Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T PCI: AVerMedia AVerTV DVB-T 777

17.4.2007, Radek Jahoda, recenze
Projděme si všechny kandidáty pěkně podle abecedy, aby nás někdo nenařkl z protežování nějaké značky. Jako první je tedy na řadě AVerMedia se svým tunerem 777.
V oblíbené oranžové barvě tohoto výrobce je vyvedena i krabice této karty, obsah je uvnitř držen dvěma molitany.



Najdeme tam kromě karty i dálkový ovladač včetně baterií, propojovací kabel, čidlo dálkového ovládání, CD s ovladači a software, návod na instalaci a nálepku s logem výrobce.



Ten využil standardní koncepce s tunerem firmy Philips, typ TD1316A. Mezifrekvence z něho je přiváděna do demodulátoru MT352 od Intelu (dřive Zarlink). Na jeho výstupu je již digitální signál - transport stream, který je zpracován pomocí software.



Přenos tohoto signálu na PCI sběrnici zajišťuje obvod Philips SAA7135. Ten ale provádí i digitalizaci analogového signálu z externích vstupů, s analogovým modulovaným signálem si tuner neporadí, rovněž demodulace zvukových standardů není využita. Zpracování tak začíná demodulátorem video signálu s podporou PAL, NTSC i SECAM a vzorkováním devítibitovými převodníky frekvencí 27MHz. Zvuk je samplován dvěma šestnáctibitovými převodníky. Zbytek je pak již prováděn digitálně. SAA7135 je nejlepší z řady obvodů pro zachytávání videa SAA713x a docela překvapením jeho použití, protože většina jeho vlastností není použita. Například Dolby ProLogic dekoder, Virtual Dolby Surround, Philips Incredible Stereo/Mono nebo FM rádio přijímač. Nějaký levnější obvod z této řady by jistě postačoval. Možná je to jen sjednocení nákupu obvodů pro více typů karet a tím i větší dodávky a nižší ceny, kdo ví.



Anténní vstup je celý zapadlý, což může dělat problémy při instalaci karty do krajní pozice, kde již končí výřez zadní části skříně počítače, a masivnější nebo pravoúhlý konektor se tam nemusí vejít. Externí vstupy jsou řešeny pomocí jednoho společného konektoru, do kterého se zasouvá kabelová redukce.



Na ní jsou S-video a kompozitní video vstupy a dva cinche pro zvuk. Poslední konektor je pro připojení čidla dálkového ovladače.



Dálkový ovladač má příjemný tvar se zůžením části, ve které se drží, takže je v ruce příjemný. AAA baterie jsou také v této části, takže i rozložení hmotnosti je dobré. Rozmístění kláves je standardní s ovladačem pro přepínání programů a ovládání hlasitosti ve středu. Uprostřed je ještě tlačítko pro přepnutí na celou obrazovku.



Pojďme k instalaci. Ovladače i software mají samostatný instalátor, ale vše se spouští automaticky hned po vložení CD do mechaniky. Samozřejmě jsem ale použil poslední ovladače z webu výrobce, verzi 3.5.64.44 a software AverTV verze 6.0.6.06112001, označený zatím jako beta verze.

Ovladače se ve Správci ovladačů hlásí jako AVerMedia A16R PCI DVB-T, v DirectShow jako BDA ovladače AVerMedia BDA Digital Capture a BDA DVB-T Tuner a také jako analogové zařízení AVerMedia BDA Analog Capture. Odinstalovat lze i kompletně ovladače ze systému, což není zvykem a rozhodně za to sklízí body navíc. Do systémové lišty se nainstaluje malý prográmek, který slouží pro příjem povelů dálkového ovladače a spouští také hlavní aplikaci.




Kdo zná aplikaci AverTV, tak toho její vzhled nepřekvapí. Je rozdělena do dvou oken, jedno s videem a základními ovládacími prvky, druhé je panel s diplejem a tlačítky pro nahrávání a spouštění všech funkcí programu. Pravá část je vysouvací doprava a odhalí tlačítka s číslicemi pro přímou volbu čísla programu. Celkový vzhled lze měnit pomocí skinů, které lze najít i různě na internetu. Nastavení programu se provádí v samostatném okně se záložkami po pravé straně. Jedna je právě pro volbu skinu a nastavení OSD.


