Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony HDR-HC1 - poznejte krásu HDV

17.8.2006, Radek Martinka, Ivo Martinka, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na necelý rok starý model řadící se do kategorie hi-end. Již v těchto pár úvodních řádcích můžeme prozradit, že tak kvalitní obraz u videa jsme ještě v testech neměli. Kromě popisu a testů samotné kamery neopomineme ani stránečku věnující se problematice HDV (High Definition Video), která méně znalým kameramanům a video nadšencům pomůže se v této rychle se rozvíjející oblasti zorientovat.
Od fotek se plynule přesouváme k tomu hlavnímu, k videu. Již v úvodu jsme předeslali, že kamera podává vynikající obraz, a proto nezdržujme a pojďme se na tu krásu podívat (aspoň co z ní zbylo). Byli jsme totiž donuceni obraz poměrně razantně zkomprimovat, neboť zajisté tušíte, jak velké jsou soubory HDV. Zde však nastal menší problém - takový DivX končí na 1280 x 720 a 1440 x 1080 už jednoduše neumí. Proto jsme sáhli po kodeku Xvid, který HD rozlišení zvládá na jedničku. Bohužel i dnes platí, že jsme skrz web nuceni komprimovat co nejvíce, ovšem i přes to máte možnost shlédnout poměrně kvalitní záznam. Další důležitou poznámkou jsou vysoké nároky na hardware - nepočítejte, že obraz bude plynulý na 3 GHz Celeronu s integrovanou grafickou kartou. Máme vyzkoušeno, že i na přetaktovaném Athlonu 64 (2 GHz @ 2,5 GHz) a Radeonu 9800XT je přehrávání na pokraji plynulosti, přičemž rychlejší scény se již mírně trhají.

Pojďme se tedy podívat na ukázky. K první trojici jen uveďme, že se jedná o klasické pár vteřinové videa pro demonstraci kvality v exteriéru, interiéru, a v posledním případě u rychle se pohybujícího objektu.


videoukázka 1, slunečno (29 MB)
pro spuštění klikněte
videoukázka 2, interiér (7,9 MB)
pro spuštění klikněte



videoukázka 3, rychlý pohyb (15,3 MB)
pro spuštění klikněte

Pokud videa přehrajete plynule, není potřeba cokoli dodávat. Zbylým čtenářům doporučím koupi silnějšího PC, neboť HDV je za dveřmi. Ostrost obrazu, čistota videa (žádný šum), vyvážení bílé, to jsou parametry, které HC1 zvládá na jedničku s hvězdičkou. Další krátké video znázorňuje, jak je na tom stabilizace. Je velká škoda, že stabilizace je pouze elektronická, neboť s optickou by výsledky mohly být zajímavější.



stabilizace (5 MB)
pro spuštění klikněte

Stabilizuje, a dobře. To se však dalo čekat. Posledním denním záběrem je rychlost ostření; po celou dobu testů jsme byli z ostřících schopností kamery nadšeni, a proto jsme zvědavi, jak test dopadne:



rychlost ostření (2,6 MB)
pro spuštění klikněte

Pravděpodobně se nám u HC1 zdá vše lepší, než ve skutečnosti je, neboť ostření dopadlo obdobně, jako u levnějších kamer. S videi se rozloučíme dvojicí nočních záběrů, kde vlevo je klasický noční režim a napravo pak režim super noc.


noční režim (3,8 MB)
pro spuštění klikněte
super noční režim (8,4 MB)
pro spuštění klikněte

Opět bravurnost - ostření, i přes velmi malé světlo, dopadlo na jedničku v obou režimech. Velmi mile nás překvapilo pouze malé trhání dynamických scén u super noci, neboť u levnějších kamer jsme si zvykli na nepoužitelnost tohoto režimu.

Předposlední zastávkou u našeho HDV skvostu bude audio. Kamera disponuje klasickým systémem PCM s 12 bit (2 stopy, 32 kHz) a 16 bit (1 stopa, 48 kHz). Audio je narozdíl od klasického DV záznamu komprimováno, přičemž datový tok je 384 kbit/s. Vůbec nepochybujeme o tom, že se objeví audio "znalci" s tvrzením, že je to málo a na jejich aparatuře či sluchátkách je to holt poznat. Podle našich měření (sluchátka Koss TD80) není patrný rozdíl mezi 192 kbit/s a 256 kbit/s, natož tak u dvojnásobného bitratu. První mp3 je demonstrace tichosti kamery, tzn. jedná se o zvuky, které produkuje přímo kamera. Po zesílení slyšíme příjemné ticho. Nepřekonává nepřekonatelné Panasonicy GS37 a GS180, které jsme měli v Digitestu, ovšem HC1 se svou tichostí řadí hned za ně. Druhé audio ukazuje kvalitu zaznamenané písně. I zde dopadá stereo mikrofon poměrně slušně.

Poslední část testů patří dvěma tabulkám, z nichž je patrná rychlost kamery a výdrž baterie. V první se podíváme na zmiňovanou rychlost, kdy jsme měřili, za jakou nejkratší dobu je HC1 schopna pořídit první fotografii a video. Jelikož se jedná o shodný záznam (miniDV), dají se předpokládat podobné hodnoty jako u ostatních miniDV kamer.

První video
10,5 sec
První fotografie
6 sec

Fotografie se dá pořídit opravdu za průměrnou dobu, ovšem video je hodně pomalé. Oproti ostatním kamerám potřebuje téměř dvojnásobek času pro přípravu, než je schopna natáčet. V druhé tabulce se podíváme na výdrž baterie, která nás během testů zrovna nepřesvědčila. Dodejme jen, že se jedná o hodnoty při záznamu HDV, neboť při DV je výdrž samozřejmě vyšší.

Nahrávání (bez LCD a zoomu)
78 min
Nahrávání s LCD (bez zoomu)
75 min
Běžný provoz*
55 min
Doba nabíjení baterie
125 min
*představuje nahrávání s LCD a se zoomem, prohlížení záznamu atd.

Jak sami vidíte, naše předpoklady se vyplnily. Výdrž baterie je spíš tragická než jen špatná. Jistý vliv na tuto skutečnost bude mít také stáří kamery a kdo ví kolikrát provedené testy, ovšem manuál tyto hodnoty potvrzuje. Proto je kromě pořizovací částky za kameru ještě dobré připočíst náklady za baterku s vyšší kapacitou.