Sony KDL-40ZX1: tenčeji už to nejde
12.10.2009, Martin Kuchař, recenze
Když jsme v poslední recenzi televizoru Samsung chválili její tloušťku, ještě jsme nevěděli, že se nám do redakce dostane tento kousek. Je jasné, že Samsung se svými 29 mm stojí až někde vzadu ve srovnání s 9,9 mm, které nám dnes ukazuje nový model Sony.
Kapitoly článku:
Bohužel na stránkách výrobce ani na diskusních fórech se nám nepodařilo najít "papírovou" odezvu udávanou výrobcem. Budeme se tedy muset spokojit s naším měřením, které ale celou situaci mapuje podstatně přesněji a objektivněji.
Minimální odezva se usadila na hodnotě 4 ms a maximální pak 16,1 ms. Tyto hodnoty patří k lehce nadprůměrným a nemáme tak žádný prostor pro nějakou kritiku. Příjemným zjištěním také je, že až na drobné výchylky způsobené použitím technologie OverDrive jsou všechny dílčí odezvy velmi ustálené a pohybují se ve velmi podobných hodnotách.
Odezva fall jako by kopírovala odezvu rise. Prakticky identické hodnoty, kdy minimální odezva 5,3 ms není moc vzdálená minulé hodnotě 4 ms a nejvyšší 14,7 ms je na tom zcela stejně. Zde si ale dovolím drobnou výtku, kdy u odezvy fall většinou vídáme celkově nižší hodnoty. Důležitá ale pro nás bude samozřejmě hodnota celková.
Nakonec přidáváme ještě starší graf, který pouze shrnuje měření podle starší metodiky. Podle těchto hodnot ale nevynášíme žádné výsledky a slouží zde jen pro ilustraci a srovnání se staršími televizory.
Průběh odezvy 0 – 175 – 0 je takřka ideální. Nejsou zde viditelné žádné "zuby" nebo skoky způsobené technologií OverDrive. Prakticky nulové blikání je dáno především použitím LED technologie, která na rozdíl od podsvětlení katodového jednoduše nebliká.
Tento průběh je na tom prakticky stejně a troufáme si říci, že ani nepotřebuje další komentář.
Sledování videa
Opět se podíváme na sledování videa hezky postupně. Není možné srovnávat HD a SD rozlišení, neboť každé má své specifické parametry a na Full HD panelu se chová zcela jinak.
SD rozlišení
Oproti nedávno testované televizi Samsung UE46B8000 jsme se zde rozhodně zklamání nedočkali. Po zavolání továrního resetu, naladění digitálních stanic a prvotním pohledu jsme byli spokojeni. Kvalita je opravdu vysoká a i laik, který se nevyzná ve spoustě detailních funkcí, se nemusí bát, že by musel dlouze studovat a ladit jednotlivé parametry.
Opět ale doporučujeme vypnout digitální doostření obrazu a pohrát si s nastavením zvýraznění černé. Při našich testech se nám nejvíce zamlouvala nejslabší varianta, kdy došlo k "prohloubení" obrazu, ale přitom byly i tmavé scény stále detailní. Stejně tak je vhodné zapnout rozšířený barevný prostor a naopak vypnout zvýraznění bílé barvy.
Co se týče kvality interpolace, tak na to se samozřejmě podíváme až v patřičné kapitole, ale pro posouzení kvality SD vysílání si zde provedeme alespoň subjektivní posouzení. I přes to, že digitální pozemní vysílání stále zdaleka nedosahuje ani HD Ready rozlišení (až na testovací provoz Nova HD a ČT 1 HD), se nemusíte obávat špatné kvality nebo nepěkného kostičkování a "šumění" na hranách, které interpolace často způsobuje.
HD Rozlišení
Na televizoru v této cenové hladině a s takto vysokými předpoklady se dá očekávat, že především HD filmy a video bude v nejvyšší kvalitě. Ostatně to jsme si i dokázali. Opět vám doporučujeme vypnout digitální doostřování a pohrát si s nastavením bílé a černé barvy – je to především otázka subjektivních pocitů, které se navíc liší film od filmu.
Kvalita barev je opět velmi dobrá – je ovšem potřeba zapnout rozšířený barevný prostor. Pokud tak neučiníte, je barevné podání mdlé a i jasné barvy působí spíše pastelově.
Hraní her
Především díky BRAVIA 1080 Wireless se televizor opravdu hodí pro jakékoliv zobrazení externího signálu, kterým je právě počítač nebo třeba herní konzole. Díky technologii Motion Blur se ve hrách nemusíte bát rozdvojení hran a i samotná odezva tohoto kousku dává dobrý předpoklad ke kvalitnímu hernímu zážitku.
Zde nemáme jednoduše co vytknout.