Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: Strong SRT5025

21.6.2007, Radek Jahoda, recenze
Jeden DVB-T přijímač od firmy Strong jsme již v testu měli. Jednalo se ale o malý typ zasouvaný přímo do SCART konektoru. SRT5025 je klasický přijímač stolního typu, postavený je ale ze stejných obvodů.
Balení je opět tradiční, uvnitř je obsah zajištěn polystyrénovými úchyty, přijímač je pak zabalen do "pěnového igelitu".



Uvnitř najdeme kromě set-top-boxu dálkový ovladač včetně baterií, návod k obsluze v češtině a upozornění o záruce.



Pohleďme na tělo přijímače. Jeho rozměry jsou 260x210x40mm, celé šasi je v černé barvě, v horní části je vylisována značka firmy. Na předním panelu je připevněno průhledné šedivé plexisklo, které funguje částečně jako zrcadlo.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Přibližně uprostřed je otvor pro čidlo dálkového ovladače, vpravo je jen "okrasný" nápis.



Zajímavější je levá strana, kde se pod logem nachází tři tlačítka. Levé je pro zapnutí resp. uvedení do stand-by režimu, další dvě slouží pro přepínání programů. Jejich velikost (hlavně výška) je ale tak malá, že jde spíše o nouzová tlačítka a používat dálkový ovladač je nezbytnost.



Vpravo od loga výrobce je ještě LED dioda, která oznamuje stav přístroje. Červená svítí při vypnutí a zelená při zapnutí. Hned vedle je ještě modrý šestnáctisegmentový displej, kde je za normálních okolností zobrazen název přijímané stanice, při vypnutí je zde aktuální čas, při instalaci je zde nápis INSTALL a občas lze zahlédnout i jiné nápisy, které si již přesně nevybavuji. Na obrázku vidíte displej při tlumeném žárovkovém osvětlení.



Zadní strana obsahuje tradičně všechny konektory. Netradiční je ale jejich umístění, protože některé konektory jsou zcela mimo osu - sériový RS232 konektor pro aktualizaci firmware a digitální koaxiální výstup v horní části. Pod nimi jsou dva SCART konektory, jeden pro připojení TV se zapojeným RGB výstupem, kompozitním i S-video výstupem, druhý má zapojený pouze kompozitní výstup. Co by mělo být samozřejmostí, ale je to spíše výjimkou, je samostatný S-video výstup. Vlevo najdeme anténní konektory pro tuner a TV modulátor. Jejich označení je trochu nelogické a myšleno je pro vzájemné pospojování - ANT IN je pro vstup antény, výstup je LOOP OUT, který má být zapojen na LOOP IN, což je vstup TV modulátoru a jeho výstup je označen TO TV. Neobvyklým, ale určitě vítaným prvkem, je síťový vypínač.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Otevřeme-li šasi a sundáme horní kryt, odhalí se nám pohled na dvě desky plošných spojů. Třetí je schovaná za plechem u předního panelu, kam vede plochý kabel. Hnědá jednovrstvá deska je napájecí zdroj, který je opravdu dobře udělán, zelená deska zajišťuje samotnou funkci přístroje.



Použitý je stejný obvod jako u předchozího typu SRT50, tedy Cheertek CT212T. Má první reakce byla "jéje, to zase nepůjde teletext", ale zatím nepředbíhejme.



Jako modulátor je použit známý obvod Intel WJCE6353, následník obvodu ZL10353 od Zarlinku. Tuner je jakýsi čínský typ neoznačeného výrobce DTT5-E2IM3H, modulátor je také neoznačený a nese na sobě číslo RF-V3270MUP.



Dálkový ovladač má klasický tvar, spodní část má ale hrany zaoblené. Ovládací kříž s potvrzovacím tlačítkem je ve střední části, kde má uživatel palec, numerická tlačítka jsou ve spodní části. Drží se příjemně, tlačítka mají dostatečnou velikost, rozmístění některých tlačítek je ale trochu neobvyklé, dá se na to ale zvyknout a uživatel bude nakonec spokojen.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Samotný systém, co je v tomto přijímači, doznal oproti svému kolegovi značných změn. Vzhled je sice podobný, ale jinak bylo vše vylepšeno.

Při prvním spuštění se nejprve musí projít základním nastavením. Jako první je nabídnuta volba jazyka.



V dalším kroku vybereme stát pro nastavení tabulky kanálů (je automaticky nastaven na ČR podle nastaveného jazyka v předchozím kroku), lze zapnout napájení antény a vybrat automatické třídění stanic.



Poté je nabídnuta možnost nasměrování antény podle síly signálu a kvality.



A poté již spustíme automatické vyhledávání stanic.



Po jeho dokončení jsou stanice uloženy a je zobrazen první program v seznamu. Projděme si nejprve systém hlavního menu. To má pět položek, které vidíte na obrázku.



Seznam stanic umožňuje editaci TV a rádiových stanic zvlášť a také "Třídění". V seznamu stanic lze označit některé za oblíbené a také měnit jejich pořadí.



"Třídění" je možné podle jména, logického čísla programu (Logical Channel Number) nebo čísla kanálu.



