Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Video v mobilech

21.4.2005, Radek Jahoda, recenze
Mobilní telefony přestávají sloužit jen k telefonování, stávají se i prvkem zábavy. Stěhují se do nich funkce jako hry, MP3 přehrávače, fotoaparáty, video přehráváče i "videokamery". Největší problém je samozřejmě s videem, protože používá speciální formát.
Ten vychází z již známých principů a pouze je uzpůsobuje pro použití v mobilních zařízeních. Jsou definovány tři části:
    • Kontejner - jde o soubor, který v sobě nese všechny datové toky
    • Video kodek(y)
    • Audio kodek(y)
Jako kontejner se používá MP4, který je založen na formátu Quicktime MOV. Jeho výhodou je to, že umožňuje streamování, není tedy třeba k přehrávání stáhnout celý soubor. Existují dvě verze MP4. První verze umožňuje nést v sobě pouze jeden video a jeden zvukový stream, ale již se nepoužívá, druhá verze zvládne více zvukových stop a titulky. Přípona souboru je .mp4 a při streamování po internetu se používá identifikace video/mp4 a audio/mp4 (existují ještě application/mp4, application/mpeg4-iod, application/mpeg4-iod-xmt, video/mp4v-es a video/mpeg4-generic, ty nás ale nebudou zajímat). Jak je zřejmé z názvu, prvně jmenovaný obsahuje video a zvuk a druhý pouze zvuk. Jde ale pouze o informaci, na strukturu souboru nemá vliv.

Jako video kodek lze použít MPEG-4 nebo jakýkoliv kodek, založený na technologii MPEG-4 včetně DivX, XviD, Nero Digital nebo MPEG-4 AVC. Pro použití v mobilních zařízeních je ale vhodné použít pouze čistý MPEG-4 standard, protože by si s tím nemusel přehrávač poradit, jeho identifikace je MP4V.

U zvuku je to jednodušší, lze použít téměř cokoliv, prakticky je ale vhodné použít vhodné komprimované formáty, kromě MP3 (a MP2 i MP1) je to především AAC (Advanced Audio Coding). S titulky se zabývat nebudeme, protože ty nejsou v mobilních zařízeních použitelné.

V mobilních zařízeních se setkáte ale většinou ještě s jiným kontejnerem - 3GP (koncovak souboru .3gp). Je v podstatě identický s MP4, ale má některá omezení na použitelné streamy videa (v podstatě jen čistý MPEG-4 nebo H.263, což je základ MPEG-4 kodeku bez korekcí chyb) a navíc definuje další kodek pro zvuk - AMR-NB (NarrowBand). Je to ten samý kodek, který se používá pro přenos hlasu v sítích GSM (kromě základních Half rate, Full rate, ...). Je to dost zjednodušení pro přenosná zařízení a kvalita zvuku není příliš dobrá, o něco lepší zvuk poskytuje kodek AMR-WB (WideBand), který je možné použít v kontejneru 3GP2 (koncovka 3G2). Typ 3GP podporují téměř všechny mobilní telefony, 3GP2 pouze některé. U některých zařízení pak lze použít i zvukový kodek AAC. Jaký typ souboru Váš mobil podporuje, si musíte zjistit v dokumentaci nebo najít někde na internetu.

Pokud Váš mobil podporuje nahrávání videa (tedy funguje jako videokamera), budete si chtít určitě toto video pustit v počítači. Nejkomplexnější řešení má Apple s Quicktime 9, který podporuje přehrávání nejlépe. Apple je také jednou z firem, která se snaží tento formát co nejvíce podporovat. Nevýhodou řešení je nutnost použít pouze přehrávač Quicktime. Pokud máte raději architekturu DirectShow, tak je zde také řešení. Pro přehrávání MP4 a 3GP souborů je nutné mít splitter, který rozdělí obsah souboru na jednotlivé streamy. Jedním je například 3ivX D4 Media Splitter, který je obsažen v balíku 3ivX Win D4. Pro správné přehrávání je nutné zaškrtnout v nastavení filtru Allow unsupported decoders, což umožní použít i jiné dekodéry než z balíku 3ivX. Toto nastavení najdeme v konfiguraci 3ivX.




