Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum
14.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Vědci z Princeton University se podívali na zoubek chytrým televizím a instalovaným aplikacím pro nabízené kanály. Zjistilo se, že většina z nich sleduje své uživatele a vytváří si jejich sledovací profily pro další využití.
Chytré televize se probojovaly do našich domácností a je pochopitelně otázkou, nakolik se tyto systémy liší od běžných počítačů připojených k internetu, jak jsou zranitelné a jak moc je lze šmírovat. Vědci z Princeton University to vyzkoušeli a zjistili, že v případě ekosystému Roku a Amazon Fire TV je situace se sledováním uživatelů hodně rozbujelá. Vědci totiž vytvořili systém, který automaticky nainstaloval zhruba 2000 aplikací pro různé kanály a pak sledovali, co vše putuje sítí.
Zatímco některé používaly šifrovaná data, některé kanály se s nějakým šifrováním vůbec neobtěžovaly (79 % kanálů na Roku a 76 % kanálů na Amazon Fire TV měly alespoň jeden nešifrovaný HTTP přenos) a bylo vidět, že ke společnostem putují data jako reklamní ID (to jde obvykle zakázat) a další údaje. Našla se tu např. sériová čísla televizí, jejich MAC adresy, SSID Wi-Fi sítí a jiné. V těchto případech už zakázání sledování nefunguje, byť jde rovněž o údaje, které mohou dost spolehlivě sloužit k identifikaci televize a uživatele. Nějaká forma sledování se objevila na 69 % kanálů pro Roku a dokonce 89 % kanálů pro Amazon Fire TV. I to může být podle vědců důvod, proč jsou mnohé produkty poměrně levné a monetizují se pak na základě sledování uživatelů a využívání těchto dat dále.