Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně
Komentáře od Zdeněk Michálek
V kategorii kolem 5.000 Kč ­/ twin tuner ­/ HDTV ­/ Linux to ani dnes není špatná volba. Záleží samozřejmě na tom, co od přijímače očekáváte ­- samotné funkce satelitního přijímače­/PVR s aktuálním firmware vcelku rozumné, pokud jej chcete používat na prohlížení filmů ­(zejména s titulky­), zapomeňte na něj. Podobné je to ale skoro u všech produktů této kategorie.
Odpovědět0  0
loop­-through: oba programy musejí být vysílané ve stejné polarizaci, pásmu a samozřejmě na stejné družici
zvlášť: bez omezení
Odpovědět0  0
1.07.81, to už je docela staré ­(pokud mě pamět neklame, tak asi rok­), navíc nepatřil mezi nejstabilnější. Tady by to možná za pokus stálo ­- zkuste upgradovat na jednu z novějších verzí, třeba právě tu 1.08.52 na http:­/­/www.sapro.cz­/ftp­/index.php?action=downloadfile&filename=FAC.HD%20BOX.FS%209200PVR.v1.08.52.2­010Oct25.zip&directory=HD­-BOX­/HD­-BOX%209200%20PVR& ­(dnes se objevila 1.08.65, ale než to bude ověřené, doporučuji počkat­). Z upgrade nemusíte mít strach ­- pokud nepoužíváte emu, neměl by to být problém.

Nenechte se v servisu ukecat ­- HD BOXy normálně nepadají, a to ani v teplu ­(rozumném­).
Odpovědět0  0
No ale pak je to o tom, co psal 66 ­- prostě není možné s jedním jednoduchým LNB sledovat současně program ve vertikální i horizontální polarizaci, stejně jako není možné současně sledovat program v horním i spodním pásmu. Je potřeba si pořídit twin LNB, od něj dva svody a každý připojit na jeden tuner v HD9200 ­- a pak nebude s PIP problém.
Odpovědět0  0
Nevím o firmware, který by způsoboval tak časté padání. o jakém se zmiňujete. Neřešil bych a přijímač vrátil ­- pokud se s firmware nedělaly úplně psí kusy, jde o chybu HW.

Mám HD9200 doma s firmware 1.08.52 a nevzpomínám si, kdy mi při sledování HD programu naposledy spadnul ­(resp. kdy vůbec naposledy spadnul­). Nahrávání přes EPG úplně stoprocentní není, padesát na padesát to ale určitě není, spíš se občas ­(výjimečně­) stane že program nahraje zakódovaně ­(což příliš velká překážka pro sledování není, spíš pro eventuální další zpracování­).

Jediné co mi na přijímači vadí je špatná Enigma 2 ­(je na něm neskutečně pomalá a s množstvím problémů­) a z toho vyplývající nemožnost výběru mezi originálním softem a Enigmou.
Odpovědět0  0
tohle ale asi nebude ten případ ­- mám pocit že na Astře 23,5 vysílají na stejném transpondéru a na Thoru ­(UPC­) ve stejné polarizaci i bandu. Takže spíš asi problém emu..
Odpovědět0  0
USB vs. eSata ­- z hlediska technického je to praktikcky jedno, USB disk nepotřebuje externí napaječ ­(většinou­), vyšší rychlost eSata se v tomto použití naprosto neprojeví. Takže kupte podle toho, co máte na ostatních zařízeních doma ­- a hlavně podle toho, co už někdo odreportoval jako funkční na HD9200 ­(vše ostatní je vedlejší­).

K přehřívání ­- pád co 5 minut není ani v sauně v žádném případě normální, buď máte vadný kus nebo ­"špatnou­" verzi firmware případně oboje ­(já vím, zní to nelogicky, ale je to tak­). Jaký firmware tam máte?

Odpovědět0  0
přehrávání na PC ­- třeba viz http:­/­/forum.satdigitalne.cz­/viewtopic.php?f=169&t=4747&start=15 , příspěvek od Zapa nebo http:­/­/forum.satdigitalne.cz­/viewtopic.php?f=166&t=3905 . Pro DVD přehrávač musíš resamplovat na DVD rozlišení, HD rozlišení ti DVD přehrávač ­(většinou­) nevezme, pro Bluray záleží na tom, jaké HD formáty umí přečíst.

