Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

PixelView PlayTV@P7000

5.5.2004, Radek Jahoda, recenze
Hledání ideální a bezproblémové karty pokračuje. Zatím se mi do ruky nedostala karta, která by byla bez problémů a že mi jich rukama již prošlo hodně. Stále používám stařičkou ATI TV Wonder s čipem BT878, ovšem s jinými ovladači i software než dodává výrobce. Zatím toto řešení z mého pohledu nic nepřekonalo. Podaří se to kartě PixelView PlayTV@P7000 od firmy ProLink?.
1. Úvod

Má k tomu dobré dispozice. Pyšní se totiž hardwarovým MPEG enkodérem a to ze velice, opravdu velice příjemnou cenu 3300Kč, za kterou je k mání v AlzaSoftu, odkud jsme dostali kartu na zápůjčku.


2. Instalace

Kartu dostanete v krabici s průhledným krytem ukazujícím dálkový ovladač.



Po rozbalení najdeme hezky uspořádaný obsah:
    • kartu
    • dálkový ovladač
    • kabely a čidlo dálkového ovladače
    • podrobný návod k instalaci a obsluze
    • CD s ovladači a software

Karta má pouze jeden anténní vstup, který je použit pro TV i rádio, dále mini-DIN konektor pro vstup S-video signálu, pro kompositní je nutné použít redukci. Třetím konektorem je 3.5" jack pro vstup zvuku.
Instalace proběhla bez problémů, do Device manageru se přidají tato zařízení:
    • PV Center Cx2388x Digital Audio Capture
    • PV Center Cx2388x Video Capture
    • PV Center Cx2388x Crossbar
    • PV Center Cx2388x Tv/Radio Tuner
    • PV Center Cx2388x InfraRed Decoder
    • PV Center Cx23416 MPEG Encoder

Instalační program vyžaduje zadání klíče a poté i registraci přes internet. Pokud to neuděláte, program bude fungovat pouze nějaký čas (přesně si už nepamatuji), nevím jak tento problém vyřešit bez internetu. Spolu s programem se nainstalují i MPEG filtry od Intervidea pro přehrávání a zachytávání MPEG souborů.


3. Hardware

Karta je postavena kolem procesoru CX23882 od firmy Conexant. Jde o stereo demodulátor zvuku různých zvukových norem (FM, AM, A2, NICAM, QPSK) a desetibitový video převodník, který je nástupce (respektive celá řada CX2388x) již staršího čipu BT878. Změněna byla spousta věcí, např. obsahuje nový Adaptive multi-line 2-D comb filtr pro lepší separaci jasové a barevné složky, stereo zvukový dekoder a hlavně digitální I2S audio výstup a osmi nebo desetibitový video výstup standardu ITU-R 656 4:2:2 pro připojení externích enkodérů. Zároveň má i digitální audio vstup I2S a digitální osmibitový video vstup dle ITU-R 656/VIP 2.0 a 80 Mbps MPEG port pro MPEG streaming.



Těchto možností využil výrobce téměř naplno, když na desku osadil i CX23416. Hádáte správně, že jde o MPEG enkodér od stejné firmy Conexant. Není to jen obyčejný enkodér, zvládne totiž i HDTV rozlišení, čehož není z pochopitelných důvodů využito. Jinak má ale i jiné přednosti:
    • komprese MPEG-2 (MP@ML, SP@ML) a MPEG-1
    • bitrate do 15Mbps VBR i CBR
    • programovatelná dálka GOPu
    • Field/frame motion estimation
    • konverze 4:2:2 do 4:2:0
    • Speckle noise reduction
    • Recursive noise reduction
    • Sharpness control
    • Inverse telecine (3:2 pulldown)
    • detekce scén
    • adaptivní kvantizace
    • komprese zvuku MPEG-1 Layer II, 32kHz, 44.1kHz a 48kHz, bitrate do 448kbps

Čip je umístěn pod malým zeleným chladičem, ke své práci potřebuje i osmimegabytovou paměť, kterou najdeme těsně pod ním. Ohodnotíme-li celkové rozvržení desky, není co vytknout. I tuner má na napájení analogový stabilizátor spolu s LC filtrem pro odfiltrování rušení z počítače.

