Philips 58PFL9955H: standard budoucnosti?
21.7.2011, Jakub Doležal, recenze
Stojaté vody televizorů rozčeřil v minulosti Philips s modelem o poměru stran 21:9. Spíše vizionářský koncept se dočkal druhé generace. Připravte se na 3D zobrazení, plné LED podsvícení, Ambilight, funkce Smart TV a zatraceně širokoúhlý obraz.
Kapitoly článku:
- Philips 58PFL9955H: standard budoucnosti?
- OSD menu, citlivost tuneru a zvukový projev
- USB a přehrávání souborů
- Odezva, video a hry
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Barevné podání, interpolace a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Jeden z mála testů, v kterém upřednostňuji především videoukázku, neboť můžete hezky "naživo vidět", ze kterých pozic je (není) obraz plně čitelný. Nicméně neuškodí malý slovní souhrn a již nyní lze říci, že na Philips Cinema se můžete dívat prakticky odkudkoliv. Jedinou výtku mám k lesklé povrchové úpravě a následným nepříjemným odleskům.
Druhou a také velmi důležitou poznámkou jsou pozorovací úhly v 3D zobrazení. Použitá technologie skrývá neduhy, ze kterých si dělá srandu společnost LG ve své poslední reklamě. Zkrátka ideálně sedět, prudce se nehýbat a nenaklánět hlavu. Na paškál si vezmu také brýle, které kvůli snaze o univerzálnost získaly obří rozměry a stejně jako televizor sdílejí lesklou úpravu. Pokud vám tedy do zad zasvítí světlo, tak se místo 3D obrazu zobrazí spíše odlesk předmětů za vámi. Řešením by byla uzavřenější konstrukce. Na 3D je všeobecně potřeba tmavší prostředí, takže s tím při nákupu televizoru počítejte.
Ačkoliv se to nezdá, brýle jsou poměrně mohutné
Aktivní spínání vyžaduje napájení, a to Philips uschoval do pravé nožičky
Průběh jasu
Moderní LED podsvícení nabízí často velmi uspokojivé výsledky a navíc je u větších úhlopříček přítomno pod celou obrazovkou, neboť např. dnes testovaný Philips Cinema byste z krajů prosvítili velmi špatně. Naměřené výsledky mne však trochu zaskočily, protože jsem čekal mnohem plynulejší regulaci jasu po celé stupnici a můžete si všimnout, že rozdíl mezi 100 % a 60 % jasu je takřka nulový. Nabízí se tedy otázka, proč je takto změna jasu nastavena.
Minimální hodnotu bych u stolního monitoru jistě zkritizoval za přílišné svícení, avšak u tohoto televizoru nesedíte tak blízko, aby vás z toho pálily oči. Spíše naopak oceňuji, že byl obraz prakticky za všech okolností dostatečně "prosvícený" a i maximální hodnota jasu byla vesměs dostatečná. Jen škoda té podivné regulace.
Stabilita jasu
Naše standardní metodika měření stability jasu se u televizoru Philips dostala do úzkých. Tedy přesněji řečeno, fotodioda i po 45 minutách měření stále vykazovala velké skoky v napětí ( z 1000 mV na 50 mV a zpět). Televizor se tak vlastně odmítal ústalit na jednotné hodnotě a neustále problikával. Na řadu tak přišlo měření pomocí zkušených očí redaktora a za sebe mohu říci, že byl Philips Cinema připraven k "práci" prakticky hned po zapnutí a změny napětí (propuštěného světla) nejsou pro běžného uživatele vůbec znatelné.
Homogenita podsvícení
Před pár řádky jsem zmínil, že je tento televizor podsvícen bodově pod celým panelem, a tak jsem netrpělivě očekával výsledky homogenity světla po ploše panelu. Inu na jedničku s hvězdičkou to není a jako problematické vidím zejména boční okraje. Philips má před sebou ještě prostor na zlepšení, ale i tak doufám, že se takzvané Full-LED podsvícení časem ještě zdokonalí a hlavně rozšíří do většiny televizorů.