Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ripování DVD do AVI pro střih

14.3.2006, aleycon, návod
Pro převod obsahu souborů na DVD je potřeba program DGIndex (DGMPGDec) a pro bezeztrátový převod videa do formátu pro střih (AVI) program VFAPIConvEN (více také zde) spolu s jeho video kodekem DGVfapi. Oba programy lze zdarma stáhnout z internetu, stačí zadat názvy v Googlu. Pro účel tohoto popisu byl použit program DGIndex v1.4.5 a VFAPIConvEN v1.05.
Po stažení programů rozbalíme do jednoho adresáře DGIndex a do druhého VFAPI, v kterém spustíme dávku vifpset.bat pro nainstalování VFAPI video kodeku do systému. Potom ještě do adresáře programu DGIndex překopírujeme soubor VFAPIConvEN.exe.




Kopie souborů z disku DVD


Z DVD disku, jehož obsah chceme sestříhat zkopírujeme všechny soubory na HDD, protože při střihu videa bude střihový program s těmito soubory nepřímo pracovat.


Spuštění programu DGIndex


Pro výběr filmů ze zkopírovaného disku spustíme program DGIndex. V menu File otevřeme soubory, které chceme stříhat volbou Open. V dialogu vybereme přísl. soubory filmu. Obsah každého filmu nebo šotu je uložen v souborech s příponou VOB, které mají max. velikost 1GB. Pokud obsah filmu na DVD disku zabere více jak uvedenou velikost, je jeho obsah rozdělen do více souborů (svazků), vždy po 1GB. Poslední svazek filmu bývá menší a je v něm poslední zbytek po dělení do 1GB. Konvence označení souborů bývá násl.: VTS_XX_YY, kde VTS je označení svazků filmu, XX je číslem označení filmu nebo šotu a YY je pořadové číslo svazku filmu. Všechny svazky téhož filmu mají číslo XX stejné.



Na obrázku je příklad DVD se dvěma filmy. První z nich má tři svazky a druhý jen dva. Souboru VIDEO_TS si nemusíme všímat. Nyní vybereme přísl. film a všechny jeho svazky (pokud je chceme zpracovávat) nebo jen některé. Obsah jedn. svazků snadno ověříme když jim dočasně změníme příponu na MPG. Takto je lze běžně přehrát např. ve Windows Media Playeru. Nezapomeňte potom příponu zase vrátit na VOB. Pořadí jedn. svazků, případně i jejich výběr lze ještě upravit po jejich otevření tlačítky v pravé části dialogu.



Po stisku tlačítka OK by se již mělo otevřít náhledové okno s videem.



Nyní můžeme zkontrolovat, zda máme otevřeny všechny svazky filmu a zda je máme ve správném pořadí. Myší můžeme „uchopit“ jezdec ve spodní části okna a pojíždět jím podél spodního okraje a kontrolovat obraz. Když je vše v pořádku vrátíme jezdec zase na začátek.



Nyní přikročíme k nastavení parametrů pro video a audio. Nejprve v menu Video zvolíme položku YUV->RGB, na které se rozbalí další menu. Zde zaškrtneme volbu TV Scale pokud budeme výsledné video sledovat na TV nebo volbu PC Scale když budeme video sledovat jen na PC. V menu Audio zvolíme položku Output Method, na které se rozbalí další menu, kde zaškrtneme volbu Decode AC3 Track to WAV. Tímto nastavením se vyexportuje zvuk Dolby Digital v AC3 formátu do formátu WAV, který je dále zpracovatelný ve střihovém programu.

V menu Help ještě zkontrolujeme zaškrtnutí u položky VFAPI Plug-In. Ostatní parametry můžeme ponechat v původním nastavení. Nyní v menu File zvolíme položku Save Project. Do adresáře, do kterého projekt ukládáme (soubor s příponou d2v) vznikne také soubor se zvukem a příponou WAV. Po potvrzení tlačítkem OK máme chvíli čas (třeba na kavčo, pokud máme pomalejší PC), protože se spustí konverze zvuku do formátu WAV a vytváření souboru projektu. Během tohoto procesu je v pravé části zobrazován průběh konverze.



Po doběhnutí můžeme program DGIndex ukončit. Výsledek akce uložení projektu může vypadat např. takto:




Vytvoření AVI souboru pro střih


Nyní se posuneme ve zpracování do další fáze kdy již vyrobíme AVI soubor s videem pro střihový program. K tomu nám poslouží již zmiňovaný program VFAPIConvEN.exe, který jak již bylo řečeno musí být ve stejném adresáři jako program DGIndex.



Tlačítkem Add file vložíme náš projekt z programu DGIndex.



Ve spodní řádce dialogu musí být nabízen typ souboru *.d2v. Po otevření projektu necháme vše jak je a potvrdíme tlačítkem OK.



Nyní stiskem tlačítka Convert spustíme vytvoření AVI souboru.



Po doběhnutí konverze (je dosti rychlá) můžeme program ukončit a podívat se do adresáře s naším projektem na vzniklý AVI soubor (s příponou AVI):



Tento soubor je dosti malý a to proto, že neobsahuje žádná video data, ale jen „odkazy“ do původních VOB souborů, které jsme zahrnuli do projektu. Z toho vyplývá, že je nemůžeme zrušit, ale budeme je při střihu potřebovat. Video data konverzí do AVI souboru pomocí VFAPI video kodeku neprošla žádnou další kompresí a tudíž nedošlo ani k žádné ztrátě obrazové kvality.

Nyní můžeme výsledný AVI soubor zkusit přehrát např. ve Windows Media Player-u. Bude samozřejmě beze zvuku, protože ten máme v odděleném souboru. To ale nevadí, protože spojení obrazu a zvuku snadno provedeme ve střihovém programu.