Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung NV24HD: HD video z fotoaparátu

12.8.2008, Michal Učeň, recenze
Kamera s funkcí fotografování není žádnou výjimkou a stejně tak je to i opačně. Fotoaparáty se záznamem videa jsou běžné, avšak kvalita bývá poněkud špatná. Dnes se podíváme na fotoaparát, který se zkouší odlišit záznamem videa v HD kvalitě.
Samsung NV24HD je fotoaparát, který na první pohled vypadá jako běžný kompakt. Jenže už zkratka HD v názvu produktu naznačuje, že se uvnitř skrývá mnohem více. Záznam ve vysokém rozlišení (High Definition) byl ještě před nedávnem tabu, ovšem nyní už kromě Samsungu na trhu existují i modely od dalších výrobců. V tomto článku se budeme zabývat výhradně funkcí záznamu videa a srovnání kvality záznamu s běžnými kamerami, které mají natáčení jako primární funkci. Kompletní recenzi zaměřenou na fotografování, popis fotoaparátu a jeho funkcí či vad objektivu si můžete přečíst na specializovaném foto serveru Digimanie.cz.


- Na první pohled nenápadný kompakt zvládne záznam videa v lepší kvalitě, než některé kamery -


Před testem kvality záznamu se tedy jen ve zkratce podíváme, co vlastně Samsung NV24HD nabízí. Jedná se o kompakt s širokoúhlým objektivem Schneider-Kreuznach s rozsahem ohniskové vzdálenosti 24 - 86,5 mm, což odpovídá možnosti zoomování se zvětšením až 3,6x. Snímač má velikost 1/2.3" s efektivním počtem 10,2 megapixelů. K lepším snímkům vypomáhá duální stabilizace, tedy kombinace optické i digitální formy, dále pak funkce detekce obličeje, úsměvu a dokonce i mrknutí. Výrobce zahrnul i automatické vyvážení kontrastu (ACB - Automatic contrast balance) a redukci šumu (INR).


- Hlavní výhodou je integrace kamery a fotoaparátu do kompaktních rozměrů -

V balení najdete například i kolébku, která zajišťuje kromě možnosti nabíjení baterie Li-Ion s kapacitou 1100 mAh a napětím 3,7 V i propojení pomocí rozhraní HDMI nebo AV výstup. Další užitečnou pomůckou je i miniaturní dálkové ovládání určené zejména pro pohodlné přehrávání záznamů a prohlížení fotografií.

Fotoaparát sám o sobě patří k těm menším, ikdyž jsou samozřejmě dostupné jak skladnější, tak i lehčí modely. Rozměry jsou 98,5 x 61 x 18,95 mm a hmotnost 145,5 gramů (bez vložené baterie a paměťové karty).


- Rozměrově patří fotoaparát mezi kompakty k průměru -

Záznam videa


Video je zaznamenáváno ve formátu MPEG4 s kodekem H.264 a to až vysokém rozlišení 720p (1280x720), případně lze nastavit i menší 640x480 nebo 320x240. U nejvyššího a středního rozlišení je možné záznam provádět s 30 fps (snímky za sekundu), u nejnižšího pak až s 60 fps. Natočit můžete video o maximální délce 25 minut v jednom souboru, dalším omezením je už jen kapacita paměťové karty. Fotoaparát nabízí slabší možnosti nastavení, než je tomu u módu fotografování. V nabídce najdete možnost volby barevných efektů, způsob ostření (automatická nebo makro), časovač, vyvážení bílé (7 režimů) a manuální korekci expozice.


- Ovládání je zajímavě řešeno pomocí 13 tlačítek kolem 2,5" AMOLED displeje -

Z videa je pak možné udělat i statické snímky, ale ne přímo při nahrávání. Ochuzena je i funkce optického zoomu, který zeslábl z 3,6x na 3x. Lze využít i digitální se zvětšením až 11,4x, ovšem za cenu horší kvality. Zvuk je při natáčení zaznamenáván v režimu stereo a je tu i možnost vypnutí záznamu. Při přehrávání videí je možnost jednoduché editace, jde ovšem pouze o opravdu základní funkce.


Testy záznamu videa


Pokusili jsme se zaměřit na podobné scény, které jsme testovali u videokamer, a tak si můžete prohlédnout, jak si fotoaparát poradil s exteriérem, s horším osvětlením v interiéru, zoomováním či nočním režimem. U videí jsme za účelem snížení náročnosti při přehrávání snížili jejich rozlišení (zejména u druhých dvou, kde není kvalita hlavním sledovaným faktorem), pokud máte ovšem zájem, můžete si stáhnout první video v plném rozlišení ve formátu .MP4.

