Článek je super. Mám však problém. Při ukládání DV videa po střihu znovu do DV na disk nastavuji top field first (neboli Field order A). Stejně tak vprojektu a pak kodeku mám již od začátku nastaven top field first. Ovšem jak ověřit, že výsledné renderované video (DV) je skutečně převedeno do top field???
Program TMPGEnc 3 Xpress totiž celkem pekně detekuje poradí snímků. Vždy jsem tomu věřil. Ale nyní po pochopení problému jsem si všiml, že to detekuje právě opačně. Formáty DV a DivX vyrenderované jako top field detekuje jako Bottom field, přestože by neměly být! A opačně.
Nevím jak se v tom mám vyznat. Nemám žádnou zpětnou kontrolu. Výsledky videa práve nejsou uspokojivé, často mám pocit, že se to trhá a jsou vidět řádky. To není normální. Z toho důvodu dávám někdy deinterlace. Ovšem z teorie článku by to vůbec nemělo být potřeba - v případě DV.
Pro upřesnění střihám v Media studio pro 7. Nějaké rady?
Odpovědět0 0
Skus to nastavit tak ako veli logika, t.j. projekt na Bottom first a vystup na Top First (pripadne naopak). Problem ale je ze DV je VZDY BOTTOM FIRST a to aj v pripade ze DE FACTO poradie poli zmenis. Preto najlepsie je sa pozriet "by oko" - v AviSynthe to oskriptujes takto:
AVISource("c:cesta-k-mojmu-videumoje-video.avi)
AssumeTopFirst()
SeparateFields()
skript ulozis ako napr. blby-hawkey.avs (moji politicki protivnici na fore maju od tohoto okamihu pomastene brucho), otvoris to vo VirtualDube a co nevidis? Miesto framov (snimkov) fieldy (polsnimky), cize nieco s polovicnou vyskou. Teraz zacni posuvat video po 1 snimku a pozoruj co sa deje, najlepsie je najst si nejaky postupny pohyb 1 smerom. Pokial je kazdy field posunuty v tom istom (spravnom) smere oproti predchadzajucemu, je to tff (cize OK). Ak prichadza ku spatnemu pohybu, je to bff.
Pozn.: nie som si celkom isty ci ta direktiva AssumeTopFirst je spravna syntax, takze see manual k AviSynthu. Ale IMHO ak to nenapises, tak vystup AviSynthu bude defaultne brany ako tff aj tak, co sa mi v praxi zatial potvrdzuje.
DivX by hypoteticky mal byt zvacsa progressive alebo ak uz, tak top first, pokial bol robeny z PAL DVD. Pretoze ak bol resizovany (98% pripadov), musel byt predtym deinterlacovany. Navyse DivX a v zasade vsetky bezne MPEG-4 kodeky, mierne povedane, nezvladaju prekladane kodovanie prave najuspokojivejsie.
Odpovědět0 0
Dovolim si iba upresnenie. Maltezsky kriz umoznuje v projektore rychly strh po policku. Trojkridla rotacna uzavierka je tym elementom, ktory prerusuje svetelny tok a zabranuje blikaniu obrazu.
Odpovědět0 0
Upozorneni upozornei. V projektorech 35mm filmu se pouziva "4 doby" maltezsky kriz => 1s je rozdelena do 4 stejne dlouhych useku a projekce probiha nasledovne: 1 doba = svetlo, 2 doba = tma, 3 doba = svetlo, 4 doba = tma a posuv. Tyto 4 doby se neustale opakuji. Rychlost projekce zavisi na serizeni stroje = 24 nebo 25 snimku/s. Blikani obrazu nezabranuje nic - obraz blika (plochy 48/50, hrany 24/25). Ono blikani zpusobuje prave rotacni uzaverka (prerusuje svetelny tok). Tato vsak zabranuje rozmazavani obrazu pri posuvu.
Odpovědět0 0
"U PALu je to jednoduché, prostě se jednoduše film pustí rychleji při 25sn/s místo 24sn/s. To také vysvětluje, proč film v TV trvá kratší domu než v kině."
Taky jsem si to myslel, takhle to zcela jistě platí u filmů evropské produkce, ale když dávají Americký film, většinou to probíhá takto:
Američani natočí film na 24p, potom ho pro svou TV ořežou na 4:3 a převedou pomocí TeleCine na 30i. Pokud ČT film koupí, dovezou jim kazetu s NTSC záznamem 30i. No a ČT neudělá nic jiného, než že ji protáhne konvertorem NTSC -> PAL, který pomocí interpolací a podobných fíglů převede formát na 30i na 25i bez změny rychlosti děje.
