Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic SDR-SW21: i pro potápěče

14.10.2009, Jan Vítek, recenze
Dnes testovaná videokamera Panasonic je poněkud speciální, ovšem ne zrovna technickými vymoženostmi. SDR-SW21 totiž není určena pro běžné použití, ale pro aktivní uživatele, kteří se k ní nebudou vždy chovat v rukavičkách.
Nyní se podíváme na výsledky testů natáčení videa. Kamera nenabízí žádné zvláštní módy, tedy až na jeden, a sice podvodní režim. Bazén bohužel nebyl k dispozici, a tak se muselo sáhnout po nouzovém řešení. Jinak se ale podíváme na klasické testy z exteriéru, interiéru, zoomu a stabilizaci a také ostření.

Natáčet je nám dovoleno v pouze jednom základním rozlišení 704 x 576 pixelů ve třech nastaveních kvality - XP (10 Mbps), SP (5 Mbps) a LP (2,5 Mbps). My jsme natáčeli výhradně v kvalitě XP, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku. Kamera vše ukládá do proprietárního kontejneru MOD (MPEG) se stereo zvukem. Ukázku si můžete stáhnout zde (cca 16 MB), ovšem ostatní nabízená videa jsou překonvertována do XviD. Pojďme se na ně podívat.


Exteriér


Nejdříve si předvedeme testy z venkovního prostředí, které byly tedy brány v rozlišení 704 x 576 pixelů v nejvyšší kvalitě a následně překonvertovány do XviD. Nejdříve je to video ze slunečného dne a následně video za zhoršeného počasí, kdy kamera musela snímat při menším světle.

exteriér
- stiskněte pro stažení -
exteriér (příšeří)
- stiskněte pro stažení -

Obě videa jsou poznamenaná nízkým rozlišením snímacího čipu, což je jejich největší problém. Detaily se tak ztrácí a části obrazu jsou nevýrazné a rozmazané. V ostatních ohledech je ale výsledek dobrý. Kamera se slušně vypořádala se světelnými podmínkami a dokázala se jim rychle přizpůsobit. Místy se ukázala chromatická aberace, ale ta nebyla příliš znatelná a místy zapracovala také elektronická stabilizace, jež způsobila, že se obraz mírně trhal. A prokázalo se rovněž, že barevně jsou na tom videa stejně jako fotografie poněkud chudě.


Interiér


V interiéru byla rovněž nasnímána dvě videa - jedno částečně v protisvětle a druhé se světlem v zádech. Uvidíme tedy, jak se Panasonic SDR-SW21 vypořádá s natáčením uvnitř budov.

interiér
- stiskněte pro stažení -
interiér
- stiskněte pro stažení -

Ukázalo se, že s ostřením je to dobré a stejně tak jako v předchozím případě i se světlem nakládá kamera dobře. Barvy ale opět nestojí za nic, ale to už není žádné překvapení.


Zoom a ostření


Další tradiční testy vyzkouší schopnost kamery zoomovat a zde i následně obraz stabilizovat a také pohotově ostřit a měnit clonu. Vše je shrnuto ve dvou videoukázkách, takže se na ně podívejme.

zoom
- stiskněte pro stažení -
ostření
- stiskněte pro stažení -

První video prokáže, že se zoomováním kamera nemá velké problémy. Obraz se nijak nerozostřuje, ovšem při největším přiblížení se trošku projeví vinětace, tedy pokles jasu v okrajích obrazu. Chromatická aberace se ovšem nijak nezesiluje. Co se týče elektronické stabilizace, ta zapracuje vzápětí po dokončení přiblížení a má skutečný přínos, pokud ovšem s kamerou příliš nehýbáme. Pak se obraz začne totiž cukat.

Test ostření pak prokáže, že Panasonic SDR-SW21 je v tomto skutečně pohotová a nijak dlouho jí netrvá přeostřit ani se přizpůsobit změně světelných podmínek. To jí slouží ke cti.


Pod vodou


Poslední test ukáže, co obnáší natáčení pod vodní hladinou. K dispozici je pro to speciální mód aktivovatelný tlačítkem UNDERWATER. Jedná se v podstatě pouze o další scénický režim upravující nastavení kamery tak, aby co nejlépe snímala podvodní prostředí. A nyní následuje malá ukázka.

pod vodou
- stiskněte pro stažení -

Kamera tedy skutečně ponoření zvládne bez úhony, i když v našem případě to bylo jen ve vaně na pár centimetrů při osvětlení normální žárovkou. Můžeme ale vidět tančící bublinky a kousky nějakého sajrajtu, takže s medůzami z mořského pobřeží toto srovnat nelze. Ale aspoň něco.