Panasonic SDR-SW21: i pro potápěče
14.10.2009, Jan Vítek, recenze
Dnes testovaná videokamera Panasonic je poněkud speciální, ovšem ne zrovna technickými vymoženostmi. SDR-SW21 totiž není určena pro běžné použití, ale pro aktivní uživatele, kteří se k ní nebudou vždy chovat v rukavičkách.
Kapitoly článku:
Za sebou máme recenzi odolné kamery Panasonic SDR-SW21, jež nenabízí poslední technologie z oblasti snímání obrazu, ale zaměřuje se na něco jiného - aktivní uživatele, kteří využijí její schopnosti odolávat prachu, vodě až do hloubky 2 metrů a nárazům při upuštění z výšky až z 1,2 metru. Vydržet by měla tedy i hrubé zacházení, ovšem je jasné, že i tak jde o choulostivé zařízení s optickým systémem, takže bychom se měli podle toho chovat.
Zpracování této kamery však dle mého názoru odpovídá údajům výrobce o odolnosti. Vypadá totiž mimořádně pevně a odolně, povrch je tvrdý a nepoddajný. Navíc i když má moderní lesklý vzhled s metalízovou úpravou, tak na sobě vůbec nenechává znát otisky prstů, takže ji nebudeme muset každou chvíli čistit, aby nevypadala jako kus odpadu. Pokud ji však chceme využívat pod vodou, budeme se muset starat o čistotu dvířek chránících baterii/SD slot a porty, k čemuž nám výrobce poskytl malý štěteček. I malé smítko by mohlo způsobit netěsnost a ve výsledku bychom mohli z kamery onen kus odpadu opravdu mít.
Co se týče zpracování z hlediska ergonomie, pak to výrobce příliš neřešil. Kamera tak nedostala žádný zvláštní tvar ani dobře padnoucí poutko, ale prvky ovládání jsou rozloženy dobře, aby bylo natáčení pohodlné. Spíše se zde dočkáme malého oranžového plováku, abychom kameru neutopili někde v hloubce, což se velmi hodí. Bohužel ale chybí nějaká krytka objektivu, která by mohla občas přijít velmi vhod, protože ochranné sklíčko před objektivem nebude všemocné.
Ovládání kamery je zpočátku trošku nepohodlné, protože tlačítka nejsou na displeji a ten není dotykový, takže se budeme muset dívat střídavě na displej a střídavě na samotnou kameru, abychom věděli, co vůbec mačkáme. Systém i menu ale není nijak složité a nabídka se dá za chvilku pochopit. K pohodlnosti ovládání také napomáhá kolečko známé z digitálních fotoaparátů. Samotný displej bohužel není žádný zázrak především vzhledem k nízkému rozlišení, takže i subpixely jsou zde jasně viditelné.
Nabídka voleb a nastavení není nijak široká. Zvolit si nemůžeme třeba rozlišení, pouze kvalitu záznamu videa či fotografií ve třech, respektive dvou stupních. Základní záležitosti jako scénické režimy, vyvážení bílé či větrný filtr tu ale jsou (viz první a druhá kapitola) a také si můžeme dobře vyzkoušet manuální nastavení ostření, závěrky, clony i vyvážení bílé pomocí rychlého OSD menu. Toto však ztěžuje právě nízké rozlišení displeje.
A nakonec to nejdůležitější - obrazová kvalita. Asi největším minusem je právě nízké rozlišení dovolující zaznamenávat fotografie v rozlišení 640 x 480 a video v 704 x 576 pixelů (10 Mbps, 5 Mbps či 2,5 Mbps). Výstupy tak nejsou příliš ostré a zvláště fotografie mají cenu pořizovat pouze pod vodou, kam se s jinými běžnými zařízeními nedostaneme. Jinak nemá SDR-SW21 v tomto ohledu zdaleka šanci překonat ani mobilní telefony.
Videozáznamy jsou také poznamenané nízkým rozlišením a rovněž i tím, že výstupy mají k barevnému ideálu daleko. Kamera však dobře pracuje s ostřením a rychle se přizpůsobuje změně světelných podmínek. Zaznamenáme sice menší chromatickou aberaci i vinětaci, ovšem to pouze mírně a co se týče elektronické stabilizace, pak ta pracuje dobře, pokud ovšem s pohledem příliš nehýbeme, pak se začne obraz cukat.
Celkově tak zde stojí kvalitní zpracování a možnosti netradičního použití oproti slabší obrazové kvalitě. Rozhodnutí je na vás.
Kvalitní zpracování
|
Nízké rozlišení
|
Odolnost a vodotěsnost
|
Mdlé barvy
|
Dobrá ergonomie
|
Menší chr. aberace a vinětace
|
Digitální stabilizace občas cuká
|
|
Cena v době testování: cca 8000 Kč s DPH
|
Za zapůjčení videokamery Panasonic SDR-SW21 děkujeme společnosti Panasonic.
Videokameru Panasonic SDR-SW21 a široký výběr dalších produktů naleznete na www.fotoskoda.cz