Tuner je od Philipse pro příjem TV i FM vysílání se společným vstupem. Trpí stejným neduhem jako všechny tunery od tohoto výrobce - nižší pásmová strmost a selektivita, takže se přilehlé kanály navzájem ruší. Projevuje se to barevným šumem přes obraz. Na obranu je nutné dodat, že podle norem není takové vysílání dovoleno, u kabelových televizí je to ale bohužel běžné. Kvalita obrazu je jinak dobrá, obraz je ostrý, s malým nádechem šumu, posuďte sami (po klepnutí se otevře obrázek v plné velikosti bez komprese - 800kB):



Ještě se zastavme u problematiky šířky video převodníků. Předchozí generace používaly osmibitové převodníky, novější jsou již vybaveny modernějšími devíti- nebi desetibitovými. Existuje zavedený názor, že desetibitový převodník poskytuje kvalitnější obraz než osmibitový, jde ale pouze o nepravdivou fámu, kterou přiživují i výrobci těchto čipů v rámci konkurenčního boje. V počítači se používá různé kódování obrazu, všechny formáty mají ale pouze osmibitovou kvantizaci. Dokonce i profesionální video editory používají kódování "pouze" RGB32, kde je osm bitů na barevnou složku. Dnes není problém udělat převodník třeba šestnáctibitový nebo dokonce 24bitový, je to ale zbytečné, protože bity navíc stejně nejsou využity. Jediná výjimka je u karet tohoto typu, kde je použit hardwarový MPEG enkodér, připojený k digitalizačnímu čipu přes desetibitové rozhraní ITU-R 656. V tomto případě může enkodér využít zvýšené přesnosti, analýza zachycených MPEG souborů ale prokázala použití pouze osmi bitů, takže ani v tomto případě nemůžeme mluvit o zvýšení kvality díky větší precisnosti převodníku. Adaptivní kvantizace u CX23416 se zřejmě neuplatňuje. Dle mého názoru je to zbytečné, protože šum v signálu je většinou větší než 1 bit.

Zmiňme zde i kvalitu zachycených MPEG souborů. Je opravdu výborná, nedá se srovnávat se softwarovými realtime enkodéry, záleží samozřejmě na kvalitě vstupního signálu. Velkým plus je i nízká zátěž systému.


4. Software

Dostáváme se většinou k nejhoršímu článku - software. Bohužel ani tentokrát nejde o výjimku. Celková koncepce aplikace PV Center TV je dobrá, ovládání je dobré, k tomu není co vytknout. Bohužel jsou zde jisté "drobnosti", které ale zásadně ovlivňují použití.



Dobré a praktické je ladění. Je možné zadat přímo frekvenci nebo použít TV Tuning Wizard. Zde si vybíráme stát, podle kterého se přiřadí tabulka kanálů a také zvuková norma. Ta je přednastavena pevně a nejde změnit. U České republiky je to D/K, takže pokud chytáte i západní stanice, což je obvyklé, budou tyto bez zvuku. Naopak je možné vše otočit vybráním jiného státu. Kombinace bohužel není možná. Další problém při nastavení České republiky je ten, že po přepnutí kanálu se změní TV norma na SECAM a ztratí se barvy, resp. se špatně dekódují a zobrazují se barevné fleky. První stanice po spuštění programu je v pořádku, problém způsobí až přepnutí. Zřejmě si aplikace myslí, že se u nás stále používá SECAM...



Jinak program disponuje širokými možnostmi. Např. je použit Dscaler deinterlace filtr, umožňuje ukládat statické snímky, timeshifting a další. Podívejte se na nastavení programu.







Určitě jste si všimli nastavení zachytávání. To je druhá věc, která mi vadila. Nejde totiž nastavit požadovaný bitrate, maximální bitrate, GOP, VBR nebo CBR. atd. Je zde pouze volba Video Quality, která v podstatě odpovídá bitratu u CBR enkódování. Dále je nastaveno samozřejmě prokládané enkódování, pouze osmibitová přesnost, detekci scén jsem nezaznamenal. Takže možnosti hardware nejsou ani zdaleka využity.

Aplikace dokáže zachytávat do MPEGu, zvládne i timeshifting. Obsažen je i plánovač, lze nastavit adresář pro zachytávání, jméno souboru i opakování denně nebo týdně a dokonce omezit opakování na určité rozmezí datumu.



Teletext funguje dobře, ale neumí bohužel české znaky.



Aplikace pro příjem rádia se jmenuje PV Center Radio a je velice podobná aplikaci pro TV, proto ji nebudu blíže popisovat. Umožňuje naladit rádiové stanice, pojmenovat je a nahrávat přímo do formátu WMA.