Obecně bych se ale na obyčejné DVD­/Bluray přehrávače vykašlal, image těch DVD­-Bluray, které máš, uložil na domácí sdílený disk a přešel na nějaký multimediální síťový přehrávač.
Odpovědět0  0
Ano, je jich několik ­(většinou USB adaptéry k PC­), nevím jestli je prodává někdo i v Česku ale určitě by šly dovézt. Jsou ale dva problémy, díky kterým jsou v praxi jen omezeně použitelné: prvním jsou hodně vysoké ­(nekomprimované­) datové toky, druhým ­- podstatně závažnějším ­- je HDCP ochrana v HDMI.
Odpovědět0  0
Ad Full HD ­- nemám k tomu co dál říct, vy si samozřejmě udělejte, jak myslíte.
Odpovědět0  0
.. a opět nic objevného. Když se podíváte do článku a zejména recenzí Pavla Kováče, přesně o tom jsou ­- a myslím, že v tomto v českých médiích nemají konkurenci.

A vůbec, neuvěřiteĺným způsobem mě štve, že když někdo konečně dělá rozumné recenze které se zmůžou na něco jiného než že opisování letáků a bohorovné pochlebování ­"superznačkám­" a skutečně testuje panely plochých TV, jediné, na co se chytrolíni zmůžou, je oponovat vytrženému tvrzení o Full HD a napsat stokrát omleté a oflejmované ­"kup si plazmu­".

Sakra, že já se nechám vytočit.. dám si pivo a půjdu radši nadávat na vládu. To bude účelnější a míň rizikové.
Odpovědět0  0
To už je jako pohádka o červené punčošce :­-­( koneckonců ­- klidně si kupte TV LCD s ne­-full HD rozlišením, až ji budete chtít za pár let za rozumnou cenu prodat, sám uvidíte, bude­-li se vám prodávat lépe, hůře nebo špatně. Komu není rady..

O ostatních parametrech, které zmiňujete, jsem nic netvrdil, myslím že jste se přehlédl.
Odpovědět0  0
myslím že tu nikdo neříká že to ­(technicky vzato­) nesmysl není. Jen prostě existuje silně majoritní skupina uživatelů, kteří Vašim argumentům nerozumí, neuznávají je nebo nechápou ­- anebo mají prostě jinak nastavená kritéria než Vy.
Odpovědět0  0
Pokud DK definujete tak, že mj. má externí repro, můžu vás ujistit, že naprostá většina současných zákazníků, co si kupuje ploché televize, naopak DK doma nemá. Zní to neuvěřitelně, ale prodavači Vám to potvrdí.
V tom je právě rozdílnost přístupů, kterou se snažím vysvětlit. Zatímco vy a ostatní ­"power users­" vnímají ploché TV ­(a zejména Full HD­) jako součást něčeho s poněkud volným názvem domácí kino, běžný Franta zákazník jej bere jako lepší náhradu dosavadní televize + něco, k čemu jde připojit počítač a třeba PS3, kterou na něm vyhádal jeho syn. A proč by k tomu dával vnější repráky, když to hraje tak kráááásně..
Odpovědět0  0
Ale vždyť to není pravda.. Stále berete Full HD TV jako totální high­-end, ale on to už žádný high­-end není, zvlášť u LCD panelů je to běžná věc. A nároky oněch jiných než ­"power users­" jsou zcela jinde:
Desetiwatová ­"chrastítka­" jak je tu kdosi nazval jsou typicky nesrovnatelně lepší než ty repráky, které byly součástí 70cm CRT, které měli oni zákazníci dosud doma. A myslíte že typicky měli k těm ­(obrazově­) docela slušným 60­-70cm televizím připojeny externí repra? Ne, neměli. Takže budou spokojeni, protože si ­- podle jejich názoru výrazně ­- polepšili.
Full HD je něco jiného ­- ale o tom ve vedlejším threadu. Neslučujme repráky a Full HD.

