PixelView PlayTV USB Pro
Pokud potřebujete připojit k počítači externí tuner, nabízí se v nižší cenové hladině v současné době pouze USB tunery. Jedním zástupcem je PixelView PlayTV USB Pro od firmy Prolink, který se ještě připojuje ke staršímu rozhraní USB 1.1.
2. Hardware
Celé zařízení je provedeno v malé externí krabičce stříbrné barvy, na jejímž čele je čidlo dálkového ovládání, vzadu USB kabel pro připojení k počítači. Na boční straně jsou video a audio konektory:
K dispozici jsou tyto konektory:
- S-VHS video vstup (miniDIN)
- kompositní video vstup (cinch)
- audio vstup (jack 3.5mm)
- audio výstup (jack 3.5mm)
Přístroj se připojuje přes USB rozhraní starší verze 1.1, které má maximální rychlost 12Mbit/s. To se odráží i v kvalitě videa. Přes toto rozhraní lze přenést jen video s maximálním rozlišením 352x288, plný PAL 768x576 se tam prostě nevejde. Je s tím třeba počítat a nezlobit se kvůli tomu. Další vlastností je, že obraz se malinko opožďuje za zvukem. Naopak výhodou je, že celý systém je umístěn mimo počítač a tak není tak náchylný na rušení. Je to na obraze znát, postrádá jakékoliv rušivé prvky a citlivost je podobná jako u PCI karet. Zvukový dekodér funguje pro západní i východní normy B/G a D/K, je ale pouze mono. Navíc je třeba propojit audio výstup se vstupem zvukové karty.
Dálkový ovladač má také světlou barvu a nemohu se ubránit dojmu, že všichni taiwanští výrobci používají téměř stejný nebo stejného typu. Posuďte sami:
Tím ho ovšem nechci kritizovat, je lehký a drží se dobře v ruce, někomu se ale bude zdát příliš hranatý a neoplývá příliš bohatým výběrem tlačítek.
3. Software
Dodávaný software je poměrně přítulný s intuitivním ovládáním. Je určen především pro sledování TV, umožňuje ale i ukládat obrázky do formátu BMP nebo JPEG nebo puze do schránky a zachytávat video. Snadné je i naladění stanic, máme na výběr z předvolených kanálů, které lze snadno aktivovat/deaktivovat, přiřadit jim jméno nebo přidat nové.
Celá aplikace je universální, funguje se všemi ovladači, takže pokud vlastníte další zachytávací kartu, může použít i tuto. Umožňuje přístup ke všem dialogovým oknům ovladačů, většinou to ale není zapotřebí, protože vše lze ovládat z panelu.
Zachytávat video lze pouze nekomprimovaně, což není příliš výhodné, přestože se používá pouze malé rozlišení. Standardně je v ovladačích nastaven framerate 1 sn/s, což není příliš vysoká hodnota, je tedy nutné jim vnutit správných 25 sn/s. Možnosti programu více napoví obrázky menu:
Dodávaná je také teletextová aplikace. Pochází přímo z dílny Philipse, na což upozorní velké logo. Chvíli mi trvalo přijít na to, jak vůbec spustit online dekódování, protože v menu žádná taková možnost není. K tomu slouží zelené tlačítko v liště (na obrázku červené pro ukončení dekódování). Pracuje pouze s úrovní 1, takže na české znaky zapomeňte.
Jelikož ovladače podporují veškeré funkce přes WDM rozhraní, lze použít i libovolnou aplikaci, která pracuje s WDM ovladači. S většinou z nich lze zachytávat i komprimované video, nebudu radit, které to jsou, to už určitě víte...
4. Závěr
Nemám rád hodnocení, protože každý může mít jiný názor. U tohoto tuneru se ale jistě shodneme, že se hodí jen pro majitele notebooků, kterí potřebují za každou cenu dostat nějak video do PC v libovolné kvalitě. Rychlost USB 1.1 sběrnice omezuje velikost videa na 352x288 bodů, takže k novějším strojům bude lepší sáhnout po externím tuneru na USB 2.0, který už umožňuje zachytávat plný PAL. Ne každý ale toto rozhraní vlastní.
Za zapůjčení děkujeme firmě AlzaSoft.