Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony KDL-40ZX1: tenčeji už to nejde

12.10.2009, Martin Kuchař, recenze
Když jsme v poslední recenzi televizoru Samsung chválili její tloušťku, ještě jsme nevěděli, že se nám do redakce dostane tento kousek. Je jasné, že Samsung se svými 29 mm stojí až někde vzadu ve srovnání s 9,9 mm, které nám dnes ukazuje nový model Sony.

Nové LED podsvícení sráží tloušťku na minimum


Na rozdíl od Samsungu, o kterém se dá slyšet prakticky na každém rohu, není o této novince z dílen Sony prakticky ani vidu ani slechu. Hned na první pohled ale zcela jistě uznáte, že 9,9 mm tloušťka (v nejtenčím místě) je opravdu úctyhodná hodnota. Sony nám k tomu ale přidává další specialitku v podobě bezdrátového přenosu signálu BRAVIA 1080 Wireless, díky které se zbavíte všech kabelů zapojených do televizoru – kromě napájení samozřejmě.


Decentní a líbivý design lehce narušuje mohutný podstavec.
(Pro zvětšení klikněte)

Televizor působí velmi čistým a uhlazeným dojmem a díky použití broušeného hliníku na hranách obrazovky je dojem ještě luxusnější. Tento kousek se hodí spíše do reprezentativních prostor než do futuristického obývacího pokoje. Velmi decentní design nikoho neurazí a na rozdíl od minule recenzovaného Samsungu tolik nepřitahuje pozornost. Jediným drobným nedostatkem je opravdu mohutný podstavec, který celkový dojem trochu kazí – malá tloušťka obrazovky ale neumožňovala osadit reproduktory, které se tak přestěhovaly právě do podstavce.


Trošku silný okolní rámeček provedený z broušeného hliníku.
(Pro zvětšení klikněte)

I z čelního pohledu je jasně patrné, že podstavec působí velmi mohutným dojmem a výsledný čistý dojem značně narušuje – je to ale daň za jinak neobvyklý design. Podél pravého spodního okraje můžete vidět sadu ovládacích tlačítek. Ty jsou klasicky vyvedeny na spodní hranu televizoru a jejich popisky jsou na straně čelní. Po stisknutí některého z nich se v jinak černé oblasti objeví další sada podsvětlených ikonek sloužících pro ovládání běžných funkcí. Z fotografie je vše jasně patrné.


Líbivé podsvícení jinak skrytých tlačítek.
(Pro zvětšení klikněte)

Pomocí tlačítek jste schopni ovládat základní funkce – změnu programů, hlasitosti atd. Můžete ale také volit aktuálně využitý vstup a rychle se tak přepínat mezi připojenými zařízeními. Podsvícení je velmi líbivé a hlavně dobře čitelné a po 20 s bez jakékoliv aktivity se opět deaktivuje. Při sledování filmu nebo televizního vysílání vás nijak neruší a nepoutá zrak.


Takto tenký profil jen tak nenajdete - Samsung se se svými 29 mm může "zahrabat".
(Pro zvětšení klikněte)

Při bočním pohledu jasně vidíte super tenkou linii. Je sice pravda, že udávaných 9,9 mm najdete jen v horní třetině celého výrobku, poté tloušťka stoupne na 28 mm, což je ale pořád hranice překonávající údajně „nejtenčí“ televizor Samsung UE46B8000. S podstavcem se ale stejně značně přehoupnete přes hranici běžné TV, takže pokud si chcete minimální tloušťky opravdu užít, musíte využít možnosti pověšení panelu na zeď.


Ovladač je stejně decentní jako samotný televizor.
(Pro zvětšení klikněte)

Opravdu slušný dálkový ovladač s nespočtem tlačítek a ovládacích funkcí se výrobci povedl. Decentní design v matném plastu tolik neurazí jako u konkurence, ale klade důraz na funkčnost a přehlednost. Tlačítka mají příjemný zdvih a přijatelnou tuhost, díky čemuž se všechny funkce snadno ovládají. Klasický čtyř-směrový ovladač je vyveden v běžných šipkách a ty jsou pak doplněny dvojicí "dvoj" tlačítek sloužících k regulaci hlasitosti a volbě kanálu. Bohužel tyto dvě nejpoužívanější tlačítka umístil výrobce až k samotnému spodnímu okraji, kde je jejich obsluha trochu ztížena – při běžném úchopu ovladače si musíte skoro vykloubit palec, abyste na ně dosáhli.


Pouze napájecí konektor a HDMI - vše ostatní zařídí přijímač.
(Pro zvětšení klikněte)

Jak jsme se zmínili v úvodu, je televizor vybaven funkcí BRAVIA 1080 Wireless, která neznamená nic jiného, než že si všechnu potřebnou kabeláž zapojíte do mediálního přijímače, který pak vše bezdrátově přenese do televizoru. Na tuto technologii se podíváme v samostatné kapitole, neboť její popis a hlavně fotografie si zcela jistě zaslouží více prostoru.

Na samotném televizoru jako takovém tudíž najdete jeden HDMI konektor pro rychlé a snadné připojení jakéhokoliv zdroje signálu bez nutnosti připojovat celou multimediální stanici. Nechybí samozřejmě ani konektor pro připojení napájecího kabelu.



Nakonec už jen tabulka shrnující technické parametry:
 
SONY KDL-40ZX1
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
40'' (16:9)
Odezva
výrobce neudává
Jas
výrobce neudává
Kontrast
20 000:1 dynamicky
Technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
výrobce neudává
Počet barev
16,7 mil
Rozteč bodů
0,2726 mm
Nativní rozlišení
1920 × 1080 px
Vestavěné reproduktory
V podstavci (5 W + 5 W + 10 W Subwoofer)
Tunery
Analog, DVB-T, DVB-C, MPEG4
Vstupy
4×HDMI 1.3, optické audio, komponentní, kompozitní, S-Video, 1 × USB 2.0, 3,5mm mini-jack, PCMCIA, SCART,
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 400×400 mm
Hmotnost
16 kg s podstavcem
Norma TCO
TCO 06
Progressive scan
ANO
Teletext / EPG
ANO 1000 stran
Různé variace
NE
Speciální vlastnosti
BRAVIA 1080 Wireless
Cena v době testování: cca 80 000 Kč s DPH