Porte DTT-6720: HD příjem po zemi
20.4.2009, Radek Jahoda, recenze
V dnešní době je dobře, že se začínají objevovat přijímače, které neumí jen to nutné, ale i to, co se bude používat za pár let nebo se používá již dnes v menším rozsahu. Týká se to hlavně HD příjmu, který nabízí i námi testovaný set-top-box Porte DTT-6720.
Kapitoly článku:
- Porte DTT-6720: HD příjem po zemi
- Nastavení
- Hry
- Sledování TV a EPG
- Teletext, rádio, obrázky
- Závěr
Testovaný přijímač je dodáván v kartonové krabici jen o málo větších rozměrů, než je samotný přístroj.
Balení přijímače
Najdeme tam ale kromě přijímače i dálkový ovladač, baterie do něj jsou rovněž přiloženy, nechybí návod k obsluze v českém jazyce ani kabeláž - SCART kabel, kompozitní kabel (3x cinch včetně zvuku) a komponentní kabel (3x cinch). Chybí jedině HDMI kabel popřípadě S/PDIF kabel pro připojení zvuku digitální cestou.
Obsah balení
Rozměry přijímače jsou 280x55x237mm a je celý černý až na přední panel, kde je stříbrná linka s displejem.
Porte DTT-6720 v celé své kráse
Přední části dominuje jednak stříbrný proužek, ale hlavně kolečko s tlačítky uprostřed, které fungují jako ovládací šipky nebo pro přepínání programů a změnu hlasitosti. Vlevo je ještě jedno tlačítko pro vstup do menu a napravo potvrzovací tlačítko OK. Zcela vlevo je pak tlačítko pro zapnutí resp. uvedení do pohotovostního stand-by režimu. Vpravo objevíme ještě malá dvířka, kde by mohla být další tlačítka nebo konektory, ale dvířka nejdou odklopit a nic pod nimi ani není (pravděpodobně se používají u jiného typu přijímače).
Přední panel přijímače
(klepněte pro zvětšení obrázku)
V pohotovostním režimu svítí vpředu červená dioda, na obrázku můžete vidět její sytost za tmy. Vedle je ještě druhá žlutá dioda označená jako Lock. V manuálu je popsáno, že indikuje sílu signálu, v podstatě ale svítí vždy při sledování TV.
Červená LED dioda v stand-by režimu
Při zapnutí se rozsvítí i zelený čtyřmístný displej, který může ukazovat buď čas nebo PID přijímaného kanálu (lze vybrat v nastavení).
Zelený displej při zapnutí
Vzadu vedle síťové šňůry najdeme i vypínač, který komplet vypne a odpojí přijímač.
Zadní panel přijímače
(klepněte pro zvětšení obrázku)
Zadní strana obsahuje tradičně vlevo anténní konektory, jeden vstupní a druhý výstupní průchozí (přijímač nemá modulátor), hned vedle je USB konektor a HDMI výstup. SCART konektory jsou nad sebou, nahoře je pro připojení TV se zapojením RGB, dole je pro připojení videorekordéru se zapojeným kompozitním výstupem, S-video výstup chybí. Následují cinch konektory, levé tři nad sebou pro komponentní YPbPr výstup a pravé tři pro kompozitní a stereo zvukový výstup. Jako poslední je optický digitální S/PDIF výstup zvuku.
Detail zadních konektorů
Pokud otevřeme horní kryt, tak uvidíme uvnitř dvě desky. Jedna je samozřejmě napájecí zdroj a druhá deska je osazena procesorem a podpůrnými obvody. Hlavní procesor je překryt chladičem, který je přilepen, takže jeho typ se mi zjistit nepodařilo. Zvládá ale dekódovat jak klasické rozlišení ve formátu MPEG-2, tak i HD vysílání v H.264. Použitý tuner je typ TD1611ALF od NXP (Philips), citlivost přijímače je standardní. Třetí menší desku bychom nalezli pod předním panelem, ta nese displej a tlačítka.
Deska plošných spojů
(klepněte pro zvětšení obrázku)
Dálkový ovladač má relativně málo tlačítek, ale bohatě postačují. V horní části jsou číslice a uprostřed je ovládací kříž, kolem něhož jsou další hodně používaná tlačítka pro vstup do menu, EPG, listování po stránkách a návrat do předchozího menu. Barevná tlačítka dole se občas používají v menu pro rozšířené funkce, za normálních okolností červené slouží pro návrat k předchozímu programu a zelené zastaví obraz.
Dálkový ovladač
(klepněte pro zvětšení obrázku)
Ovladač má ergonomický tvar, dobře se drží i díky prohnutí ve spodní části. Dvě malé AAA baterie jsou ve spodní části, takže těžiště je nízko a ovladač z ruky nevypadává.
Tvarování dálkového ovladače