Odpovědět0  0
Tak zpátky na začátek: Pavel Kováč píše, že pro SLEDOVÁNÍ TV je u širokoúhlých obrazovek ideální vzdálenost 2,5x úhlopříčka, neboli u 32­" necelé dva metry, u metrových 2,5 metru. Jsem­-li 3 a více metrů, je to můj problém ­- mám mít větší televizi nebo si mám sednout blíž. Ale pozor: to platí jen pro sledování TV, ne pro hry ani pro využití TV jako displeje PC. Tam je optimální vzdálenost úplně jiná ­(menší­) a i Full HD je pro danou úhlopříčku málo.
Jinak ­- k tomu co píšete není co říci, obecně máte pravdu.
Odpovědět0  0
Ale to je přece váš problém, že si nenastavíte větší písmo v prohlížeči nebo ve Windowsech, když jste pohodlně rozvalený v sedačce kus od TV. Jde o to, že když to vyšší rozlišení POTŘEBUJI ­(třeba když sedíme úmyslně kousek od televize, protože je využita jako displej, když si promítám BlueRay film ­- a to ať si píše kdo chce co chce, Full HD rozlišení je zvlášť u efektových věcí sakra vidět atd.­), můžu využít všech jeho předností a ne jen sakrovat na oversampling.
A cena ­- když se kouknu na plazmové Full HD, v současnosti jsou už úplně jinde než před rokem.
Odpovědět0  0
Taky pěkná blbost. Procento ­"power users­" ­(prvomajitelů plochých TV­), o kterých píšete, je podle mně dostupných statistick už pod 20%. Celý zbytek se na nějaké externí repro prostě vykašle ­- jsou zvyklí zacházet s takovými TV stejně jako u běžných CRT.
Příliš soudíte podle sebe a zapomínáte na to, že okolní svět je jinde.
Odpovědět0  0
Hmm, tak teď opravdu nevím jestli v téhle diskuzi ­"odborníci­" považovali za nutné vymezit se vůči autorovi za každou cenu nebo jestli jsou už úplně mimo.
Z mého pohledu je požadavek na full HD naprosto nezbytný a kupování čehokoliv jiného je prostě.. no, krátkozraké. Investice do plazmy nebo LCD ­(s výjimkou pár procent lidí­) je záležitost střednědobá s horizontem užívání cca 5 let ­(a to jsem ještě pesimistický­). Troufám si odhadnout, že za POLOVINU této doby budou v nově uváděných titulech jejich BlueRay provedení zhruba na stejném tržním podílu jako DVD, kamery bez HD jen obtížně prodatelné a satelity HD­/neHD budou zhruba půl na půl.
To už vůbec nemluvím o ­"počítačovém­" výstupu, kdy při úhlopříčce kolem metru je full HD prostě nezbytností. Za dva roky se ne Full HD TV prostě budou vyprodávat za minimální ceny.

Celá diskuze mi přijde přesně stejná, jako když před cca třemi lety se diskutovalo, jestli vysokorychlostní internetové připojení obecních úřadů je zbytečná rozežranost nebo odpovídající požadavek a právě podobní ­"odborníci­" torpédovali tehdejší jednání argumentem ­"128 kb forever­".
Odpovědět0  0
Creative je typický ODM nákupčí ­- nakoupí výrobky, který vyrábí jiný, zaštítí je svou ­(renomovanou­) značkou a prodává ­(neplatí pro všechny produkty­). Nedivte se tomuhle postupu, je logický.
Odpovědět0  0
Ještě k tomu přednastavení.. ale přesně o tom to přece je! Ono ­- není tak složité udělat vyladit si ­"promakané­" nastavení pro jeden kousek, který mám doma, to je v pohodě ­(když to umím­). Trošku složitější je už napsat REPRODUKOVATELNÝ a UNIVERZÁLNÍ návod, jak se k tomu kýženému stavu dopracovat ­- a úplně nejhorší je napsat postup, kterým se k tomu dopracuje i skutečný laik. To prostě nejde.

A v tom je podle mě Achillova pata MC. Lidí, kteří jsou alespoň na stupni ­"poučený laik­" ­(tzn. třeba průměrný čtenář Živě, abych jej nějak definoval ­- nic proti Živě­) je ve srovnání se zbytkem světa hrozně málo. A ten zbytek světa tu ­"odladěnou­" instalaci prostě nezvládne, takže bude všude šířit zprávy, jak jsou MC vlastně na houby.

