Střih videa alá Pinnacle Studio 12
24.9.2008, Radek Jahoda, recenze
Když některý software dosáhne čísla verze 12, většinou to značí, že má za sebou dlouhou historii. To je u nelineárního střihového videoeditoru Studio od firmy Pinnacle naprosto pravda. Jaká je verze z číslem 12? Podíváme se přímo na nejvyšší verzi Ultimate.
Kapitoly článku:
Nejdříve si Studio představme a řekněme si, co obsahuje nového oproti minulé verzi.
Studio 12 se dodává ve třech verzích:
Studio 12 se dodává ve třech verzích:
- Studio 12 - základní verze bez podpory HD, klíčování barev a Picture-in-Picture
- Studio 12 Plus - podporuje Picture-in-Picture a klíčování barev, střih HDV a AVCHD, vypalování Blu-ray, bez podpory 5.1 zvuku
- Studio 12 Ultimate - k verzi Plus přidává podporu pro AC3 5.1, další pluginy, je zde Boris Graffiti pro tvorbu 2D i 3D titulků, ProDAD VitaScene s mnoha světelnými efekty a přechody a Magic Bullet Looks, což je sada filtrů, které dodá video speciální vzhled jako například staré video apod., jako u minulé verze nechybí ani přibalené zelené klíčovací plátno o velikosti 180x165cm
Pokud vlastníte nebo znáte starší verzi, bude Vás zajímat, co je nového. Styl, vzhled a základní možnosti zůstávají nezměněny, je zde jedna video stopa a druhá stopa pro titulky a efekt Picture-in-Picture, dále jedna zvuková stopa pro zvuk spřažený s videem, jedna pro komentář a jedna pro zvukový doprovod. Konkurenční produkty této kategorie již nabízí více, ale toto rozložení pro základní střih postačuje a většina uživatelů by ani více nevyužila.
Největší novinkou je především funkce Montage (v češtině označovaná jako Koláž), která podle přednastavených template zkombinuje vybrané videoklipy do časové osy a automaticky tak provádí střih se vzhledem, který definuje vybraný template. Snaží se tím dále zjednodušit a hlavně urychlit střih. Celkem najdeme přibližně 80 template organizovaných v 11 kategoriích.
Další novinkou, a pro někoho pravděpodobně důležitější, je vylepšené nastavování hlasitosti zvukových stop. U každá stopy lze nastavit číselně hlasitost v dB, přibylo i nastavování celkové hlasitosti a monitor hlasitosti na časové ose.
Užitečná je i funkce pro odstranění černých pruhů z videa. Pokud je například vstupní video klip s jiným poměrem stran než výstupní formát, máme možnost provést ořez tak, že se černých pruhů zbavíme.
Uživatelský komfort má vylepšovat možnost vkládání značek do časové osy, poznámek a také vyhledávání. Při renderování je možné nechat zahrát zvukové upozornění při ukončení renderingu nebo nechat rovnou vypnout počítač.
Oproti předchozí verzi se výrobce chlubí i značným nárůstem výkonu, především při náhledu v reálném čase, rychlejší jsou prý video efekty.
Majitele minulých verzí bude určitě zajímat, zda mohou převést projekty starších verzí a další obsah jako template a bonusový obsah do nové verze. Projekty z minulé verze lze normálně otevřít, ale ukládat se již musí v novém nekompatibilním formátu, takže nový projekt nelze ve staré verzi otevřít. Template a již zakoupený bonusový obsah lze převést pomocí nástroje Transfer content, který to dokáže pro verze Studia 10 a 11.
Značně také narostly požadavky na systém. Pro zpracování SD záznamu je nutný procesor Intel Pentium nebo AMD Athlon na 1,8 GHz, doporučuje se 2,4 GHz, systém Windows XP s minimem paměti 512 MB, doporučen je 1 GB, nebo Windows Vista s 1 GB paměti, doporučeno je 1,5 GB. Pro zpracování HD formátu (HDV a AVCHD) je pak nutný procesor Intel Core 2 Duo na 2.4 GHz s pamětí 2 GB, pro plný formát 1920x1080 pak Core 2 Quad 2,66GHz. Grafická karta postačuje s podporou DirectX 9 a 64 MB paměti, pro Magic Bullet Looks je nutná grafická karta s PixelShader 2, což diskvalifikuje v podstatě všechna integrovaná grafická jádra v čipových sadách základních desek.
Studio 12 dokáže nabírat video z kamer typu DV, Digital8 a HDV přes FireWire rozhraní a dále zachytávat z externích analogových zdrojů (a tedy kompozitních, S-video a podobných zdrojů videa), pokud zachytávací karta podporuje WDM ovladače.
Jako vstup je podporováno i video z AVCHD kamer (včetně JVC formátu MOD/TOD) a dále formáty typu AVI, MPEG (i VOB z DVD), DivX, WMV a 3GP, zvukové formáty WAV, MP3, MPA a AC3 a běžné typy obrázků.
Výstup lze renderovat do formátů DV, HDV, AVI, DivX, RealVideo 8, WMV, MPEG, 3GP a Flash FLV, zvuk do WAV, AC3 a MP3 a lze přímo vytvářet disky VideoCD, SVCD, DVD, AVCHD, HD DVD a Blu-ray.