Tou poslední konverzí samozřejmě kvalita značně utrpí - ale je to jediná možnost, jak převést do PALu americké TV pořady (např. sitcomy.) Pokud je ale zdroj filmový, bylo by podstatně kvalitnější provést inverzní TeleCine z 30i na 24p a poté zrychlit z 24p na 25p.
A jeden příklad na závěr: Pravidla Moštárny, ČT1, So 7.8.2004, 21:10 - 23:20. Pokud to máte někdo nahrané na videu, sežeňte si DVD a pusťte to dohromady, uvidíte, že DVD se vám každých 25 sekund o sekundu předstihne, protože přepis na DVD je ve formátu 25p, zatímco TV vysílá film v podstatě rychlostí 24 fps. Taky film v TV trval o 5 minut déle než na DVD.
Odpovědět0 0
To mně ale někdo musí potom vysvětlit, jak je možné, že titulky ripnuté z DVD sedí k filmu z TV, není to náhodou tím, že prdím na to jak se to vysílá, ale já si to chytám v 25 fps ?
Odpovědět0 0
Ono záleží v jakém formátu máš ty titulky. Pokud v .sub, tak těm je jedno jakou rychlostí jede film, protože jsou vázané na číslo snímku.
Odpovědět0 0
Záleží na tom, o jaký jde konkrétně film. Velká část i amerických filmů je pro evropskou TV přepsána korektně, proto titulky z DVD sedí. Například ale ke zmíněným Pravidlům Moštárny by DVD titulky seděly pouze v případě, ze by byly ripnuty z NTSC DVDčka v časovém formátu. Titulky ve snímkovém formátu nemohou být synchronní, protože i když se film odvíjí rychlostí 24fps, televize pořád promítá 25fps. Museli bychom tedy po ripnutí z TV nějakým způsobem převést video z 25fps na 24 fps.
Mimochodem, snímkový formát titulků je vždy lepší, protože je přenositelný mezi PAL a NTSC, avšak pouze za předpokladu korektního přepisu (a v případě NTSC také inverzního TeleCine). Pak totiž číslo snímku odpovídá pořadí políčka na filmovém pásu.
Odpovědět0 0
Ten přepis 24p->NTSC->PAL je teda pěkná prasárna a jestli se to dělá, tak zasloužej američani i naše TV na zadek, jinak u převodu sitkomů je to jasný, ty jsou natáčeny NTSC kamerou, tak se konverze do PAL musí dělat, když se dělá DVD, tak to ale je prakticky vždy rovnou 24p->PAL
Odpovědět0 0
Když už sme u toho Vegasu, ten nabízí v nastavení renderingu ještě jednu možnost a sice "Progressive only". To je tedy k čemu dobré?
Odpovědět0 0
Ono to nastavení není jen pro to, který půlsnímek jde dřív, ale MPEG umí zakódovat neprokládané video, to se pak nerozděluje na půlsnímky, ale dělá se najednou, řekl bych, že to teoreticky bude o něco úspornější na místo, ale jen málo, moc se to nepoužívá
Odpovědět0 0
jednak ak mas progressive footage cize neprekladany zdroj (oskenovany film, DVcko z kamery co vie 24p/25p, HDV, AVIcko vyrenderovane v animacnom programe, napr. Mayi, MPEG-2 zo znacnej casti PAL DVD byva tiez neprekladane, ...) alebo ak si si prekladany zdroj prehnal dakym deinterlacom
BTW napriklad mnohe PAL DVD maju v streame flag "interlaced" ale ak si rozdelis fieldy tak medzi 2 nasledovnymi nie je timeshift, takze su fakticky tiez neprekladane, taketo video mozes pokojne spracovavat ako progressive...
vyhodou je napr. aj to, ze MPEG-2 kompresia je o 10-30% vyhodnejsia v pripade cikcak skenu pri progresivnom zdroji oproti striedavemu skenu ktory sa pouziva pri prekladanom zdroji... ide o to, v akom smere sa radia videodata aby sa docielili co najredundantnejsie sledy dat (co najviac rovnakych cisiel za sebou - hrubo povedane)
Odpovědět0 0
Clanek se mi velmi libi, takhle pekne a relativne technicky strucne psat ( a k tomu dokonce cesky) umi malokdo! Jinak Homo sapiens by sice mel byt vymrely druh, ale obcas se mi zda, ze stale jeste nejake exemplare potkavam...