V exteriéru jsme dosáhli opravdu velmi dobrých snímků. Testovací video ukazuje velmi dobré detaily a automatickou expozici fotoaparátu. Oproti kamerám je zde výhoda kratšího ohniska, které díky širokoúhlému objektivu má opravdu velký záběr. V porovnání s levnějšími kamerami bychom mohli snímek označit i jako povedenější. Fotoaparátu nedělá příliš problémy ani expozice při ostrém kontrastním přechodu.

V interiéru je výsledek slabší, ovšem vůbec ne špatný. Opět jej lze přiřadit ke kvalitě levnějších kamer, problém sice dělá expozice bodového světla, ovšem fotoaparát na změny reaguje poměrně rychle. Mnohem lépe jsou na tom zase detaily.

- Exteriér [30,6MB] - pro stažení klikněte -
- Interiér [21,6 MB] - pro stažení klikněte -

Rozsah ohniskových vzdáleností dává najevo, že optický zoom není oproti videokamerám příliš výkonný. Zvětšení 3,4x u fotografií a u videa dokonce jen 3x je poměrně málo. Videozáznam totiž často vyžaduje přibližování objektů, které je u tohoto fotoaparátu dost nedokonalé. Jednak je problémem zmíněný rozsah a také horší citlivost a ostření při zoomování. Přechod je tedy dost rychlý a těžko lze také přesně krokovat na úroveň, kterou požadujete. Na druhou stranu v našem srovnávacím testu videokamer do dlaně je i jedna z kamer od Panasonicu, která vůbec zoomování při záznamu videa umožňuje.

Noční video je poměrně slušné a i přes dost viditelný šum se mají videokamery nižší třídy co učit. Objekty jsou rozpoznatelné včetně detailů, horšího zobrazení se dočkaly větší jednolité plochy.

- Zoom [6,7 MB] - pro stažení klikněte -
- Noční video [21,3 MB] - pro stažení klikněte -

Otestovali jsme také kvalitu záznamu zvuku. Ten je nahráván v režimu stereo (2,7 MB) a jeho kvalita odpovídá tomu, že se jedná o fotoaparát s miniaturním mikrofonem. Znatelný je tak šum v pozadí, hlas je sice celkem rozpoznatelný, ovšem zdroj byl v případě testu velmi blízko fotoaparátu. V praxi tedy v této oblasti příliš nečekejte.


Závěr: Adekvátní náhrada za kameru?


Musíme uznat, že po testování nás fotoaparát přesvědčil, že jej můžeme považovat za celkem dobrou náhradu videokamery. Samozřejmě nelze jej porovnávat s dražšími modely s nepřebernými možnostmi nastavení, účinnými optickými stabilizátory a velkým rozsahem zoomu. Ovšem pokud jej postavíme proti levnějším kamerám, pak co se týká kvality je tato náhrada adekvátní a například na dovolenou by jako náhrada za kameru stačil. Rozhodně se přikláníme i k tvrzení, že fotoaparát umí lépe natáčet video než většina kamer fotografovat.

Co jsou tedy vlastně hlavní nevýhody? Zejména je to malý rozsah zoomu, který vám nedovolí prakticky žádné přiblížení, které je občas hodně potřeba. Navíc je zoomování málo citlivé a ve snímku se vytvoří příliš viditelný skok spojený s horším ostřením. Problémy dělalo fotoaparátu i ostření jako takové, protože lze zvolit pouze makro nebo normální mód, přičemž tedy nelze libovolně přecházet z velmi blízkých předmětů na vzdálenější. Dalším negativem je také trochu hmotnost a držení fotoaparátu, která i přes poměrně dobrou stabilizaci znamená větší otřesy, i když na snímku nejsou vzhledem k malému zoomu příliš viditelné. Poslední výtku bychom měli k možnostem nastavení. Jsou zde sice základní volby scén, vyvážení bílé či expozice, spousta těch klasických tu ovšem chybí.

Pro fotoaparát naopak hovoří velmi dobrá kvalita videa srovnatelná (ne-li lepší) s levnějšími kamerami. Dále jsou to kompaktní rozměry a samozřejmě také spojení fotoaparátu a kamery do jednoho zařízení. Výhodná je i cena, která se pohybuje kolem 8 400 Kč včetně DPH, což odpovídá levné kameře. Pokud vezmeme úsporu v kombinaci dvou zařízení, pak máte jistě nad čím přemýšlet.