K přehrávání videa lze použít jakýkoliv dekodér MPEG-4, i ten z 3ivX, ale s tím se mi stalo, že někdy nebylo video přehráváno správně. Lepší je tedy použít například ffdshow MPEG-4 video decoder. Ten v nových verzích obsahuje i dekoder zvuku AMR (ffdshow Audio Decoder), což je nutné pro přehrávání zvuku v souborech 3GP. Ten lze použít i pro zvuk AAC nebo stačí i 3ivX D4 Audio Decoder. Graf přehrávání pak bude v GraphEditu vypadat nějak takto:



Existuje spousta jiných možností, například filtry z Nero Vision Express, od Elecard a další, námi popsané řešení ale funguje dobře a je zadarmo.

Převod videa do jiného kontejneru, například do AVI je jednoduchý. V GraphEditu nahradíme Video renderer a Audio renderer filtry AVI Mux a File writter (můžeme odstranit i video decoder, pokud chceme zachovat formát videa), nastavíme výstupní soubor a spustíme převod zeleným tlačítkem v horní liště.

Pokud si budete chtít vytvořit video pro přehrávání v mobilním telefonu, opět můžete volit z několika řešení. Pro tvorbu MP4 s AAC lze opět použít GraphEdit s balíkem 3ivX. Nejprve si vytvořte AVI soubor, který bude obsahovat nekomprimovaný zvuk a video ve formátu MPEG-4. Pro video je nejlépe ffshow Video Codec, protože v něm lze nastavit FourCC, identifikující kodek, na MP4V (a je opět zadarmo). Parametry videa jsou nejčastěji 176x144 a framerate je nejčastěji 7.5, 10 nebo 15fps. Pro převod zvuku použijeme 3ivX D4 Audio Encoder. V GraphEditu otevřeme náš vytvořený AVI video soubor a smažeme všechny filtry kromě AVI Splitteru a zdroje (souboru). Vložíme požadované filtry 3ivX D4 Media Muxer, 3ivX D4 Audio Encoder a také File writter, nastavíme výstupní soubor a propojíme je podle obrázku. Spustíme převod opět zeleným tlačítkem v horní liště a vše je hotovo. Video se již nebude komprimovat a pouze se překopíruje do nového souboru.




Pro tvorbu MP4 můžeme použít i jiné metody. Asi jako první vznikly utility z příkazové řádky MPEG4IP tools, jejich obsluha je ale poměrně složitá, lze ale použít grafické rozhraní MP4UI, které celý proces zjednodušuje. Opět je třeba připravit video a také zvuk předem převést do formátu AAC například pomocí AACMachine. Dalším řešením je například Nero Recode 2, mpegable, Quicktime Pro...

Horší je situace s tvorbou souborů 3GP. V současné době, poud je mi známo, neexistuje žádná cesta, která by byla zadarmo (volný program je 3GP Converter, ale nepodařilo se mi ho přinutit fungovat, třeba ale budete mít více štěstí). V podstatě existuje několik aplikací, které tento úkol zvládnou - tedy vytvořit 3GP se zvukem AMR-NB nebo AMR-WB. Jedním je Nokia Multimedia Converter 2.0, který dodává přímo Nokia, stáhnout lze zadarmo, ale ke spuštění je nutná registrace. Dalším řešením je shareware Xilisoft 3GP Video Converter (nebo identický program ImTOO Video 3GP Converter), který dokáže konvertovat video z mnoha formátů do H.263. Podobným programem je Mobile Media Maker, který je v několika verzích přímo pro různé typy telefonů. Dokáže dokonce převádět DVD disky, takže pokud chcete sledovat oblíbený film na titěrném displeji mobilu, máte možnost. U demo verze pracuje ale pouze do délky vídea dvou minut. Nesmíme zapomenout ani na Quicktime Pro, určitým řešením je i Nokia Multimedia Player, ten ale dokáže vytvořit video pouze pro MMS, tedy ve velmi omezené velikosti.

Tím končí krátké a stručné pojednání o videu v mobilních zařízeních. Je to jistě zajímavé, ale prakticky video v mobilu není příliš užitečné s ohledem na omezenou kvalitu, velikost displeje a v neposlední řadě i velikosti paměti telefonů (pokud nevlastníte mobil s podporou SD karet). Pokud by byl zájem, tak se k této problematice ještě můžeme vrátit, pro začátek by to mělo stačit.