Odpovědět0 0
NO NECHCI VÁM DO TOHO KECAT ALE "Homo sapiens" PREJ UŽ VYMŘEL NĚGDY BAJVOKO PŘED 40 000 LETY!!! A PODLE MĚ SI TAK MAXIMÁLNĚ PROKLÁDAL MASO ŠPEKEM TAK NEVIM NEVIM :-D
Odpovědět0 0
pokial sa jedna o poddruh Homo sapiens neanderthalensis tak to +/- sedi, ale presnejsie je to asi tak, ze pravdepodobne bol vyhubeny Homom sapiens sapiens, cize nieco ako do konca dovedeny rasizmus
Odpovědět0 0
Kolbis
|
27.8.20040:00
OK. Tak jestli jsem to dobře pochopil, tak ve Vegasu:
První možnost: Projekt nastavit na Top field first, z miniDV kamery budu mít soubory Bottom field first a v renderinku do MPEG2 opět nastavit Top field first
Druhá možnost: Všude nastavit Bottom field first a DVD přehrávač a následně televize si s tím poradí.
Pochopil jsem to dobře? Já s prokládáním zásadní problém nemám, ale u některých přechodů se mi zdá, že to někdy zazlobí. Jinak moc dík za článek.
Odpovědět0 0
Tak to si pochopil špatně.
Odpovědět0 0
Kolbis
|
29.8.20040:00
Dík za odpověď, ale taková odpověď mi moc nepomohla. Zkusím si to přečíst ještě jednou :o(.
Odpovědět0 0
Kolbis
|
29.8.20040:00
Tak abych se přiznal, tak opravdu nevím CO jsem pochopil špatně. Díval jsem se do svého projektu ve Vegasu. Project mám nastaven na DV Pal - Lower field first. Veškeré příspěvky stažené přes FireWire z kamery systému miniDV jsou také Lower field first. Výsledný render dělám buď jako PAL DV - Lower field first zpět na pásku nebo do MPEG 2 - Interlaced, bottom field first (což předpokládám je totéž jako lower field first).
Toto nastavení je vlastně standardní, pokud se Vegas nainstaluje a "nedrbe se do něj" a odpovídá té možnosti, kterou jsem popsal v bodě b. Při tomto nastavení je při přehrávání DVD stolním přehrávačem v televizi vše v pořádku. Pouze vyjímečně při určitých přechodech použitých při střihu (odlétá rotující obraz a podobně), se mi občas zdá, že ten odlétající, zmenšující se obraz se jako by "rozejde", podobně jako když je právě špatně nastavené prokládání. Ale možná to s tímto vůbec nesouvisí a třeba je na vině právě to, že se obraz zmenšuje a mění se tedy počet řádek.
Může mi tedy někdo ještě jednou jak pro blbce vysvětlit, co jsem pochopil špatně? Schválně teď zkusím vyrenderovat kousek tak, jak jsem to popsal v té variantě první.
Odpovědět0 0
Výstup pro MPEG-2 musí být jako první pole první (má li to být přehratelné i z PC), z kamery DV je druhý pole jako první, tudíš se musí pole ještě na něčem obrátit, to ale Vegas neumí.
Bude to nejspíš změnou řádek, řádek musí být 576.
Odpovědět0 0
Pochopil jsi to dobře a pokud to tak nastavíš, bude to fungovat, já ale používám všude i v MPEGu nastavení na bottom field first, pokud se někde mixuje bottom a upper, tak dochází k posunutí videa o jeden půlsnímek, což není moc dobrý, lepší je držet se originálu, MPEG s tím nemá problém
Bullback by si to měl nejprve vyzkoušet, než bude něco povídat...
Odpovědět0 0
Kolbis
|
30.8.20040:00
Díky. Bullback ze mne udělal pitomce :o).
Odpovědět0 0
Přečti si diskuzní fóra jinde, pitomcem se stává ten kdo bezmyšlenkovitě odsoudí názor aníš by si ho ověřil . :-)
Odpovědět0 0
Mike, ty už si viděl lisovaný DVD kde by bylo Druhý pole jako první ??? Já ne. MPEG je-li udělaný jako druhý pole první nejde přehrát z PC, aha ...
A to s posuním půlsnímku a držení se originálu si zjistil kde ???, no jako fór dobrý, ale má-li v tom mít začátečník jasno tak by se měl držet zvyklostí a norem.
DV -> vegas, project UFF, proporce UFF, -> vegas frameserver -> CanopusProCoder, vstup UFF, výstup TFF.
K žádnému posunu nedochází ..., a video má na výstupu jak má pro MPEG být - Top field first.
Odpovědět0 0
Jenže DVD jsou dělaný z filmového materiálu a proto je to upper field first, správně by to měli dělat progressive, když už jsme u toho...