I proto si myslím, že v okamžiku, kdy MS opustil myšlenku prodeje MCE výhradně přes výrobce, kteří byli schopni MCE nainstalovat a výsledek aspoň nějak optimalizovat a nastavit, se smířil s defacto zánikem HTPC jako zařízení spotřební elektroniky.
Odpovědět0  0
Linuxových MC ­(stejně jako windowsových­) je hodně, v článku nešlo o to je vyjmenovat nebo porovnat ­- spíš konstatovat celkový dojem z toho, kam ­(hlavně obchodně­) jako celek směřují. ­"Microsoftí­" MCE a linuxový MythTV mají zdaleka největší podíl u jednotlivých OS, proto jsem je uvedl.
Odpovědět0  0
milý Joudo, važte silná slova. LCD, které dřív Sharp skutečně používal vlastní, již více než rok bere i od dalších výrobců ­- třeba QDI, o ostatních komponentech ani nemluvě. Finální výroba je zcela běžně outsorcována. Kvalitu článek neřešil, slintání taky ne.
Odpovědět0  0
Neskrývá se, je to další továrna na výrobu 26 až 42­" LCD která je mezi ­"uvidíme­" pro Brno. Plánovaná produkce LCD ­(hlavně pod značkami HP, Sony, Sharp, Dell, Westinghouse jako ODM pro Foxconn Electronics, Asustek Computer, Inventec a BenQ­) je kolem 1 mil. ks v roce 2007 ­(=desetinásobek roku 2006­), cca 500 zaměstnanců.

Mezi dalšími které jsem ještě neuvedl by měl být ještě Inventec se zhruba čtyřnásobnou velikostí proti Winstronu.
Odpovědět0  0
souhlas ­- s jedinou výhradou. K tomu co vám ukáže měřák ­(třeba od Conradu­) musíte přidat ­/ ubrat +­/­- 30% pro zkreslení způsobené vyššími harmonickými spínaného zdroje ­(pokud nemáte něco co vám ukazuje skutečnou efektivní hodnotu výkonu­).
Odpovědět0  0
máte pravdu, Canon zaspal a určitě by si rád něco ukousl. Zatím to beru trochu s rezervou, původní oznámení o masové produkci ­(no, masové, pár tisíc kusů měsíčně pro začátek­) bylo na začátek 2006, pak na konec roku 2006, pak léto 2007, teď konec roku 2007 až začátek 2008 s předpokládanou cenou rozhodně nad 10.000 USD.

Mám ale pocit, že Canon musel podíl Toshiby díky patentovým sporům vykoupit, tzn. že jde už jen o projekt Canonu. Navíc musí podepsat novou patentovou smlouvu s Nano ­- a o licenci od Nano se zajímá i Samsung..

No, uvidíme..
Odpovědět0  0
je to možné, ve hře je spousta dalších technologií. Spíš než na technologiích a jejich výhodách to ale bude záležet na obchodním modelu, kdy co výrobci pustí ven.
Těžko se dá očekávat, že miliardy investované do LCD a plazmových technologií ­(a jejich výrobních závodů­) by se hodily ven z okna. Takže ­- řekl bych, že reálné vyhlídky mají jen technologie, na které je možné stávající továrny adaptovat s pokud možnoi co nejnižšími náklady.
Odpovědět0  0
jo, odezva u TN LCD a její srovnání s LCD je oblíbeným flamovým tématem :­) Berte to tak, že pro 95% hráčů je u TN subjektivně stejná. Těch zbývajících 5%, mezi které možná patříte, je statisticky nezajímavých ­(to nemyslím nijak zle, prostě jen konstatuji)
Odpovědět0  0
ano, je to tak. Nezapomeňte, že tohle jsou žebříčky přes všechny kategorie monitorů ­(od domácností přes SMB až po korporace­), takže přes to, že pro některé odborníky je EIZO nepominutelné, z hlediska celosvětových prodejů mezi TOP prostě není.
Nebylo to tak vždycky, mám pocit že z TOP žebříčků EIZO vypadlo až kolem roku 2001.
Odpovědět0  0
už jsem na toto v diskuzi odpovídal ­- ale vidím, že ty tabulky asi opravdu matou. Upravil jsem jejich grafickou podobu, snad už je to jasné. Díky za upozornění.
Odpovědět0  0
jo, máte pravdu, díky za připomenutí. Tatung tam má myslím 2 haly ze kterých v jedné se montuje a ve druhé se skladují Panasonicy TV.
Odpovědět0  0
raději jsem to vysvětlení doplnil přímo do textu článku
Odpovědět0  0
Neeee, to určitě ne :­-­) Teď se dívám, že z tabulky by to tak skutečně bylo možné tak, jak píšete, pochopit, je ale myšlena jinak.

