Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih videa alá Pinnacle Studio 12

24.9.2008, Radek Jahoda, recenze
Když některý software dosáhne čísla verze 12, většinou to značí, že má za sebou dlouhou historii. To je u nelineárního střihového videoeditoru Studio od firmy Pinnacle naprosto pravda. Jaká je verze z číslem 12? Podíváme se přímo na nejvyšší verzi Ultimate.
Kapitoly článku:
  1. Střih videa alá Pinnacle Studio 12
  2. Instalace
  3. Nahrávání
  4. Editace
  5. Nástroje
  6. Export
  7. Závěr
Nejdříve si Studio představme a řekněme si, co obsahuje nového oproti minulé verzi.

Studio 12 se dodává ve třech verzích:
  • Studio 12 - základní verze bez podpory HD, klíčování barev a Picture-in-Picture
  • Studio 12 Plus - podporuje Picture-in-Picture a klíčování barev, střih HDV a AVCHD, vypalování Blu-ray, bez podpory 5.1 zvuku
  • Studio 12 Ultimate - k verzi Plus přidává podporu pro AC3 5.1, další pluginy, je zde Boris Graffiti pro tvorbu 2D i 3D titulků, ProDAD VitaScene s mnoha světelnými efekty a přechody a Magic Bullet Looks, což je sada filtrů, které dodá video speciální vzhled jako například staré video apod., jako u minulé verze nechybí ani přibalené zelené klíčovací plátno o velikosti 180x165cm

Pokud vlastníte nebo znáte starší verzi, bude Vás zajímat, co je nového. Styl, vzhled a základní možnosti zůstávají nezměněny, je zde jedna video stopa a druhá stopa pro titulky a efekt Picture-in-Picture, dále jedna zvuková stopa pro zvuk spřažený s videem, jedna pro komentář a jedna pro zvukový doprovod. Konkurenční produkty této kategorie již nabízí více, ale toto rozložení pro základní střih postačuje a většina uživatelů by ani více nevyužila.



Největší novinkou je především funkce Montage (v češtině označovaná jako Koláž), která podle přednastavených template zkombinuje vybrané videoklipy do časové osy a automaticky tak provádí střih se vzhledem, který definuje vybraný template. Snaží se tím dále zjednodušit a hlavně urychlit střih. Celkem najdeme přibližně 80 template organizovaných v 11 kategoriích.

Další novinkou, a pro někoho pravděpodobně důležitější, je vylepšené nastavování hlasitosti zvukových stop. U každá stopy lze nastavit číselně hlasitost v dB, přibylo i nastavování celkové hlasitosti a monitor hlasitosti na časové ose.

Užitečná je i funkce pro odstranění černých pruhů z videa. Pokud je například vstupní video klip s jiným poměrem stran než výstupní formát, máme možnost provést ořez tak, že se černých pruhů zbavíme.

Uživatelský komfort má vylepšovat možnost vkládání značek do časové osy, poznámek a také vyhledávání. Při renderování je možné nechat zahrát zvukové upozornění při ukončení renderingu nebo nechat rovnou vypnout počítač.

Oproti předchozí verzi se výrobce chlubí i značným nárůstem výkonu, především při náhledu v reálném čase, rychlejší jsou prý video efekty.

Majitele minulých verzí bude určitě zajímat, zda mohou převést projekty starších verzí a další obsah jako template a bonusový obsah do nové verze. Projekty z minulé verze lze normálně otevřít, ale ukládat se již musí v novém nekompatibilním formátu, takže nový projekt nelze ve staré verzi otevřít. Template a již zakoupený bonusový obsah lze převést pomocí nástroje Transfer content, který to dokáže pro verze Studia 10 a 11.

Značně také narostly požadavky na systém. Pro zpracování SD záznamu je nutný procesor Intel Pentium nebo AMD Athlon na 1,8 GHz, doporučuje se 2,4 GHz, systém Windows XP s minimem paměti 512 MB, doporučen je 1 GB, nebo Windows Vista s 1 GB paměti, doporučeno je 1,5 GB. Pro zpracování HD formátu (HDV a AVCHD) je pak nutný procesor Intel Core 2 Duo na 2.4 GHz s pamětí 2 GB, pro plný formát 1920x1080 pak Core 2 Quad 2,66GHz. Grafická karta postačuje s podporou DirectX 9 a 64 MB paměti, pro Magic Bullet Looks je nutná grafická karta s PixelShader 2, což diskvalifikuje v podstatě všechna integrovaná grafická jádra v čipových sadách základních desek.

Studio 12 dokáže nabírat video z kamer typu DV, Digital8 a HDV přes FireWire rozhraní a dále zachytávat z externích analogových zdrojů (a tedy kompozitních, S-video a podobných zdrojů videa), pokud zachytávací karta podporuje WDM ovladače.

Jako vstup je podporováno i video z AVCHD kamer (včetně JVC formátu MOD/TOD) a dále formáty typu AVI, MPEG (i VOB z DVD), DivX, WMV a 3GP, zvukové formáty WAV, MP3, MPA a AC3 a běžné typy obrázků.

Výstup lze renderovat do formátů DV, HDV, AVI, DivX, RealVideo 8, WMV, MPEG, 3GP a Flash FLV, zvuk do WAV, AC3 a MP3 a lze přímo vytvářet disky VideoCD, SVCD, DVD, AVCHD, HD DVD a Blu-ray.