Zajímavější je pro nás aplikace PV Center Remote. Ta slouží, jak už název napovídá, pro ovládání dálkovým ovladačem - celého počítače. Lze nadefinovat povely pro jednotlivé aplikace, některé jsou již předdefinovány, přidat lze libovolný jiný.




5. Software 2

Zajímá nás samozřejmě i použití alternativního software. Nejprve se podívejme jak se v systému hlásí ovladače, tedy v DirectShow jako filtry (lze zjistit pomocí GraphEditu)
    • Genesis Video Capture
    • Genesis Audio Capture
    • Genesis Crossbar
    • Genesis TvTuner
    • Genesis TvAudio
    • Genesis InfraRed
    • Genesis MPEG Encoder

Jednotlivé filtry snad není třeba popisovat, zastavme se ale u zachytávacího zařízení Genesis Video Capture. Má celkem čtyři výstupní piny:
    • Capture - podporuje kódování YUY2 a RGB24
    • VBI - data pro dekódoáví teletextu
    • 656 - formát IYUV 720x576, pouze imaginární, protože je fyzicky zapojen přímo do MPEG enkodéru, počítač nemá přístup k datům
    • I2S - zvukový digitální výstup, opět imaginární, zapojen přímo do MPEG enkodéru

Všimněte si, že ovladače nemají výstup pro náhled, takže aplikace, která ho vyžadují nebudou fungovat. Pro náhled je ale možné použít výstup pro zachytávání Capture. Pro zvuk je nutné použít Genesis Audio Capture, tedy zachytávací zařízení pro zvuk, které se objeví vedle zvukových karet. Jednoduchá TV aplikace tedy propojí Capture pin video zařízení se vstupem Video Rendereru a výstup audio zařízení se vstupem Audio Rendereru. V takovém případě ale dojde k cukání obrazu, protože data z obou zařízení nechodí shodně, takže je nutné z video streamu odstranit časovou informaci - timestamp, jednotlivé snímky videa jsou pak zobrazeny okamžitě, jakmile jsou k dispozici. Toho dosáhneme vřazením do video cesty buď Smart Tee filtru nebo Genesis Deinterlace filtru, což je upravený DScaler Deinterlace filtr, který právě tuto časovou informaci odstraní a používá ho původní aplikace. Podobně lze nakonfigurovat ATV2000 (doporučuji použít verzi alespoň 2.1.0.2, která byla odladěna s touto kartou). Stáhněte si video filtr Genesis Deinterlace pro tuto kartu z webu autora programu (jde pouze o informaci, jak má program filtr najít) a zapněte ho v nastavení video filtrů.

ATV2000 také řeší problém s různými zvukovými a TV normami pro různé země. V nastavení stanic nastavte pro jednotlivé stanice příslušný stát a ten se vždy při přepnutí programu přenastaví a je po problému.

Nabízí se i použití hardwarového MPEG enkodéru, který se hlásí jako Genesis MPEG Encoder. Připojuje na výstupy 656 a I2S video zařízení do stejnojmenných vstupů. Výstupem je MPEG stream. Veškeré mé pokusy s použitím tohoto filtru skončily nezdarem, protože po spuštění zachytávání se počítač okamžitě resetuje. Nepřišel jsem na to, čím je to způsobené, takže jeho podporu v ATV2000 neuvidíme, každopádně originální aplikace s tímto problém nemá. Podívejme se alespoň na nastavení tohoto filtru, který pochází přímo z dílny Conexantu (což platí pravděpodobně i o ostatních částech ovladačů).










Všimněte si, co vše je možné u enkodéru nastavit - enkódování VBR nebo CBR, maximální bitrate, průměrný bitrate, velikost GOPu, Closed GOP, audio bitrate, typ streamu a redukci šumu, jak spatial, tak temporal včetně jemnějšího nastavení. O to všechno nás původní aplikace ochuzuje, což je určitě škoda.


6. Závěr

Máme před sebou velice dobrou kartu, která aspiruje na vysoké ocenění. Bohužel má také několik nedostatků, co se software týče, které ale nejsou triviální. Zásadně omezují, ne-li znemožňují použití v našich končinách, což je určitě škoda. Jelikož jde o poměrně novou kartu, nezbývá nám než doufat, že výrobce přijde s aktualizací aplikace, která tyto problémy vyřeší. Určitě by i pomohlo bombardovat výrobce maily s žádostí o vyřešení tohoto problému. Hledání ideální karty tedy pokračuje...