Na dalších záložkách lze nastavit formát ukládání snímků (JPEG, BMP, PNG), je možné také uložit sérii snímků a rozlišení obrázků, dále adresáře, kam se ukládají snímky a nahraná videa. Nastavit je možné i formátování názvu souborů.

Podporováno je také uspání počítače a to jak mezi nahrávkami, tak i jako "sleep timer". Vyzdvihněme také možnost zapnout hardwarovou akceleraci grafickou kartou a pokud to podporuje, tak i hardwarový deinterlace.



Teletext je možné zobrazit jak v samostatném okně, tak i přes TV obraz (pak i transparentně).



Další záložka je pro ladění programů (automaticky se nabídne při prvním spuštění programu). Stanice jsou rozděleny podle typu - rádio nebo TV a samotné ladění je velmi rychlé. Ladit lze přímo i podle frekvence. Další možností je i změna nastavení jasu, kontrastu a barev, přičemž lze vytvářet i profily (vhodné pro noční nebo denní sledování), formát záznamu z digitální TV je pouze vysílaný MPEG nebo pouze samostatný zvuk, opět ve vysílaném formátu.



Externí vstup má samostatné nastavení, opět je to možnost změny jasu, kontrastu a barev včetně profilů a také možnost vytvářet profily pro nahrávání. Standardně je zde MPEG-2 a zvukové WMA a WAV, lze ale vytvořit vlastní profily s bližším nastavením MPEG (přednastavené DVD, VCD, SuperVCD), ale i AVI formát s jakýmkoliv nainstalovaným kodekem.



Zpět ale k samotné funkci aplikace. K přepínání programů lze použít i další okno se seznamem stanic. Tu lze vyvolat z různých částí, např. při nastavování plánovače apod.



Při přepnutí se objeví přes OSD právě vysílaný pořad a ten následující. Možná si pamatujete, že i díky našemu předchozímu testu byla přidána podpora češtiny. Lze ji ale označit jako poloviční, protože diakritika je od písmen zvlášť, viz obrázek. Vypadá to poněkud zvláštně. Důvod je jasný - aplikace pracuje jen v ASCII a bez podpory unicode to asi jinak nepůjde.



Podobné je to i u okna EPG. To může mít několik podob, základní vidíte na obrázku, dále je možné mít po straně čas nebo více programů najednou. Odtud lze přímo i vložit vybraný program přímo do plánovače.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Plánovač umožňuje vybrat profil nahrávání, co se má provést po ukončení nahrávání (sledovat TV, ukončit program, uspat nebo vypnout počítač), je i možnost opakovaného nahrávání týdně nebo denně.


Při ukládání snímků se objeví nové okno s náhledy uložených snímků, které lze dále promazávat a procházet. Je to pohodlné a praktické. Opak si ale řeknete při použití dálkového ovladače. Vyskočení okna při uložení snímku není moc příjemné, informace o uložení na OSD by určitě stačilo.



Jak již bylo řečeno, teletext lze zobrazit v samostatném okně nebo přes obraz TV. Čeština podporována je, ale bez diakritiky u velkých písmen.



Další okno slouží pro vyhledávání v jednotlivých stránkách teletextu.



Zastavme se ještě u jiných programů. Jelikož ovladače jsou standardní BDA a analogová část používá WDM v DirectShow, funguje karta i s jinými programy - vyzkoušen ProgDVB i DVBViewer.

S hardware i software AVerMedia neexperimentuje a proto se nekoná žádné překvapení. Vše je provedeno precizně, jak je již u tohoto výrobce zvykem a uživatel určitě nebude zklamán. Výhrady lze mít jen k podivné češtině u EPG.


Dobrý hardware
Čeština u EPG
Externí analogový vstup
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1650,- Kč s DPH

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Czech Computer.