Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TMPGEnc 4.0 Xpress - je libo libovolný formát?

23.7.2006, Radek Jahoda, recenze
Nedávno byla uvolněna nová verze MPEG-1/2 enkodéru TMPGEnc, konkrétně 4.0 Xpress, která je oproti číslu druhou v pořadí. První verze byla 3.0, aby navázala na značení TMPGEnc 2.x. Co všechno umí?
TMPGEnc je snad prvním masivně používaným MPEG-1/2 enkodérem, který dospěl až k verzi 2.5, od japonského guru Hiroyuki Horiho. Jenže většina konkurenčních enkodérů dnes zvládá více výstupních formátů, musel se proto přizpůsobit i TMPGEnc. Proto přišla verze Express, která je prvním univerzálním enkodérem z dílny založené firmy TMPG Inc. (resp. Peagasys Inc., což je dceřiná firma, ale v podstatě jde o tu samou).

Vzhled aplikace se oproti TMPGEnc rapidně změnil. V horní části okna jsou čtyři tlačítka (resp. záložky, protože přepínají obsah zbytku okna), která přesně definují kroky převodu mezi formáty - Start, Source, Format a Encode. První záložka slouží pro vytvoření nebo otevření nového projektu a je zde také přístup k MPEG Tools, umožňující multiplexování a demultiplexování MPEG streamů.



Druhá záložka je pro importování klipů. Seznam pak obsahuje náhled prvního snímku a informace o souboru - video a audio formát. Jako vstup je použito VFAPI jako u TMPGEnc 2.x, lze použít AVI (nepodporuje DV typ 1), QuickTime (potřebuje nainstalovaný Quicktime přehrávač) a MPEG soubory včetně DVD disku, DVR-MS (nahrávky z Windows XP MCE) nebo DVD-VR disku, který vytvářejí DVD rekordéry, ale musí jít o standardní MPEG s rozlišením 720/704/352x576/288 (pro PAL). Obsahuje i DirectShow VFAPI plugin, který umí otevřít všechna videa, která jsou přehratelná pomocí DirectShow (a tedy Windows Media Player přehrávače).



Stisknutím tlačítka Edit se otevře nové okno se třemi záložkami, k nastavení bližších parametrů jako prokládání apod. slouží první záložka, ...



... druhá záložka je pro jednoduchý střih...



... a poslední záložka umožňuje aplikovat na video různé filtry - např. deinterlace, korekce barev, ořez, odstranění šumu, ostrost, titulky apod.



Výběr výstupního formátu probíhá z jednoduchého seznamu s předdefinovanými template. Lze samozřejmě definovat i vlastní template. Program podporuje tyto formáty:
    • MPEG-1/2 - podporuje klasický formát MPEG-1 i MPEG-2 pro generování VideoCD, SVCD a DVD a také XDVD formát, který používá delší GOP pro zvýšení kvality, ale nemusí být přehratelný ve všech DVD přehrávačích, podpora pro HDV
    • AVI file - vytvoří AVI soubor pomocí v systému nainstalovaných kodeků
    • Windows Media Video
    • DivX - AVI soubor, používá licencovaný interní plugin od DivX Networks, který se nainstaluje spolu s programem, nepoužívá kodek nainstalovaný v systému
    • MPEG-4 - ISO MPEG-4 a MPEG-4 AVC (H.264) formáty
Podobný výběr je i ze zvukových kodeků:
    • MPEG Audio (mp2, mp3)
    • Dolby Digital
    • Windows Media Audio
    • AIFF

Po zvolení požadovaného formátu lze pak samozřejmě blíže specifikovat parametry komprese. Při převodu z/do filmového materiálu lze využít i 3:2 pulldown pro generování NTSC framerate, pro nás z PAL světa je to samozřejmě zbytečnost. Zmínit se je vhodné i o časové korekci MPEG. Pokud tedy převádíte nahrané soubory z TV karet např. do AVI, nemělo by dojít k posunutí zvuku vůči videu.



Při nastavování bitrate u MPEG je v dolní části vidět i zabrané místo na DVD disku.



Při samotném převodu je vidět náhled videa, předpokládaný čas převodu a také formát, do kterého se právě převádí. Najednou lze převádět do více formátů a spustit více převodů po sobě (Batch Encode).



Ještě se zmiňme o podpoře procesorů. Využít lze nejen různá CPU rozšíření jako 3Dnow! nebo SSE/SSE2/SEE3, ale i víceprocesorové a vícejaderné systémy. V tomto případě se práce rozděluje do více vláken, jak je to možné - např. dekódování vstupního videa, filtry a u MPEG enkodéru i samotný převod. Povolit lze i čtení vstupního videa dopředu, což může dále urychlit celý proces (ale zabírá paměť).



Asi nejbližším konkurentem je Canopus ProCoder, protože oba mají podobné možnosti. TMPGEnc sice nemůže konkurovat věhlasem, který má ProCoder, ale co se týče ceny, tak určitě konkurenceschopný je. ProCoder 2.0 totiž stojí cca 15.000Kč, kdežto TMPGEnc Xpress je za pouhých cca 2200Kč a rozdíl v kvalitě není zase až tak velký, viz náš test MPEG enkodérů. ProCoder Express pak sice stojí pouze něco pod 2000Kč, ale nemá zase takové možnosti nastavení a úprav.