Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test 32'' LCD televizorů: vyhodnocení a závěr

25.12.2006, Pavel Kovač, recenze
Celý test je zdárně za námi a zbývá nám pouze vyhlásit vítěze a vyhodnotit jednotlivé kategorie. Nejprve sdělím své pocity z jednotlivých modelů. Poté se podíváme na porovnání televizí mezi sebou dle bodového hodnocení a na samotný konec si vyhlásíme vítěze celého testu.

Jednotlivé části celého srovnávacího testu 32" LCD televizí:


Srovnávací test pěti 32'' LCD televizorů - úvod
Test 32'' LCD televizorů: Fujitsu-Siemens Myrica SE32
Test 32'' LCD televizorů: LG 32LC2R
Test 32'' LCD televizorů: Sencor SLT 3203
Test 32'' LCD televizorů: SONY BRAVIA KDL-32V2000
Test 32'' LCD televizorů: Toshiba 32HL66


Bodové hodnocení je koncipováno tak, aby zohlednilo nejvíce barevné podání (jistě uznáte, že barvy jsou to nejdůležitější), barvy tedy mají váhu 5. Váhu 3 má odezva a pozorovací úhly - protože je obojí spojeno s kvalitou obrazu, určitě si tak velkou váhu zaslouží. Podsvícení a citlivost tuneru mají váhu 2, pokud se vám zdá u podsvícení váha 2 nízká, musím zdůraznit, že u LCD televizí není podsvícení tak důležité jako u LCD monitorů. Právě u LCD monitorů se daleko častěji zobrazuje jednolitá barva, a proto podsvícení vynikne daleko více.

Poté se již spočítá obyčejný vážený průměr a získáme výsledné hodnocení dané televize.


Slovní hodnocení jednotlivých modelů


Fujitsu-Siemens zklamal hlavně zvukem. Reproduktory jsou až příliš malinkaté pro kvalitní poslech. Naopak provedení je díky celokovovému zpracování velice nadstandardní. Televize ničím extra nezaujme, ale jinak je velice dobrá (tedy až na ten zvuk).


Televize LG je velice povedená. Avšak musím dodat, že "není dokonalá". Barevné podání totiž moc realitě neodpovídá a u filmů si všimnete přepálené červené barvy. Naopak v podsvícení vyloženě kraluje a nemusíte se tak bát nočních scén. Dalším problémem pro někoho může být nižší citlivost tuneru.


Televize nezklamala. Velice dobrá citlivost tuneru je doprovázena i pěkným podsvícením a barevným podáním, kterému bych vytknul pouze přepálenou červenou barvu. Poněkud "levný" dojem z televize mají na svědomí plasty a zvláštní stříbrná barva. Zkrátka, hned na první pohled je znát, že výrobce si s designem příliš záležet nedal.


Jedním slovem - skvělé. Perfektní barevné podání, velice citlivý tuner (navíc má i digitální) a v neposlední řadě i perfektní OSD menu, v kterém si nastavíte prakticky vše, co se vám zamane. Jediné, co lze televizi vytknout, je podsvícení, které na krajích výrazně klesá. U tmavých hororů může tento neduh trochu vadit, ale při sledování za bílého dne si toho vůbec nevšimnete.


Toshiba se umístila na pomyslném středu. Díky dobré odezvě, kvalitnímu podsvícení a obstojnému barevnému podání vytváří z televize idální koupi. Opět tu jsou však i špatné vlastnosti. Hlavním nedostatkem je až komické menu, v kterém se dají nastavit pouze základní parametry obrazu/zvuku.


Nyní si roztřídíme televize podle jednotlivých sledovaných aspektů.


Třídení dle celkového hodnocení




Pro většinu z vás se stala absolutním vítězem televize SONY Bravia KDL-32V2000. Náskok více jak 10% před druhou televizí (Sencor SLT 3203) je více než zasloužený. Komu se zdá onen náskok málo, musím ho vyvést z omylu. Televize totiž pokytuje nejlepší barevné podání z testu a co je hlavní u televize? Ano, obraz. Každý si to přeberte, jak chcete.


Třídění dle odezvy




Když to vezmu kolem a kolem, tak pouze dvě televize poskytují skutečně dobrou odezvu ve všech případech (barevných tónech). První je opět SONY Bravia KDL-32V2000 a těsně za ní Toshiba 32 HL66. Ostatní televize mají více či méně s odezvou problém.


Třídění dle barevného podání




Třetí vítězství v řadě. SONY Bravia zkrátka boduje tam, kde se dá. Navíc tato disciplína je asi nejdůležitější a ten, kdo hledá televizi na sledování obrazu a ne na to, jestli je zrovna "in", nebo se mu zkrátka líbí designem, tak si asi vybere SONY. Velice dobře si vede i LG 32LC2R, ale barvy jsou již znatelně horší, což jste ale všichni určitě četli v jednotlivých recenzích.


Třídení dle podsvícení




V této oblasti je SONY poslední. Podívejme se na vítěze této kategorie, kterým je televize LG 32LC2R. Ta má už na první pohled podsvícení skutečně vynikající. Jako druhá se umístila Toshiba 32HL66, ale vlastně všechny televize v testu (mimo SONY) poskytují vcelku obstojné podsvícení a při běžném používání nebudou rušit.


Třídění dle citlivosti tuneru




SONY si napravuje reputaci z podsvícení a opět se dostává do vedení s citlivostí tuneru. Nelze ani přehlédnout fakt, že má SONY integrovaný digitální tuner, což je významné plus.


Třídění dle pozorovacích úhlů


Zde ani graf uvádět nebudu, protože všechny televize získaly 64%. Je to dáno hlavně tím, že používají velice podobné technologie (pouze drobné obměny, které se pozorovacích úhlů prakticky netýkají). Nemusíte se tedy bát, dnes je totiž většina televizí vyrobena VA technologií. Ta poskytuje slušné pozorovací úhly a je jasné, že doby TNka jsou zkrátka pryč.


Cena za jedno procento


Velice důležitým faktorem je také poměr cena/výkon. V našem bodového hodnocení není problém vyhodnotit která televize poskytuje za nejlepší poměr.



Nejlepší televizí s poměrem cena výkon se stává Fujitsu-Siemens Myrica SE32, avšak ani televize LG si nevede vůbec špatně. Je třeba si také uvědomit, že v testu jsou použity doporučené koncové ceny od výrobců (v internetových obchodech seženete televize i o pět až šest tisíc levněji). Berte tedy, že nejlepší poměr cena/výkon mají Fujitsu-Siemens a LG (rozdíl 6Kč nehraje roli). Toshiba se zdá být velice drahá na to, co umí. Pokud chcete kupovat dražší televizi, tak zvolte raději SONY Bravia.


Vítěz testu - SONY Bravia KDL-32V2000