čipu Geforce 4 MX440, ale vybavena je slušně. Pokud nejste hráčský maniak, tak Vám jako grafická karta bude určitě postačovat, ovšem ani v tomto směru vyloženě nezklame, pokud netrváte na úplně nejnovějších hrách (UT2004 funguje bez problémů). Výhodou je přítomnost DVI konektoru pro digitální připojení LCD monitorů a praktický box se vstupy a výstupy. Kvalita obrazu je výborná, problematická je ale podpora zvukových norem. Nevýhodou je také nefunkčnost alternativního software.
Klady | Zápory |
+ nízká cena cca 2000 Kč + moderní provedení, přestože má starší grafické jádro + dobrý obraz a zvuk + FM rádio | - problémy se zvukovými normami - nefunguje teletext - žádný alternativní software |
Tato recenze byla provedena ve spolupráci se serverem pctuning.