Z PC to přehrát jde, nevím, proč by to nešlo:
1) všechny ti ATIny a nvidie stejně nedodržují řádky videa!=řádky TV out, takže je to na nic
2) u Matroxe stačí zařadit DivXG400 filtr a posounout obraz o jeden řádek
3) z PC do TV to přehrává jen ňouma, pokud se to přehrává na PC, tak už se to má zobrazovat na monitoru nebo LCD
pokud chceš předělat bottom na upper, tak musíš zkombinovat druhý půlsnímek se třetím do prvního snímku, proto to posunutí o jeden půlsnímek, to ti nedochází? neuč se jak, ale proč :-)
nevim, proč to děláš tak složitě, když norma umožňuje daleko jednodušší cestu...
Odpovědět0 0
DVD jsem uvedl jako příklad, tak jiný příklad - DVB televize, žádný Bootom ale first ... DVD pokuď jsou zdrojem progressive by měli být uloženy progressive, to jo.
Z PC to přehrát jde ale cuká se to protože jsou SW přehrávačem přehrávány půlsnímky v opačném pořadí, o to jde ...
1) ATI a Nvidie pro výstup videa používá jenom zoufalec, prokládané video nezvládají ani z 30% dobře, navíc kvalita obrazu je k zblití.
2) Matrox G-555 přehrává obráceně s tím bootom, je to dané přehrávačem, Div400 není potřeba pro redukci, jde to i s přiloženým softem ale je to špatný, kvalitní to není, video jaksi vrní.
3) Mám i HW MPEG-1(2) decoder, obraz z G-550 je stejně dobrý jako z toho HW (až na plynulost), je to flexibilní řešení, akorát musí u MPEG být "first" ...., stačí ???
Jak poznám to posunutí o "půlsnímek", ffhahahahahahueeeee
Složitě ? A jak bys chtěl asi udělaat z DV MPEG-2 na CCE který vůbec přepínání first-bootom na výstupu nemá, má jen vstup, HW encodery mají taky jen "first"
A nebo nééééééééééééé ????
Odpovědět0 0
Softwarový přehrávače vůbec nepřehrávají po půlsnímcích, ale pouze a jen po snímcích, navíc dělají deinterlace, takže toto řešení přehrávaní přes TV out je podle mne nepoužitelný, v době, kdy stolní DVD přehrávač stojí něco málo přes jeden tisíc nemá cenu používat hučící počítač, ten používám jen pro kontrolu po sestříhání a to ženu ven z Matroxe přes APL2000, dekodér nastavený na weave a se zapnutým DivXG400 a posunutím o tu jednu řádku - opět se to přehrává po snímcích a ne po půlsnímcích, na ty půlsnímky to rozhodí až TV výstup, který automaticky bere top first, protože z overlaye nepozná, který půlsnímek má být první
posunutí o půsnímek ? tak si to vyrenderuj a vlož zpět do editoru a uvidíš...
a už se se mnou nehádej, já ti to tvoje řešení neberu, je správný, ale správný je i to moje, oboje vyhovuje specifikaci, záleží na každým, co si zvolí, ty jsi zvolil to svoje, protože to neumíš z PC dostat správně ven resp. to ten HW decoder neumí, to je ale jeho chyba, já to přehrávám na DVD přehrávači a ten to umí a umím i to dostat z PC, takže pro mě to problém nepředstavuje...
Odpovědět0 0
Softwérový přehrávače po půlsnímcích nepřehrávají, mají Weave deinterlaci, né jen BOB, že, no souhlas, ale právě proto říkám "first". Hučící PC, tak si ho odhlučni a nebude Ti hučet :-), nevím co máš pořád s tou posunutou řádkou, žádnej takovej problém nemám když je výstup "first", pro DV si přepnu na Matrox softu, to sem už psal, DivX 400 používám akorát k automatické detekci PAL-NTSC.
Posunutí o půlsnímek - já se nehádám že to tak není ale směju se tomu že mě je to ***** jestli se něco posouvá, vidět nic neni, to je důležitý ...
Problém dostat ven přes HW decoder nemám, to mě nepodsouvej (nebo mýmu decoderu, mám ho děsně rád), tady "bootom" leze OK, obrácený to je jen u Matroxe. Nechápu proč bych měl dělat "bootom" ..., snad jen abych to přes PC TV out nepřehrál, nebo měl nějaký extrém který vytvoří snad jen dva SW encodery (TMPEGNc a MainConcept).
Já sem se hádat nezačal :-)
Odpovědět0 0
Chlapi serte na to, poďte na pivo!
Odpovědět0 0