Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně
Diskuze k článku: TV - bublina nebo revoluce?
24.4.2006, Radek Jahoda, článek
Současná doba přeje nákupům nových televizorů, pád cen je přímo neuvěřitelný především u plochých panelů. Jenže to sebou nese i svá negativa. Snaha o zpětnou kompatibilitu přináší i řadu problémů a paradoxně koupí nového přijímače můžeme získat obraz, který je horší než u naší staré "bedny". Navíc televizní přijímače a celá videotechnika procházejí v současnosti velkou revolucí, ta je ale někde v půli cesty a k ustálení dojde až za několik let. Tehdy by byla nejlepší doba ke koupi nové techniky, ne každý je ale ochoten tak dlouho čekat. S čím je tedy nutné počítat a na co si dát pozor při výběru?
StD (12) | 25.4.20060:00
Mike, oprav si tam tu hrubku:
Citace: Staré CRT obrazovky zobrazovali...
Odpovědět0  0
Radek Jahoda (397) | 28.4.20060:00
Díky za upozornění, to jsem ale ťulpas :)
Odpovědět0  0
artam (54) | 24.4.20060:00
"...a tak každý druhý řádek obrazu jen dopočítá (kvůli zamezení zubatic) a výsledkem je vlastně pouhých 540 řádků obrazu, tedy méně než u současného systému..."


To je omyl, v súčasnosti sa už takáto metóda nepoužíva, možno tak v prvopočiatkoch 100Hz TV. Nedopočítavajú sa celé riadky, ale dopočítavajú sa len prechodové hrany pohyblivých objektov, ktoré sa zisťujú podľa predošlého a nasledujúceho polsnímku, zvyšok obrazu je zložený z obidvoch polsnímkov, takže vo výsledku je snímok s plným počtom riadkov 1080, prakticky so všetkými detailami v statickej oblasti a mierne rozmázlymi hranami u pohyblivých objektov (viď rôzne adaptive deinterlacing filtre a pod.).
Odpovědět0  0
Radek Jahoda (397) | 24.4.20060:00
Ano to je pravda, ale právě na těch hranách je to vidět nejvíce a právě ty hrany jsou dopočítané, takže výsledný efekt je stejný, nevýhodou tohoto řešení je navíc ještě to, že části, které nejsou dopočítané, jsou vlastně posunuté, než mají být, využívá se jen toho, že to není většínou postřehnutelné, to ale na věci nic nemění (všimne si někdo, že řada ok na svetru je posunutá?)
Odpovědět0  0
ODSakEda (108) | 24.4.20060:00
Výsledek dnes néni rozhodně stejný! Při moderní deinterlaci jsou sice rozplizlejší svislé a trochu i šikmé hrany-kontury, ale to jen lokálně utěchto pohybujících se objektů a to úměrně proudkosti jejich pohybu, ale statičtější natož statické snímky (především panorama krajiny a u něj pohled do dáli!) zachovává mnohem více detailů, tedy je zachována dobrá ostrost! U pohybujících objektů stejně detaila oko nepostřehne ideálně a něco navíc přidá i expozice kamer! :-)

Už jsem také někde v diskusi umístoval fotky jak zobrazují prokládaná live vysílání v PAL klasické TV a moderní LCD 37" BENQ a ta ostrost obrazu na LCD prostě proti 72cm Panasonicu 50Hz Quintrix nemá obdoby a to jsem si myslel jak mám ostrou klasickou telku i kámoš ji obdivovaldříve oproti svojemu Philipu a později Thomsnu a ještě později SONYmu :-)
Jenže pozor, doposavad většina menších LCDTV měla (má stále na trhu!...) opravdu hrozný barevně i ostrostí rozplizlý obraz!!!... A není to problém jen rychlosti samotné LCD obrazovky, ale právě hnusné deinterlace...
Odpovědět0  0
Radek Jahoda (397) | 24.4.20060:00
Ach jo, proč pořád to slovíčkaření? Tady nejde o rozplizlost - obraz může být ostrý, ale to neznamená, že je detailní - pokud je každý druhý řádek dopočítán, tak tam prostě ta informace není, možná toi vypadá na první pohled pěkně, ale když to srovnáš s tím samým obrazem s dvojnásobným počtem řádků (nedopočítaným), tak pak budeš zase zírat, jak je ten obraz skvělý, prostě kde nic není, ani smrt nebere

To o statickém snímku je samozřejmě také pravda, že tam se deinterlace dělat nemusí a to samé platí u filmů, kde je originál neprokládaný, proto jak jsem psal - řešení s deinterlace, vyšším počtem řádků a 50ti půlsnímky mi přijde lepší, než menší neprokládané rozlišení s 25 celými snímky (tedy 1080i vs. 720p)

K tvému "Jenže pozor, doposavad většina menších LCDTV měla (má stále na trhu!...) opravdu hrozný barevně i ostrostí rozplizlý obraz!!!... A není to problém jen rychlosti samotné LCD obrazovky, ale právě hnusné deinterlace..."
- ano a na to upozorňuji a často to neplatí jen o malých LCD (co je pro tebe malý), ale i u větších, už jsem zažil ohromení lidí nad tím, že si někdo koupil plochou TV a rozplývali se nad tím, přestože když jsem se na to podíval, tak ten obraz byl horší než u 99% CRT televizorů, řekni pak takovým lidem, že si koupili pěkný krám, to už si tě nepustí do baráku :-), mimochodem, to samé platí i o domácím kinu - malé plastové repráčky vyhulené na plný výkon a subwoofer, který sice basuje jak blázen, ale až od 150Hz, výsledek je řev jako v hokejové hale...
Odpovědět0  0
ODSakEda (108) | 25.4.20060:00
No já viděl mnohokráte, rozplývat se lidi nad vypnutou plochou velkou obrazovkou!!!... :-) :-) :-) Hlavně že byla v (nepraktické a odlesky vrhající hlavně od obrazu uvnitř zkoseného rámečku kolem obrazovky!) stříbrné metalíze... :-(
Odpovědět0  0
dbart (2) | 27.4.20060:00
skuste dat tipy na dobre ploche zobrazovace. nieze by som nejaky kupoval, ale v predajniach, ked je ich viacej na kope, tak sa daju pekne porovnavat.
Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.