Fotoaparát Samsung NV24HD je tedy určen méně náročným uživatelům, kteří si rádi kromě vydařených snímků pořídí i nějaké to video, přičemž nechtějí s sebou přenášet větší kameru. Rozhodně nelze zatím fotoaparáty s HD záznamem považovat za náhradu videokamer, ovšem jejich kvalita snímání už se pomalu dá označit jako ekvivalent ke kamerám nižší třídy. Nevýhodou jsou prozatím slabé možnosti nastavení a malý zoom, který je u záznamu videa potřebný.

Hodnocení níže je pouze z pohledu schopností fotoaparátu pořizovat video.


Kvalita HD videa
Možnosti nastavení
Kompaktní rozměry
Malý optický zoom
Dvě zařízení v jednom
Citlivost zoomu
Cena
Kvalita zvuku
Cena v době testování: 7 500 Kč s DPH



Další fotoaparáty s HD záznamem


Na závěr si ještě uvedeme další modely, které funkcí záznamu videa v HD disponují. Samsung je v oblasti fotoaparátů s možností pořízení videa ve vysokém rozlišení průkopníkem a nebýt Panasonicu, který v poslední době hodně šlápl do pedálu, je jedním z lídrů kompaktů s touto funkcí. Nedávno uvedl na trh další model NV100 HD s rozlišením 14,7 Mpx a rozlišením videosnímků 1270x720p s 30 fps. Jedná se tedy technologicky o velmi podobný produkt, jako dnes testovaný NV24HD, pouze s lepším rozlišením při pořizování fotografií a odlišným způsobem ovládání a designem.


- Další fotoaparát s HD záznamem od Samsungu: NV100 HD -

Výrobcem, který vytušil potenciál v kompaktech s HD záznamem, je zmíněný Panasonic. Na trh v současné době uvádí hned několik modelů - Lumix DMC-TZ5, DMC-TZ50 a DMC-FX3. Například první zmíněný DMC-TZ5 už umí při natáčení zoomovat, což u Panasonicu nebylo zvykem. Model DMC-TZ50 je navíc vybaven integrovanou Wi-Fi pro spojení s okolními zařízeními, poslední zmíněný DMC-FX3 zase disponuje rozsahem ohniskových vzdáleností od 25 do 100 mm. Všechny tři modely pak zvládají videozáznam s rozlišením 1280x720 pixelů při 30 fps.


- Panasonic Lumix DMC-TZ5 -

Aktuálně vydal Panasonic velmi zajímavý kompakt DMC-LX3. Z pohledu videozáznamu jde opět o vysoké rozlišení 1280x720 s 30 snímky za sekundu, ovšem pro fotografy je tu nepřeberné množství dalších možností v podobě filtrů a předsádek na objektiv. Snímač má na kompakt obří rozměr 1/1,63", který by měl při rozlišení 10 Mpx zajistit kvalitu blížící se k DSLR. Samozřejmě je to spíše marketingový tah, ovšem uživatelům, kteří touží po pěkných fotkách bez nutnosti přenášet velkou zrcadlovku a stále fotoaparát manuálně nastavovat, může přijít vhod.


- Panasonic DMC-LX3 -

Posledním zástupcem, kterého jsme vybrali, je už postarší Canon PowerShot TX1. Zajímavý tvar připomínající staré osobní kamery opět nabízí snímání videa s rozlišením 1280x720 a 30 fps. Běžné uživatele však asi tvar poněkud odradí a předpokládám, že zvolí raději klasiku v podobě některého z výše uvedených Samsungů nebo Panasoniců.


- Canon PowerShot TX1 -


Co jim tedy chybí?


Co tedy je vlastně tím problémem, který stále vytváří dělící čáru mezi fotoaparáty a kamerami? Pravděpodobně už to nelze svádět na kvalitu, která je podle výsledků testování už na velmi dobré úrovni. Problém je tedy hlavně v zoomování, které ovšem může být velmi rychle napraveno tím, že bude HD záznam integrován do ultrazoomů s větším rozsahem ohniskových vzdáleností.

Dále jsou to také možnosti nastavení. Zatímco u kamer je toho opravdu hodně, co se dá nastavit, u prozatím vydaných fotoaparátů jde spíše stále o funkci doplňující, u které jsou možnosti úpravy vlastností záznamu dost omezené. To je ovšem také otázkou času, kdy výrobci začnou používat například detekci tváře, větrný filtr či protisvětlo i v tomto režimu.

U malých kompaktů se jeví také problematicky záznam zvuku, pro který bývá u větších kamer vyhrazen adekvátní mikrofon. Pokud by se některému z výrobců podařilo tyto problémy vyřešit, určitě by se dalo o fotoaparátu uvažovat jako o náhradě kamery. Rozhodně k integraci dvou zařízení do jednoho jsou zatím blíže právě fotoaparáty, než kamery s funkcí fotografování.