Test 6 MPEG-2 enkodérů
9.12.2003, Radek Jahoda, recenze
Test šesti nejrozšířenějších MPEG-2 enkodérů: CCE SP, bbMPEG, Honestech, MainConcept, ProCoder, TMPGEnc. V tomto obsáhlém testu zkusíme odpovědět na otázku, který z nich je vlastně nejlepší.
Kapitoly článku:
5. VBR Distribution
CBR testy ukazují, jak kvalitní je enkodér v různých situacích při různém bitrate. Všimněte si, že některé scény mají shodné nebo téměř shodné výsledky od určitého bitrate. Tak je tomu např. u scén číslo 3 a 4. U ostatních scén je pak možné naopak bitrate zvýšit a tyto scény tak budou mít i vyšší kvalitu. Průměrný bitrate tak zůstane zachován a kvalita se zvýší - tomuto způsobu se říká variable bitrate (VBR). To ale většina zvás zná...
Podívejmne se nejprve na to, jak si jednotlivé enkodéry poradí s naším testovacím videem a jak probíhá bitrate a kvantizace v čase. Na ose X je čas, jeden dílek je jedna vteřina. Na ose Y je žlutě bitrate, jeden dílek se 1000kbps, a zeleně kvantizace, jeden dílek se rovná jedné.
VBR 2000
Zde musím upozornit, že grafy ProCoderu a Honestechu jsou pro průměrný bitrate 2500kbps, ostatní pro 2000kbps. U Honestechu nelze nastavit průměrný bitrate, takže jsem nastavil vždy pouze maximální hodnotu.
bbMPEG:
CCE SP:
Honestech:
MainConcept:
ProCoder:
TMPGEnc:
VBR 4000
Honestech je tentokrát s průměrným bitrate 3500kbps.
bbMPEG:
CCE SP:
Honestech:
MainConcept:
ProCoder:
TMPGEnc:
VBR 6000
Honestech je tentokrát s průměrným bitrate 5400kbps.
bbMPEG:
CCE SP:
Honestech:
MainConcept:
ProCoder:
TMPGEnc:
VBR 8000
Honestech je tentokrát s průměrným bitrate 7000kbps.
bbMPEG:
CCE SP:
Honestech:
MainConcept:
ProCoder:
TMPGEnc:
Tentokrát nebudu hodnotit, protože lze těžko přesně říci, jaký je ideální průběh. Navíc je třeba brát v úvahu i jak se jednotlivé enkodéry vypořádají s různými scénami při různém bitrate - viz CBR testy a průběh kvantizace v čase. Další věcí je dodržení nastavených limitů. Např. MainConcept ve špičce tyto hodnoty přesáhl na začátku sedmé části se šumem.