Jde o samostatné TOP10 tabulky pro značky a výrobce, ale výrobci a značky nejsou spolu nijak spojeni ! Neboli ­- tabulka LCD TV říká, že nejvíc TV bylo sice prodáno pod značkami Sharp, Philips a Samsung, ale nejvíc TV že ve skutečnosti ­(reálně­) vyrobili BenQ, TECO a Sampo.
Odpovědět0  0
Docela zajímavé je i tisková zpráva SONY třeba na http:­/­/news.yahoo.com­/s­/nm­/20070412­/tc_nm­/sony_oel_tv_dc;_ylt=ArME7yfNJ4N3R2EHIrcT3ePMWM0F, podle které masová výroba 11­" OLED TV ­(no, masová, tisicovka měsíčně­) začne už letos. Zajímavá je jednak tím, že půjde asi o první masově produkované OLED TV ­- a hlavně tím, že konstatuje, že její cena bude několikanásobkem ceny odpovídající LCD.

Věta ­"It won­'t be easy for OLED TVs to replace LCD TVs, but we would like to turn OLED TVs into a big new business­" je úplně jasná. Jinými slovy říká: ­"ochráníme si své investice do LED ­/ plazmových technologií a vůbec nebudeme zezačátku pozicovat OLED jako jejich konkurenci. Budeme to prodávat jako speciální řešení co nejdráž to půjde tak dlouho jak to jen půjde ­- a pak uvidíme­" ;­-)
Odpovědět0  0
To už musíte ale jít vyloženě po výprodejových TV anebo totálním lowendu, 640x480 je u LCD TV už výjimkou. Viz třeba http:­/­/www.hifishop.cz­/default.asp?CatID=47&x=10&y=5
Odpovědět0  0
Ale existuje, IPTV dělá ­(nebo se spíš pokouší dělat­) snad každý druhý provider ­(přeháním­) ­- namátkou 802.cz, Havel a spousta dalších.. ale jsou to většinou malé projekty a jejich život asi bude krátký nebo jen s regionálním významem.
Naopak co se O2 týče vidím vývoj velice dobře ­- masívní reklama a obchodní zástupci vytvořili slušnou poptávku a pokud to tak půjde dál, koncem roku už podle mého názoru překročí kritickou hranici počtu uživatelů. Velice dobrým obchodním tahem taky bylo to, že nakoupili výhradní práva na spoustu filmů, což jim různé Bontony a další velice zazlívají :­-­) Jo jo, obsah, to je to o co tu jde, konektivitu má skoro každý..
Odpovědět0  0
zatraceně, blbý word, přehlídl jsem to. Opraveno v textu.
Odpovědět0  0
jo jo, laické obecné označení krabičky do které na vstupu vede kabel od antény nebo z kabelovky ­(třeba DVB­-S­/T­/C­) a výstup se nějak připojí k televizi. Tohle označení generalizuje, tj. nerozlišuje co v té krabičce je ­- jestli něco proprietárního, Linux, jestli obsahuje HDD, prostě krabička.
Odpovědět0  0
..souhlas, ale HDD DVD rekordér s DVB­-T i DVB­-S tunerem, schopností nahrávat několik pgmů současně ze streamu a samozřejmě s Ethernetem a internetem ­(EPG­) a to vše ještě za rozumnou cenu ­- nechci být špatný prorok, ale tipoval bych že pár let ještě bude muset uplynout :­-(
Odpovědět0  0
Hledal jsem je taky a řekl bych že ne ­- buď jen s digitálním multitunerem ­(třeba Technisaty HD Vision­) nebo jen s HDD ­(třeba LG 42LC2RR­).

Obecně bych ale radši volil setup box ­(třeba Dreama s DVB­-S i DVB­-T tunerem a rozumným HDD­) a levnější TV ve funkci monitoru.
Odpovědět0  0
Obsahuje Adobe Encore DVD filtry? Deinterlace, resample­/resize, zaostřování, úpravu jasu­/kontrastu, ze zvukových aspoň normalizaci?
Odpovědět0  0