Druhá položka hlavního menu nám umožní vyhledávat nové stanice. To lze buď automaticky, což jsme viděli hned na začátku při prvotní instalaci, nebo manuálně pro zvolený kanál.



Třetí položka Instalace je pro systémová nastavení.



Nalezneme zde již nastavený jazyk menu, ale také preferovaný jazyk zvukového doprovodu (2x) a jazyk titulků. Dále nastavení formátu výstupů - TV standard je PAL nebo NTSC, TV Formát je 4:3 (letterbox), 4:3 Full (Pan&Scan) nebo 16:9, Video výstup je možný kompozitní CVBS, RGB nebo S-video.



Pro modulátor je možné nastavit kanál a také normu - PAL B/G, PAL D/K, PAL I nebo PAL M/N.



Dále v nastavení systému najdeme zapínání napájení antény, nastavení časové zóny a také návrat k továrnímu nastavení, které smaže všechny naladěné stanice a vrátí nás k prvotnímu nastavení.

Pod Instalací je i volba stylu zobrazení, přesněji řečeno barevného schématu - Modré světlo (to vidíte na všech obrázcích), Červené, Zelené a Základní (tmavě modré), nastavit lze i průhlednost a zakulacení rohů oken.



Nabídka Instalace ještě obsahuje nastavení rodičovského zámku, podá informace o verzi hardware a software a zprostředkuje aktualizaci systému.

Čtvrtá položka hlavního menu nás přepne do správy časovače, který má deset položek. Každá akce může trvat jednou, denně nebo týdně.



Jako poslední jsou hry, které jsou celkem tři plus kalendář. Jsou sice stejné jako u předchozího typu, přesto se na ně podívejme, protože to stojí za to a pomohou Vám zkrátit dlouhé chvíle.



Klasické miny určitě znáte.



Tetris také není nutné představovat.



A piškvorky, zde pojmenované Gomoku, musí znát úplně každý.



Ještě pohled na kalendář, který plní jen informační funkci, upozornění v něm nastavit nelze.



Opusťme menu a pojďme ke sledování TV. Výběr ulehčuje náhled šestnácti stanic najednou. Podle toho, kterou vybereme, jde v malém okně obraz, ostatní stojí. Tlačítkem OK se přepneme na celou obrazovku vybrané stanice.



Přepnutí stanice vždy zobrazí její název, datum, čas a také zvukový mód. Po stisknutí tlačítka Info se zobrazí ještě právě vysílaný a následující pořad.



Druhé stisknutí pak zobrazí bližší informace o vysílaném streamu.



EPG má následující vzhled, po levé straně je seznam stanic, vpravo je obraz vybrané stanice a opět názvy vysílaného a následujícího pořadu.



Šipkou doprava se objeví celý seznam pořadů pro vybranou stanici. Bohužel jsem ale neměl to štěstí, aby se zobrazily více než dva pořady, mnohdy se po přepnutí stanice nezobrazí ani jeden. Není to problém načtení obsahu, protože jsem čekal dost dlouho...



Další stisk tlačítka doprava se objeví podrobný popis pořadu, pokud se nevejde na jednu obrazovku, tak lze po stránkách listovat. Tlačítkem OK lze kdykoli přidat pořad do časovače, parametry lze hned upravit a položku je nutné aktivovat, automaticky totiž aktivována není.



Po stisknutí tlačítka Teletext se objeví menu se seznamem přijímaných streamů, pouze první položka je vybrána a tu je nutné vždy potvrdit.



Teletext je zobrazován bez diakritiky velkých písmen, jinak funguje vše. Rychlost vykreslování je stejná jako u typu SRT50, i informace v horní řádce jsou překreslovány pomalu. Nedochází ale k problémům s přeskakováním stránek, takže po volbě čísla stránky se tato zobrazí vždy na první průchod.



Stejně tak jsou titulky zobrazovány všechny a ani u nich není vidět pomalé překreslování, protože jde vždy pouze o pár řádků. Průhledné zobrazení ale není podporováno.



Výběr zvukové stopy a módu zvuku probíhá v jednom okně. Mód může být Stereo (zde označen pouze jako Stere.), Levý kanál nebo Pravý kanál pro přepínání duálního zvuku vysílaného v každém kanálu jako jeden stream.



Dále lze ovládat hlasitost zvuku a také ho umlčet, lze zobrazit i titulky, pokud jsou vysílány, jinak je zobrazena pouze nabídka "Vyp.".

To je asi tak všechno, co lze k tomuto přijímači říci. Kladem je určitě pro někoho modulátor, pro jiného zase S-video výstup, který je vyveden i samostatně, ne pouze na SCARTu. Výrobci se podařilo vytáhnout z čipu CT212T zřejmě maximum, protože i teletext funguje tak jak má, přestože jeho překreslování je stále pomalé, nevynechává už stránky. Vytknout tak lze zřejmě spíše EPG, které nefunguje příliš do budoucnosti. Tyto nectnosti tak sráží celkové, jinak ale pěkné hodnocení na prošel.



Samostatný S-video výstup
Pomalý teletext
2 SCART konektory
Chybí částečně diakritika teletextu
S/PDIF výstup
EPG nezobrazuje všechny informace
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 2000 Kč s DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě ALFA COMPUTER CZ.